| Bun123 a întrebat:

E a3a zi când îmi întârzie menstruația..menționez ca toate contactele mele sexuale au fost protejate (prezervativ) și din câte știu nu s-a întâmplat niciun accident..ideea e ca în ultima săptămână am avut și încă mai am o infecție vaginala. Oare sa întârzie din cauza asta sau as putea fi însărcinată având în vedere ca prietenul meu s-a terminat în prezervativ mereu? Menționez ca am avut și o perioada mai stresanta cu examene poate și din cauza asta dar nu știu, am simptome premenstruale dar nu se întâmplă nimic.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Banuiesc ca iti tratezi infectia vaginala cu ceva care aduce a antibiotic.
De asemenea,este si stresul cu care te-ai incarcat in perioada de examene.
Aceste doua cauze duc vrand nevarnd la o dereglare hormonala al carei rezultat este intarzierea ciclului menstrual.
Vreau sa spun ca organismul fiecaruia e un mecanism bine reglat cand e sanatos.Dar cand apar antibiotice sau medicamente care il dezechilibreaza,stres,oboseala,o dieta,o simpla raceala,nu e fiziologic sa nu mai functioneze la capacitatea lui normala?
Daca stii ca v-ati protejat si ca nu a avut loc nici un accident,inceteaza sa te mai gandesti, te umpli de stres, care stres vezi bine ce face...
Ai rabdare, umple-ti timpul cu orice, numai sa nu te mai gandesti la asta!
happy

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Cu siguranță nu ești însărcinată! Menstruația poate întârzia din cauza infecției, stresului și a dereglărilor hormonale. Nu e cazul sa îți faci griji. Cu siguranță în zilele ce urmează o sa îți vina. Sănătate!

| Ultraviolet99 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Bai sincer nu are de unde sa stie 100%.

| Bun123 explică:

Am uitat sa menționez ca de obicei menstruația e regulata ..mai sunt și excepții când întârzie maxim 4 zile