| jkjhcshbbzmb a întrebat:

Dupa cat timp semnele unui avor nu mai sunt vizibile de un medic ginecolog? stiu ca suna ciudat, dar acum 2 ani cea mai buna prietena a mea a facut un avort si nu a spus la nimeni.acum vrea sa faca un control.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil, ca in urma unui avort, mai ales la o femeie care nu nascuse niciodata inainte, sa ramana niste urne definitive pe colul uterin (adica este posibil sa fie vizibil toata viata). Exista si posibilitatea (frecventa de altfel) sa nu raana nici un semn si sa nu mai fie vizibil dupa 6 luni. Oricum ar fi, la orice consult ginecologic, prietena ta este obligata sa spuna de avort. Medicul va pastra confidentialitatea, dar e important pentru starea ei de sanatate sa stie exact antecedentele, mai ales o chestie atat de dramatica ca un avort care schimba definitiv si irevocabil starea aparatului genital al unei femei.