| anonim_4396 a întrebat:

E mai bine sa incepi viata sexuala mai devreme sau mai tarziu?

Răspuns Câştigător
| MauvaisRose a răspuns:

Nici prea devreme, nici prea tarziu.
legat de parteneri si de iubire, eu zic ca e bine sa profiti de ocazii atunci cand apar, ca decat sa regreti ca nu ai facut-o si sa treaca timpul, apoi sa te plangi ca esti virgin/virgina, nu ai cu cine sa o faci, si mai apar si frustrari de pe urma acestui lucru, mai bine sa o faci cand se iveste ocazia.
pe langa relatii de iubire, pana sa tii la cineva, m-am referit sa profiti de ocazie si sa ti-o incepi si cu cineva care doar te-ar putea initia, cineva in care ai putea avea incredere, pana dai de iubire, daca chiar ai nevoie sa faci sex.
ma refer la cei care chiar au motive/nevoie sa o faca, sunt informati, au o anumita varsta potrivita.
am mentionat alternativa de mai sus, pentru ca e irelevant sa tii cont de niste reguli, ca asa face societatea, adica sa o faci prima data cu cineva la care tii, sa fie memorabila, ca asa ar fi normal.
poate altii nu sunt atat de norocosi in dragoste, si o intalnesc mai tarziu, asta inseamna sa stea virgini/virgine pana atunci? si poate unele/unii nu sunt atat de romantici si vor doar ceva trupesc, fara sa puna suflet, doar sa experimenteze.
sexul pe langa alte beneficii, ofera incredere in sine, si lipsa acestuia starneste frustrari, mai ales la o varsta majora cand chiar ai nevoie, dar nu ai cu cine.
in afara de protectie, cand vine vorba de sex, nu trebuie sa existe reguli "ce e bine, ce e rau", fiecare cu viata lui, cand/cum gaseste si cum simte.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 18 ani sau mai tarziu e cel mai bine sa dai startul

| KamaSutra a răspuns:

Sincer ar trebui sa o incepi atunci cand simti cu adevarat ca asta vrei sa faci si cand simti ca persoana cu care esti te iubeste. Nu exista un moment sau o varsta exacta la care sa incepi, depinde de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Sexul este o nevoie umana care nu neccesita acte asta trebuie sa stim cu toti, religios trebuie sa te insori, casatoresti sa is satisfaci o nevoie, e bine sa experimentezi viata asta e important, sexul inceput devreme e ca sexul facut tarziu nu ofera vreo garantie asta

| Darkmagic a răspuns:

laughing
Vad ca despre dragoste ai primit deja raspunsuri...

Ce nu ti-a spus nimeni, (fiindca nimeni de aici NU stie) este ca pentru fete IDEAL ar fi sa-si inceapa viata sexuala cand se termina "perioada de crestere", adica in jurul varstei de 20-21 de ani, pentru o dezvoltare armonioasa maxima, atat fizica, cat si psihica.

Cand o fata isi pierde virginitatea, NU se pierde doar "o membrana", ci organismul incepe sa se transforme pentru a fi capabil sa poarte o ipotetica sarcina.
Altfel spus, organismul se dezvolta cu preponderenta PE LATIME.
Picioarele se ingroasa, talia la fel, soldurile se latesc, in unele cazuri pieptul isi mareste volumul, si alte SI ALTE modificari, inclusiv hormonale.

Asa incat daca doriti sa aratati ca majoritatea "femeilor dop": picioare scurte si groase, talie de hipopotam etc...incepeti-va viata sexuala de la 16 ani. big grin

E "minunat" cand, la 15-16 ani credeti ca "iubiti" un putoi de 16-17 ani, si faceti repede sex cu el, de frica sa nu-l pierdeti. rolling on the floor
Asta e intr-adevar o decizie "Made in doi neuroni". big grin

| Jardelin a răspuns (pentru Darkmagic):

Interesanta explicatie! Totusi nu e confirmata si de niste studii stiintifice.

Nu stiu de ce am impresia ca daca aceasta teorie ar fi 100% adevarata si toate fetele ar cunoaste-o, tot nu s-ar abtine pina la 20-21 ani, pe considerentul ca "poate eu am noroc si nu mi se va intimpla sa ma lăţesc"!

| Darkmagic a răspuns (pentru Jardelin):

Din pacate ai dreptate, din lipsa altor preocupari, la astea mici: "Sexu' rullz"! Deci nu se abtin... big grin
Ba mai mult, ele cred ca e iubeala.
Brusc, la 16 ani, au intalnit "iubeala vietii"... laughing
Daca nu fac macar sex oral cu "Don Juanul" de 17 ani, (in general, prost ca gardul) le paraseste si mor neconsolate... laughing

Apoi se mira ca la 25 de ani, se simt plictisite, umflate cu pompa, au experimentat toate "figurile de rodeo" din sex, si nu mai stiu ce sa faca cu viata lor...
Creiere de 2 lei...

