| Catalin_Caluți_2001 a întrebat:

E bine la primul contact sexual sa folosesc prezervativ?

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Dacă nu vrei cumva copilași, da

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este indicat sa folosesti prezervatriv la toate partidele de sex, inclusiv la primul contact!

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ti s-a mai raspuns si aici, tot la intrebarea asta:
https://www.tpu.ro/......t-sesxual/

| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat in mod expres ca INTOTDEAUNA cand este intretinut primul contact sexual cel de dezvirginare, acesta sa fie intretinut numai cu prezervativul montat pe penis. Rolul si rostul acestuia este cel de a usura/facilita intr-o masura foarte mare ca introducerea penisului in vagin sa se realizeze mult mai usor si cu mult mai putina durere care poate fi de doar 1/3 sau 1/4 fata de durerea care se produce in cazul in care nu este folosit prezervativul. Si de asemenea daca se intampla ca sexul sa fie intretinut in timpul zilelor prioadei fertile a ciclului menstrual, existenta prezervativului va impiedica intrarea spermei in vagin ceea ce NU va permite in proportie de 99% sa se formeze o sarcina nedorita. De asemenea dispare si posibilitatea de a se transmite vreo infectie uro-genitala. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu e bine, e O B L I G A T O R I U!

| HazelEyes77 a răspuns:

E chiar indicat s o faci.

| Rux04 a răspuns:

Tot timpul, nu numai prima dată. Protejează atat de bolile cu transmitere sexuală cât si de sarcină.