| oXBiancaXo a întrebat:

E normal ca o fata la 16 ani sa aiba o relatie? Voi cum ati reactiona daca ar fi copilul vostru?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal!
Relatiile, daca te referi la cele sexuale, ar trebui sa le aiba dupa 18 ani, cand este destul de matura si apta sa-si ia responsabilitati si decizii.
La 16 ani, inca este copil si este sub ingrijirea totala a parintilor, inapta inca sa ia deczii singura.
la 16 ani isi poate face prieteni si poate iesii la plimbare, dar numai cu acordul si instiintarea parintilor.

| Fatamuntilor a răspuns:

As vrea in primul rand sa cunosc tanarul.
O mama care are o buna comunicare cu copilul ei cunoaste gradul de maturitate a acestuaia,
Nu trebuie sa se ajunga la sex pentru ca fata mea cunoaste deja riscurile la care s-ar expune.
Dupa o discutie serioasa cu tinerii, dupa stabilirea unor reguli as fi de acord cu relatia.

| Frank51 a răspuns:

Depinde de parinti si de fata respectiva, daca parintii nu au incredere in ea nu o vor lasa. Cunosc multe cazuri, unele fete ascund relatia de parinti facandu-i sa isi piarda increderea in fata lor. Iar unele sunt cuminti(smechere...) si au o relatie foarte deschisa de care stiu parintii ambelor parti.

| OldSoul a răspuns:

Cred ca as fi destul de comunist la capitolul asta laughing

Acum, bine, probabil as lasa-o, insa as incerca sa-i fiu cat mai mult alaturi in aceea perioada, sa o sustin, si sa o ajut la nevoie.
Altfel spus sa-i ofer sprijinul necesar si sa o pastrez cu picioarele pe pamant, pentru ca la aceea varsta dragostea poate fi oarba.

| Holiday a răspuns:

E cat se poate de normal ca la varsta aia sa poata avea o relatie.

| mentholinks a răspuns:

Desigur.

| Plato a răspuns:

Nu e absolut deloc normal. Doamne fereste si apara sa fie copilul meu, ca nazistii erau prietenosi in comparatie cu ce-mi trece prin cap.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru Plato):

Inseamna ca nu-ti trece nimic prin cap?

| Nemessys a răspuns:

Depinde cat de matura este la minte si cat de multa incredere imi ofera. happy Si mai ales trebuie neaparat sa stiu cu ce fel de baiat umbla. big grin

| raMLesS a răspuns:

L-as lega de calorifer si i-as da armaghedonu laughing

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Asa te vreau. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Atunci la batranete te va lega si pe tine de calorifer si iti va da sa mananci ciorba cu furculita.

| Necunoscut112 a răspuns:

Toate au, chiar dacă nu ştiu părinţii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun fel.E suficient de mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de baiat. Daca baiatul cu care se intalneste are anturaj dubios, atunci nu as fi de acord. Daca e baiat cuminte, cu cei 7 ani de acasa care stie sa se comporte cu o fata, de ce nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazuri da. As Sti sa am o relatie tatã-fiica calumea, incã de micã incât sa stie cum sa se descurce când e timpul sa aiba o relatie.
Si nu e deloc normal sa-ti verificati copilul cum zic astia mai sus, daca umbla cu cine nu trebuie e din cauza parintilor.

| mihaicelsfant a răspuns:

As inchideo in casa laughing serios vorbesc

| Subsemnatul123 a răspuns:

Eu cred ca la 16 ani este normal.

| Badboi a răspuns:

E perfect normal, la vârsta asta (perioada adolescentina) e timpul pentru așa zisele relații adolescentine laughing
Cel puțin sora mea de la vârsta asta a inceput sa iasă cu băieți și nu are nimic.
Funda? happy

| Lllllll01 a răspuns:

Este absolut normal, la această vârstă incepi sa ai sentimente fata de oamenii din jur. Acum depinde și de fata, ce caracter are, și de părinți câtă încredere au în ea.

| MadularulSef a răspuns:

As bate-o.