| n1234 a întrebat:

E normal ca dupa primul contact sexual sa ma usture vaginul cand urinez si sa ma mai doara?

6 răspunsuri:
| akiki a răspuns:

Este normal, dar daca persista ar trebui sa iei legatura cu un doctor

| corbulalbrosu a răspuns:

In timpul dezvirginarii muschii circulari ai vaginului sunt supusi ritmic in momentul fiecarei penetrari la alungiri extreme si acest lucru va induce in muschii respectivi o asa numita febra musculara. Intinderea ritmica, constanta dar mai ales prelungita a fibrelor musculare din vagin in timpul intretinerii unui act sexual de dezvirginare mai ales, poate fi comparat cu un antrenament intens, dupa care ca o "recompensa nedorita" urmeaza o febra musculata o senzatie de care ar dori sa scape fiecare fata cat mai repede cu putinta. In timpul sexului se genereaza si se produce acumularea de acid lactic in muschi si drept urmare apare instalarea febrei musculare. Din moment ce aceasta ''febra musculara'' se instaleaza va produce o dificultate in desfasurarea activitatilor zilnice, dificultate in a merge, reducerea fortei si aparitia unui discomfort pentru o anumita perioada care poate dura mai multe zile. Febra musculara dureaza de obicei doua, trei sau chiar pana la cinci zile, pana la refacerea completa a celulelor musculare afectate, durata acestui disconfort fiind in functie de cat de intens a fost "antrenamentul" din ziua/seara precedenta. Durerea astfel acumulata se elibereaza in zilele urmatoare si aproape sigur ca durerea care radiaza in acest moment, reprezinta de fapt acea durerea acumulata in muschii vaginului si este simtita acum in partea inferioara a abdomenului. Din acest motiv se recomanda incetarea oricarei activitati sexuale pana in momentul disparitiei complete a durerii si disconfortului resimtit. Durerea si senzatia de usturime va dispare in cateva zile, fiind nevoie doar de odihna si nimic mai mult. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil pentru ca in urma primului contact sexual a ramas o rana, in urma ruperii himenului, si aceasta se vindeca in cateva zile sau chiar saptamani.

| evelinna01 a răspuns:

Da happy

| DarkCrina a răspuns:

Da

| Maios a răspuns:

Da,intrucat a avut loc procesul de penetrare a vaginului, de deflorare si de rupere a himenului(dupa caz!), iar atunci cand te urinezi este normal sa te doara, deoarece ai o mica rana de la ruperea himenului, fiind urina o substanta din puct de vedere chimic acida! O sa se vindece, dar mai greu fiind o zona umeda! Multa sanatate!