| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce v-am povestit cat de fraier am fost timp de 2 ani si mi-am pierdut timpul total aiurea cu una pe internet, chiar ea mi-a spus ca sunt fraier
intr-un final, voi mai credeti in relati la distanta?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Și eu zic ca relațiile online sunt sortite eșecurile în 99% dintre cazuri, dar nu și relațiile care încep online!
Adică ce vreau sa zic: dacă ai cunoscut o fata interesanta online, vorbești cu ea o săptămână doua după care va întâlniți și va cunoașteți personal. Cunosc multe cupluri care s-au cunoscut online, s-a întâlnit la scurt timp în realitate și formează cupluri reușite.
În schimb "relațiile" acelea care se întind pe ani de vorbit online, nu duc niciunde.

19 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde, ca si daca arata sau nu omu bine, daca relatia ramane la distanta mereu, nu cred in asta, nu merge. Cred in asta doar daca destul de repete va deveni relatie reala, daca drumul duce acolo, e ok.

Daca omu nu arata corespunzator cerintelor celuilalt si de la inceput se schimba poze autentice sau web (nu minciuni), se opreste totul rapid si e mai bine, nu va mai exista relatie la distanta in care sa credem sau nu. Dar daca nu aratam poze, nu cred in astfel de rel la distanta pentru ca vor pica imediat ce fizicul nu corespunde pentru unul din ei chiar si dupa 4 ani nu doar dupa 2, nu cont cat de bine se inteleg, se compatibilizeaza.

In capcana asta cad multi, celalalt zice "nu am nev de poza ca nu asta conteaza", si celalalt zice "aaaaahaa ce biiineee", vede ca se inteleg la celelalte, stau un an de vb, nu e bine, pentru ca celalalt nu stie ce vorbeste cand zice ca nu conteaza fizicul si ca nu vrea poza, ca dovada ca va conta brutal de tot. Ca daca stie ca, conteaza fzicul, va cere poza din start, iar daca nu dai, nu mai discuta, e mai bine asa. Eu cand vb cu una ceream poza repede ca si conditie de a mai continua discutia. Pentru ca mai bine sa stiu cum merge decat sa nu stiu si sa aflu cum merge treaba dupa ce e prea tarziu.

Daca celalalt nu vrea poza, nu discut fara sa i-o dau! Nu ma bucur ca nu cere. Poza autentica la zi, nu cum zicea o tipa ca majoritatea baietilor aratau nici 50 % de cum aratau pe net, nu pui poze de 3 ani in urma cand erai mai slab/slaba, mai legat sau nelegat, mai nu stiu cum.
Cam asta este, deci cred doar intr-o rel al distanta cu schimbat poze autentice si care in scurt timp se concretizeaza in real, atat.

| Sofer a răspuns:

Te-ai intalnit cu acea fata macar?

| Nemessys a răspuns:

Atat timp cat ai grija de ea si esti cu cine trebuie... da. Dar slabe sanse.

| Dalmore a răspuns:

Unde ai povestit? Da, cred, între doi oameni dispuși să facă sacrificii sunt șanse să reziste și o astfel de relație.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Acum fix o luna pe TPU, doar am povestit atat, intrebarea mi-a fost stersa

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

N-am fost pe fază. Oamenii spun multe la supărare, acum voi știți care a fost situația, dar nu trebuie să o iei ca pe un timp pierdut. Sigur ai învățat ceva din experiența asta.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Foarte multe

| Mosotti a răspuns (pentru Dalmore):

Da, a scris despre asta aici, a invatat din greseala lui ca nu a dat poza de la inceput ca sa stie omul cu cine vorbeste, de aia a luat plasa din pacate. Si-a imaginat ca daca se inteleg okey, nu mai conteaza fizicul si ca aia l-ar accepta oricum, acum stie ca fizicul e proba eliminatorie, si daca ala nu e, pica orice alte calitati ca importanta cel putin pentru o relatie de iubire. Deci asta nu inseamna ca relatii la distanta nu merg daca se finalizeaza repede in relatie reala. Ca daca nu, nu merge nici daca arati bine, fara real e fix zero, si nu merge o relatie la distanta daca ramane la acest stadiu.

| Dalmore a răspuns (pentru Mosotti):

Eu i-am văzut Facebook-ul și nu mi se pare urât omul laughing. Arată chiar normal. Sunt curioasă ce frumusețe o fi fata aia acum. Mie mi se pare puțin dificil ca om și dacă aia e o crizată, normal că n-are cum să meargă, dar sunt destul de sigură că nu e fizicul devină în cazul lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Dalmore):

