| Eremia0310 a întrebat:

E normal să-ți placă de un verișor, suntem verișori de gradul doi și ne cam placem

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Da, este normal, dar există motive pentru care sunt interzise căsătoriile și/sau relațiile între rude de sânge.
Cel mai veridic răspuns este acela al consangvinității.
Căsătoriile între rude și copii rezultați din aceste relații au făcut ravagii în familiile regale europene. Diverse boli genetice s-au perpetuat în sânul acestor familii. De exemplu în familia regală britanică hemofilia a apărut și s-a perpetuat din cauza căsătoriilor între verișori primari.
Puteți avea o relație, dar nu vă recomand să faceți copii.

| Eremia0310 explică (pentru Jonas94):

Nu avem de gând să ne căsătorim? știu că nu putem face copii, nici nu am de gând

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Prin nastere, nu ne putem alege neamurile, dar e absolut normal sa nu placa cineva sau altcineva.

| Adry05 a răspuns:

Nu-i normal deloc. laughing) Eu nu stiu ce aveti unii, e plina lumea de baieti/fete si voi va indragostiti de veri si fii/fiice de rude prin alianta, nasi si alte din astea...

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal sa ai simpatii, chiar si pentru un verisor, doar ca suntem fiinte superioare, avem creier si suntem capabilis a intelegem ca, anumite relatii ne sunt interzise.

| Gofigi a răspuns:

Câți ani aveți

Răspuns utilizator avertizat
| JuliahQp a răspuns:

Nu prea. Din cate am auzit de la profesoara de biologie, casatoria intre rude este interzisa. Imi pare rau.