| ulaula a întrebat:

Dupa sangerarea de nidatie este posibil ca testul de sarcina sa iasa negativ?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Procesul de nidatie reprezinta implantarea ovulului fecundat de catre spermatozoid, in interiorul endometrului si reprezinta de fapt momentul din care incepe procesul de producere a hormonului de sarcina hCG. Daca testul de sarcina este efectuat dupa ce au trecut in jur de 4-5 zile de la data nidatiei, va avea rezultatul POZITIV in proportie de peste 60-70% si va fi 100%/ garantat POZITIV dupa trecerea a circa 7 zile. Multa sanatate!