Vb de Ray ca i-ai vazut FB_ul? Daca zici ca arata ok, atunci te cred, ca esti femeie, dar el zicea de fizic in general ca si cum fizicul nu corespunde. Sau poate nu era genu ei, ca si din 5 femei misto, nu ma atrage figura oricui, deci nu trebuie sa arati neaparat nasol ca sa nu fi placut, si asta putini pricep. Si parintii "cum ma nu-ti place de aia? Esti dus, tu nu vezi ce misto arata si cati o vor?", eu nu o vedeam misto la figura pentru mine. Daca el e mai dificil si asta e o mare problema. Dupa cum am zis, fizicul e eliminatoriul dar NU suficient intotdeauna la chestii foarte nasoale de comportament, daca in comunicare a avut probleme, de aia l-a facut ala fraier. Fata aia e medie ca frumusete ca majoritatea. Amica mea aia afla e durere nene, iesea cu mine si se uitau toti dupa ea, ma amuzam de muream, aia era peste medie dar culmea nu ma atragea deloc. Dupa o fata medie nu vezi ca intoarce lumea capu dupa ea, chiar frumusica dar medie. Insa totusi ma indoiesc ca la el fizicul corespunde dupa cate esecuri zice ca a avut. Pentru ca in general si daca are probleme, de multe ori fizicu face ca asta sa fie trecuta cu vederea, bine, cum am zis, sa nu fie foarte nasoale acele probleme.

Ionelu zice ce am zis si eu, pe net nu se sta 7 ani, doar te cunosti pe net, apoi in real si vedem ce iese. Si da, o saptamana ajunge pe net discutii, hai sa nu zic a doua zi in real, dar nu mai mult. Asa ca poti incerca respectand urmatorii pasi:

1 De preferinta sa fie in orasu tau sau maxim maximorum la distanta de un 20-25 Km
2 - Sa va schimbati pozele reale neaparat.
3 - Sa discutati okey, sa nu vada aia ca ai probleme de comportament, de comunicare, adica sa nu ai asa ceva, sa va intelegeti, sa aveti discutii, pasiuni cat de cat in comun, ca nu merge chiar totul, asta e clar.
4 - Dupa maxim o saptamana sa va intalniti in real daca probele 1 si 2 sunt indeplinite.
Abia daca asa nu merge, poti zice ca nu merg relatii din astea. Daca e din cauza probei unu, asta este, si in real e la fel, daca proba doi nu treci, ai tu probleme pe care va trebui sa le corectezi, daca zice ca esti ciudat sau ai probleme, sa intrebi ce probleme, ca sa stii ce sa corectezi.
Asta e.

Daca proba patru nu e indeplinita, chiar daca-s cele doua, stati degeaba pe net la infinit, aia nu e relatie deloc.
Daca proba unu nu e trecuta, slabe sanse sa va vedeti curand, si chiar daca va vedeti slabe sanse sa stati mai mult impreuna, merge dar putin mai greu, ca fiecare are un rost in orasul lui.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Mosotti):

Si mai adaug eu ceva... pe internet vorbind foarte mult cu o persoana iti creezi in minte persoana care de fapt nu e asa si traiesti cu impresia asta pana te intalnesti cu ea laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Pai de aia e bine sa vezi pozele clare si autentice ca sa nu iti inchipui altele, altrel poate iesi nasol. Si comportamentul, discutiile spun si despre cum gandesti, deci ori iese ori nu dar pe clar, si nu stai 100 ani pe net cum am zis.

| 90210 a răspuns:

Relatiile la distanta nu tin oricat am vrea noi sa credem asta. Iubitul meu a fost plecat in UK pentru un job timp de 2 luni si a fost horror. Eram doar de 2 luni impreuna, dar am zis ca relatia rezista la distanta. El, din fericire, s-a intors in tara dupa aproape 2 luni pentru ca nu i-a placut jobul. Pot sa spun ca ne-a luat cam 2-3 zile sa ne obisnuim unul cu celalalt. Cat a fost plecam vorbeam pe skype zilnic si tot am simtim amandoi o distanta intre noi cand s-a intors. Acum avem aproape 3 ani impreuna, deci am trecut peste, dar a fost naspa perioada aia.
Relatiile la distanta nu tin. Cu timpul legatura dintre voi se va duce pentru ca fiecare traiti experiente diferite cu oameni diferiti si va schimbati.

| Mosotti a răspuns (pentru 90210):

Daca iubesc pe una, apai raman cu aia, nu ma schimb dupa cum bate vantul.

| xeum a răspuns:

Credeam si eu candva in astea, pe la vreo 13-14 ani cand aveam zilnic depresie. Intr-adevar, sunt si cazuri care tin si au ajuns sa formeze relatii frumoase, din pacate sunt destul de rare.

| DeeaCarmen a răspuns:

Eu niciodata nu am crezut. Poate asa, pentru o pieroada scurta de timp

| Gurgundu a răspuns:

Da,am fost si eu cu o tipa din Gurgundia, o tara din Africa de Mijloc pana am aflat ca are penis!