| thisisfaux a întrebat:

Dupa ce am ejaculat in prezervativ, la retragere a ramas inauntru, cu inelul afara si a curs din el, insa acesta nu era rupt sau deteriorat astfel sa curga prin alte parti in afara de partea cu inelul. Oare e posibil sa fie insarcinata? Voi ce spuneti? Intreb pentru ca nu vreau ca ea sa ia pastile, insa daca va fi cazul, va lua. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ιυвιтα a răspuns:

Totuși, chiar dacă nu sunt șanse foarte mari ca ea sa fie însărcinată, eu as spune să o ia, adică mari probleme nu v-a avea decât ca va fi irascibila, sau o sa-i întârzie ciclul, chestii de astea....Eu am luat o singură dată pastila asta când aveam vreo 18 ani, și nu am pățit nimic. ..nu trebuie să o iei frecvent.dar decât sa va treziți cu un bebe, mai bine să o ia..Parerea mea!
Atenție, totuși, pe viitor!

10 răspunsuri:
| ιυвιтα a răspuns:

Exista șanse, însă contează și in ce perioadă e ea, ovulație/ fertilitate, etc. Intreab-o în ce perioadă e...ca fata/femeie, ar trebui să știe detaliile astea, eventual sa aibă un calendar.
Dacă aflii că era într-o perioada fertilă, puteți apela la pastila de a doua zi, însă să nu o ia doar pentru orice eventualitate, ci doar daca există motive solide! Are și contraindicații si atenție, poate fi luată o dată la 6 luni, poate aduce dereglări hormonale.
Succes!

| thisisfaux explică (pentru ιυвιтα):

O va lua doar in cazul in care da semne de o sarcina, daca nu se schimba nimic, nu stiu de ce mi as face griji, nu? Are 17 ani... e pamant de flori...

| thisisfaux explică (pentru ιυвιтα):

Mi a zis ca mai sunt vreo 2 sapt pana ii vine dar e neregulat... nu stiu cum sa procedez...

| thisisfaux explică (pentru ιυвιтα):

A luat o, Escapelle, la ~24h. Pe prospect spune ca o poate administra in max 72 de ore, deci, totusi, a luat o intr o perioada de timp rezonabila, insa nu atat de repede precum trebuia. Pe prospect scrie ca in cazul in care pastila cauzeaza stari de voma, pastila nu e asimilata cum trebuie si mai trebuie sa mai ia una imediat (probabil dupa ce o vomita, din cauza starilor de voma abundente). Au trecut deja aprox 4 ore si jumatate, nu cred ca va mai aparea vreun efect advers si ca totul nu va merge cum trebuie, pentru ca nu s a simtit aiurea dupa ce a luat o, e si prima oara cand ia asa ceva deci normal, nu ar trebui sa existe probleme. Iti multumesc ca ti ai pierdut vremea discutand cu un imbecil, ca asta sunt in situatia asta... Multumesc!

| ιυвιтα a răspuns (pentru thisisfaux):

Totuși, chiar dacă nu sunt șanse foarte mari ca ea sa fie însărcinată, eu as spune să o ia, adică mari probleme nu v-a avea decât ca va fi irascibila, sau o sa-i întârzie ciclul, chestii de astea....Eu am luat o singură dată pastila asta când aveam vreo 18 ani, și nu am pățit nimic. ..nu trebuie să o iei frecvent.dar decât sa va treziți cu un bebe, mai bine să o ia..Parerea mea!
Atenție, totuși, pe viitor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum va este norocul. nu avem nici noi nici voi sa stiti cum si unde a curs sperma aia. Data viitoare foloseste corect prezervativul

| thisisfaux explică (pentru suntserios):

A curs pe pat, direct. Mi am facut o mie de filme, de teorii si de traiectorii, normal, nu avea cum. Ea se simte bine, nu o doare, nu are stari naspa, nu stiu ce sa zic. Dumnezeule...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Doar voi ştiţi EXACT ce & cum s-a întâmplat happy

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Daca are ciclul neregulat, data ovulatiei nu se poate stabili cu precizie. Ar fi bine sa ia pastila de dupa, mai ales ca la 17 ani, nu-i trebuie copii.

| thisisfaux explică (pentru Alcyon):

Clar, insa pastila aia totusi o ia in caz de apar simptome, nu vreau sa o ia aiurea. Pana acum nimic, si au trecut in jur de 16-17 ore de la terminarea actului sexual si momentul cu pricina. Sunt mai mult ca sigur ca nu are cum sa ramana insarcinata, totusi, a curs pe partea cealalta si nu avea cum sa ajunga in vagin, nici macar o farama de sperma. In fine, voi mai astepta cateva ore si apoi ma voi duce totusi la farmacie... Sa speram ca nu are nici un simptom si ca totul e doar o panica...

| ιυвιтα a răspuns (pentru thisisfaux):

Simptomele nu vor aparea in câteva ore, du-te la farmacie și explică-i farmacistei ce s-a întâmplat, ea v-a ști ce șanse sunt ca ea sa fie însărcinată. Succes