| mikiela a întrebat:

Dupa multe certuri am cazut de comun acord cu iubitul meu ca ar fi mai bine sa ne despartim.Au trecut deja 2 zile in care nu ne-am vorbit insa nu imi e deloc bine si il vreau inapoi dar in acelasi timp nu vreau sa fiu eu cea care din nou face primul pas.Pe langa asta in ziua in care ne-am despartit el mi-a vorbit foarte urat fara sa-i fi facut ceva si m-am saturat de toate astea.Sunt confuza... poate ca e mai bine sa ne despartim, dar nu pot.M-am obisnuit sa treiesc asa si nu stiu ce va fi daca ne impacam, insa stiu ca imi e dor de el si il vreau inapoi.Ce ar trebui sa fac?

8 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Cand am citit prima parte, m am gandit initial sa iti zic sa lasi orgoliul la o parte si sa renunti la conceptia ca daca faci tu primul pas, vei fi judecata altfel si catalogata intr-un anume fel, insa cand am vazut ca ai scris ca ti-a vorbit urat in ziua despartirii, m-a facut sa imi schimb parerea. Eu, in locul tau, as lasa lucrurile asa. Nu as mai vrea sa am de-a face niciodata cu un om ca el care nu a facut decat sa ma dezamageasca pana in ultimul moment al relatiei. Este trist, si te inteleg, insa, oricat de tare ar durea, nu lasa sa se vada si mai ales nu il mai cauta. Nu ti-a adus decat necazuri, iar tu nu meritai asa ceva. Intr-o relatie necazurile nu ar trebui sa depaseasca momentele frumoase. Este pacat de tineretea si de viitorul tau, dar gandeste te ca daca vei da totul la o parte, si il vei ierta, o perioada te va tine pe palme si se va comporta ok cu tine, dar niciodata nu isi va schimba atitudinea si personalitatea, iar in aces caz numai tu vei fi cea care va pierde. Chiar daca acum doare, timpul le va vindeca pe toate. Mult noroc, iti urez. Ai sa vezi ca vei trece peste aces impas.

| VodkaCoca a răspuns:

Poate era nervos si ti-s vorbit urat, la nervi omul zice multe, dar eu cred ca intre voi nu e iubire, doar obisnuinta faptul de a fi unul cu altul, asta am patit-o eu dupa un an si 8 luni de relatie cand ne-am despartit imi parea rau, dar din faptul ca eram mereu cu el eram obisnuita sa fim impreuna zi de zi si noapte de noapte, treceau zilele poate eram in oras cu fetele si imi venea in cap, acum daca eram inca impreuna cu el eram cu el nu eram cu fetele si tot asa, tineam la el dar nu mai era iubire, cel mai bine ar fi sa vorbesti clar cu el sa va spuneti clar unul la altul ce vreti sa faceti, insa la ce ai zis tu "in acelasi timp nu vreau sa fiu eu cea care din nou face primul pas" inseamna ca ai mai facut pasul si poate el s-a obisnuit asa sa astepte sa il cauti tu, ahh bine uitasem depinde si cat timp ati stat impreuna si mai multe chestii. happy

| adrykiba a răspuns:

Este obisnuinta sa fi cu el care il vrea inapoi. Dupa cum spui tu ai facut mereu pasul impacarii si din cate imi dau seama prea fericita nu ai mai fost in ultimul timp.Nu fa prostia sa te impaci cu el iar apoi sa astepti si sa speri ca se va schimba.Prostia am facut-o eu si am tot sperat ca se va schimba dar tot ce am observat era ca relatia mergea din ce in ce mai prost.Te inteleg prin ce treci, stiu ca la inceput te-a facut foarte fericita si se comporta frumos cu tine, dar timpul l-a schimbat.va mai dura un timp pana vei trece peste acest sentiment, dar nu da inapoi, fi tare si bafta.:*

| adrykiba a răspuns:

PSG are dreptate, totul se va repeta si va fi chiar si mai rau.Fruntea sus si mergi mai departe, nu-i arata ca esti dependenta de el pentru ca nu esti.tu meriti mai mult, pe cineva care stie sa te respecte.

| neutrino a răspuns:

O relatie are si un sfarsit. Ai grija sa nu cumva prostia sa ia locul luciditatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.Una dintre problemele femeilor, este că, atunci când ne despărţim de cel pe care-l iubim, ne considerăm inutile, nefolositoare, suferim şi ''nu suntem bune de nimic''. Calmează-te.
Ştiu cât ţi-e pentru că am trecut prin aşa ceva şi multe suntem în situaţia ta.Trebuie să ai voinţă, să ştii ce vrei de la persoana iubită, de la viaţă.
Ştiu că e foarte tentant să te întorci la el pentru că-l iubeşti, dar gândeşte-te la vorbele urâte pe care ţi le-a adresat.Doar tu poţi schimba prezentul, viitorul tău.
Nu fă prostia să vă împăcaţi, iar după o săpt.maxim să repete aceaşi greşeală. Aşteaptă să realizeze unde a greşit, să înveţe din acele greşeli, să te respecte.
Altfel, după părerea mea, nu merită. Treptat, te vei simţi mai bine.Acum e greu, dar peste o perioadă nu mai fi.Depinde doar de tine.

O seară plăcută.

| neinteresat a răspuns:

Draga mea..se vede ca el nu te mai vrea daca iti vorbeste uratoh go on, NU TE MERITA insa tu il iubesti si pacatsad "de ce ii ignoram pe cei ce ne iubesc si iubim pe cei ce ne ignora?"...sad nu merita dragostea ta, daca te iubea nu iti facea una ca asta sa iti vorbeasca urat in fn ca un sfat de la mine e sa incerci sa il uiti chiar daca iti va veni ft greu dar baieti mai sunt si data viitoare incearca sa nu mai pui mult suflet intr-o relatie si incredere dintr-o datawinking bafta :*:*

| Fill0 a răspuns:

Buna.
Daca si el tine la tine o sa se intoarca.
Lasa timpul sa rezolve asta.
Incearca sa faci ceva ca sa nu te mai gandesti la el.
Stiu ca este greu, dar poti.
happy