| a lui ;x a întrebat:

Dupa cum stiti mi-am facut testul` de sarcina la o saptamana de la actul sexual neprotejat sh mi-a iesit ca nu`s gravida... dar am citit ca testul` poate sa aiba un rezultat negativ daca as fii avut "chist ovarian" este posibil sa fiu gravida chiar daca mi-a iesit testul` negativ...

ps. in ultimu timp mananc mult si dorm mult sh m`am cam ingrasat crying

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La o săptămână de la o eventuală concepţie, sarcina este nedetectabilă nici măcar prin test profesionist de sânge.
Testul de sarcină se aplică la 18-21 de zile de la actul sexual neprotejat!
Aceste pseudo-simptome pe care le descrii sunt rezultatul paranoii tale şi a fricii psihice de a nu fi rămas gravidă.
Nu aveai cum să te îngraşi, să începi să ai greţuri şi să dormi mai mult aşa, brusc, la doar o săptămână de la o presupusă concepţie.
Calmează-te, aşteaptă următoarea menstră şi fă testul de sarcină la 21 de zile de la acel act sexual.
Şi dacă ai chist ovarian şi dacă este vorba de o sarcină extrauterină, testul de sarcină se va "pozitiva" dacă există sarcină pentru că acela detectează un hormon aparte ce apare în general doar dacă este vorba de o persoană însărcinată.
Testele de sarcină nu-s 100% sigure, dar, pe de altă parte, un rezultat fals-negativ este ceva mai puţin probabil decât unul fals-pozitiv. Acel hormon poate fi prezent în organism şi dacă nu eşti gravidă (şi testul să arate că eşti) dar dacă nu e prezent şi testul e făcut corect şi la durata de timp exactă, atunci nu eşti gravidă.
Spor!

5 răspunsuri:
| Dizzydizz a răspuns:

Pai am auzit si eu ca poate fi sarcina extrauterina si at nu e detectata de testul d sarcina.Doar am auzit.
Daca ai greturi...atunci ar trebui sa te duci sa iti f o radiografie.

| monyk a răspuns:

Buna, testele nu sunt 100% sigure, mai ales testul nu se face la o saptamana de la actul sexual draga mea, ci se face la 21 de zile sau cel putin 2 saptamani. Oricum cred ca e prea devreme pentru.ingrasat,abia din luna a 3-a creste burtica, dar simptomele apar cam la 2 saptamani de sarcina.
Repeta testul.

| Zero a răspuns:

Exista posibilitatea de a fi insarcinatasad adr parerea mea este sa astepti urmatoarea perioada de menstruatie daca iti vine ciclul inseamanc a nu esti insarcinata, daca nu iti vine inseaman ca esti, si mai ai o varianta un doctor ginecologhappy iti poate spune sigurhappy

| LoveAngel223 a răspuns:

Ai mai avut o intrebare asemanatoare ...nici acum nu ai invatat ca trebuie sa te protejezi?! si in alta intrebare scriai ca ai o saptamana de cand s-a intamplat,, tragedia'' si ca nu poti sa faci testul de sarcina.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina la o saptamana de la contactul sexual are cam 1% sanse sa se pozitiveze. Nu te poti baza pe el, rezultatul negativ nu are absolut nici o semnificatie. Testul trebuie facut la minim21 de zile de la contactul sexual (daca il faci din urina de dimineata) si repetat dupa inca 3 zile.