| Un NiMeNi CeLeBrU a întrebat:

E adevarat ca perioada din inaintea menstruatie cu 4 zile si 7 zile dupa menstruatie e cea mai fertila. adica sunt sanse sa ramai insarcinata daca nu te protejezi? si mai e adevarat ca in urma cu fix 14 zile de menstruatie e cea mai ferila perioada? j cat dureaza aceasta perioada foarte fertila?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ciclul menstrual obisnuit dureaza 28 de zile. Ele se numara din prima zi de sangerare (se numeroteaza cu 1) pana in ultima zi dinaintea unei noi sangerari (ar trebui sa fie numarul 28). Practic urmatoarea menstruatie va aparea in ziua 29, care se va numerota din nou cu 1 si incepe o noua numaratoare. Ovulatia are loc de obicei intre ziua 12 si ziua 14, perioada de maxima fertilitate fiind considerata intre zilele 12 si 16 (atentie la cum numeri, din prima zi de sangerare, nu altfel). Perioada cel mai putin fertila (adica cu sansa minima de sarcina) este intre zilele 1-5 (deci practic zilele de sangerare) si zilele 24-28 (ultimele 5 zile inaintea unei noi menstruatii).

| deni_6616 a răspuns:

Da

| Un NiMeNi CeLeBrU explică:

Perioada din inaintea menstruatie cu 4 zile si 7 zile dupa menstruatie e cea mai nefertila*. ma scuzati

| pufulik a răspuns:

Nu e adevarat. 10 zile inainte si 10 zile dupa ciclu nu ramai insarcinata. TESTATA(si nu o data, de mai multe ori)