| HueyFreeman a răspuns:

Incepi cand vrei.

| Happyjump a răspuns:

Cand esti pregătit, nici prea târziu dar nici prea devreme, dar daca ar fi sa aleg e mai bine mai tarziu

| Ichnat a răspuns:

Cu cat mai tarziu cu atat vei fi mai matur si mai constient de ce faci acolo. happy

Dar asta nu inseamna ca trebuie sa incepi la 90 de ani... trebuie doar sa nu te grabesti. happy

| EaEmma a răspuns:

Buna!
Consider ca nu exista o varsta prestabilita care sa desemneze momentul in care este in regula sa incepi sa intretii relatii sexuale, insa este esential sa faci acest pas cu persoana potrivita, pentru ca iti vei aminti toata viata de prima data. In primul rand, momentul trebuie sa fie special, romantic, o clipa de care sa-ti aduci aminte cu placere.

| BlackChocolate1 a răspuns:

În septembrie, atunci e perfect. tongue

| Psihedelic777 a răspuns:

Nu prea e vorba de ''devreme'' sau ''tarziu'' (totusi nu-i bine sa te grabesti pentru ca atunci cand te grabesti vei gresii).E bine sa incepi viata sexuala cand te simti pregatit.Nu trebuie sa te lasi influentat de altii si de presiunea asa zise-i societati.Pur si simplu faci asta cand simti ca a venit momentul.Dar prea devreme nu-i bine, pentru ca trebuie intai sa stii niste chestii esentiale pe care le inveti cand esti un pic mai mare.Baftahappy

| MEduard a răspuns:

Conside că atunci când simți este foarte okey. Cum nu simți asta până la 15-16 ani, mă gândesc că e okey aşa. Dar nu mai devreme. La 18 ani se consideră că atunci eşti pregătit şi că eşti apt din toate punctele de vedere. Până la 18 ani creşti, te dezvolți. După gata.

| c0nstant1n a răspuns:

Cel mai sigur e sa astepti pana in noaptea nuntii si scopul sexului sa fie sa aduci viata noua pe pamant. Asa stii sigur ca nu vor exista victime.

Lumea nu intelege asta, si advoca prea-curvia. Dar te uiti la rata divorturilor, sinuciderilor si a crimei si ai sa intelegi ca Lumea e perversa si rea.

Sa iubesti poti sa o faci fara trup, si fara adresa. Poti iubi pe toata lumea.

Dar daca nu poti sa te infranezi, si e absurd sa vorbesti de asta intr-o societate de consum, macar sa fie una / unu si buna / bun. In asa fel incat sa nu existe "o alta mare iubire care nu se uita niciodata" decat aceea langa care ai ales sa ai copii.

Riscul e sa te pierzi pe 7000 de drumuri, sa nu mai stii ce e iubirea, sau sa te resemnezi sa n-o mai cauti si sa cauti doar viciul.

Sau sa devi misogin/misandra, sa generalizezi, sa spui ca toti/toate sunt asa.

Si mai e un amanunt de enuntat: o femeie isi poate lua cate putina iubire de la toti, precum o Diva. Sau isi poate lua "totul" de la unul. Iar cand barbatul ii da "totul", inseamna ca nu e "ca Lumea" si ar deveni gelos daca femeia l-ar "insela" cu Lumea.
De aceea cel mai bine e atunci cand femeia primeste iubire in schimbul libertatii, iar barbatul e suficient de puternic cat sa asigure locul material in care iubirea lor sa se desfasoare nestingherit de Lume.
Cu timpul, lumea de sub barbat va deveni a femeii, si ea va putea fi regina acolo (copii). Dar Lumea de deasupra barbatului (societatea decadenta cu ispite si barfe) intodeauna va distruge Iubirea si trebuie tinuta cat mai la distanta.

Mai adaug. Varsta e o constructie sociala. Nu valoreaza nimic decat pentru un judecator. Daca ai consimtamantul tutorilor ei poti sa o faci de la 15 ani. Tot cu consimtamantul tutorilor ei poti sa o iei de la 16 ani, daca esti major.

Dar Dumnezeu da femeii sa poata naste si de la 11 ani. Iar obiceiul evreilor in anul nasterii lui Hristos era sa iei fata de la 12~14.

Sunt constructii sociale (obiceiuri si legi) si sunt limite biologice. E bine sa respecti legile. Dar cel mai bine e sa iubesti si sa respecti viata.

| dana1991 a răspuns:

Cand te vei simti pregatit, dar cu cat mai tarziu cu atat vei fi mai constient si informat despre sexualitate si metodele de contraceptie.Prima experienta sexuala este ca prima dragoste mereu iti vei aminti de ea, depinde de ce, simti tu graba strica treaba happy

| cumimifaccontpetpu a răspuns:

17 ani