| Angiangiangi a întrebat:

E normal sa am ciclul neregulat din cauza ca am facut o pentru prima oara?
AC au efectul secundar de a face ciclul sa devina neregulat?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, sexul nu modifica ciclul menstrual, dar o sarcina, poate il poate modifica.
Cat privesc anticonceptionalele, ele regleaza ciclul, nu-l deregleaza.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Inceperea vietii sexuale duce usor, usor la reglarea ciclului, dupa ce ai facut-o prima oara e mai greu sa devina regulat din prima luna.

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod foarte sigur tu te afli in situatia in care ovarele tale iti sunt afectate de o anumita boala/afectiune a glandelor endocrine care nu resesc sa produca exact la timp si in cantitatile necesare cei 2 hormoni esentiali feminini care sunt estrogenul si progesteronul. Cele 2 ovarele ale tale fiindca sunt afectate intr-o anumita masura imposibil de apreciat in ce grad fara o consultatie ginecologica, nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp précis, bine stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Sexul intretinut NU provoaca absolut nicio influentare a modului de desfasurare a ciclului menstrual. Pastilele AC sunt prescrise in astfel de situatii exact cu scopul de a se incerca ca prin actiunea hormonilor continuti sa influenteze si ''modeleze'' in primul rand functionarea glandelor endocrine, cat si stabilizarea ciclului menstrual la o lungime constanta de 28 de zile, adica de a o transforma din NEREGULATA in ciclu REGULAT de 28 de zile, care este considerata ca fiind lungimea ''IDEALA'' a ciclului menstrual. Multa sanatate!