| deutzapusa a întrebat:

E prea devreme ca o persoana sa se casatoreasca la varsta de 20 de ani?

Răspuns Câştigător
| BeT a răspuns:

Este virsta cea mai indicata, problema sint cei din jur care o sa o sa spuna:Fraiere(a)este prea devreme, de ce nu ti-ai trait viata, etc.etc.Pt.a avea o casnicie fericita trebuie sa cunosti adevaratul scop al Eii.In mare parte intr-o casnicie barbatul o ia pe carari gresite, uneori si femeia dar ea o face din cauza ca El nu o respecta si nu o iubeste 100%. Daca barbatul isi priveste sotia ca pe o Regina, atunci Ea il va respecta ca pe un Rege/dar daca el o vede pe post de sclava, Ea il va respecta ca pe un Stapin.

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ce vremuri trăim, este devreme.
După 25 de ani este cel mai bine.
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu conteaza varsta, dar 20 mi se pare chiar potrivit ca n-ai mai fi considerata o fetita.

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca da . Casatoria trebuie sa vina la timpul ei , mai inainte in viata ,cred eu . Poti la varsta aceasta sa te muti cu o persoana , sa incerci sa faci relatia mai serioasa dar pentru casatorie zic eu , e devreme . Casatoria o vad eu dupa cativa ani de relatie cand incepi sa cunosti foarte bine persoana . Plus ca in momentul de fata tu ai nevoie de o confirmare , iti cauti un drum in viata . Trebuie sa iti stabilesti niste principii si abia dupa ce incepi sa intri adanc in viata poti sa te gandesti la casatorie . Este timp . Daca va iubiti foarte mult si stiti ca sunteti meniti sa fiti impreuna puteti incerca o casatorie de proba , adica va mutati impreuna si vedeti cum merge .

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca da. Casatoria trebuie sa vina la timpul ei, mai inainte in viata, cred eu. Poti la varsta aceasta sa te muti cu o persoana, sa incerci sa faci relatia mai serioasa dar pentru casatorie zic eu, e devreme. Casatoria o vad eu dupa cativa ani de relatie cand incepi sa cunosti foarte bine persoana. Plus ca in momentul de fata tu ai nevoie de o confirmare, iti cauti un drum in viata. Trebuie sa iti stabilesti niste principii si abia dupa ce incepi sa intri adanc in viata poti sa te gandesti la casatorie. Este timp. Daca va iubiti foarte mult si stiti ca sunteti meniti sa fiti impreuna puteti incerca o casatorie de proba, adica va mutati impreuna si vedeti cum merge.

| Malvina24 a răspuns:

Cam mica dar nu e asa grav! Probabil e in anul 1 la facultate nu? nu e problema daca isi va termina studiile si daca persoana cu care face acest pas merita nu vad de ce varsta de 20 de ani ar fi vreo problema!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Cam devreme...

| ÅñdRa a răspuns:

Buna, cand hotaresti sa te casatoresti nu iei dupa varsta si doar daca esti pregatita sa faci acest pas.
Gandeste-te daca iti vei putea asuma responsabilitatea de familie, daca cel care iti va fi sot va putea si el si daca amandoi sunteti pregatiti sa faceti astahappy

| EUSIATIT a răspuns:

Parerea e ca este ff devreme dar nu te opreste nimeni sa ai o relatie sa vezi daca merge sau nu. O hirtie nu cred ca e ff importanta, S ar putea sa te plictisesti ff repede si atunci ce vei face? mai gindeste te. viata e scurta si e bine sa o traiesti frumos fara obligatii deocamdata.

| anad a răspuns:

Daca crede ca a gasit persoana potrivita, da. Niciodata nu stii ce iti rezerva viata.

| Alice_6278 a răspuns:

Daca carezi ca esthi pregatita pentru aceasta nu este devreme. dar vezi sa nu regreti mai apoi.mai intii ar trebuie sa-ti termini sudiile apoi sa te gindesti la kasatorie. oricum nu conteaza alegerea ta.:*

| Nita a răspuns:

Fiecare se casatoreste cand vrea, cand crede ca e timpul, daca a gasit persoana potrivita.

| katia a răspuns:

Nu, nu si iarasi NU e prea devreme! Eu m-am casatorit la varsta de 20 de ani(si el a cu 3 ani mai mare) adica acum 2 ani jumatate si nu regret, ba mai mulyt as mai face inca odata alegerea asta! Sunt fericita, ne intelegem super, colaboram, conversam deschis daca se iveste vreo problema intre noi!

| hominid dreak a răspuns:

Varsta ideala pentru casatorie ar fi in jur de 23 ani la fete si 26 ani pentru baieti.Cred ca pana la aceasta varsta se contureaza deja traseul vietii, mintea se maturizeaza si poti sta pe propriile picioare.Insa nu cred ca este o regula, fiecare "simte" cand e momentul. Ce este prea fraged se poate frange, cei prea copt e trecut deja.Ideal ar mai fi sa nu depindeti de parinti, insa in ziua de azi ajutorul lor e uneori indispensabil.Si nu faceti imprumuturi la banci.Nu veti mai fi fericiti.

| ////////////// a răspuns:

Draga nu e vorba in ani, e vorba tu sa fii spiritual pregatita, sa fii gata sa infrunti greutatile, sa fii gata de o mamica exelenta, nu consta in ani, bogatie, etc.

| nenitzu86 a răspuns:

Un pic cam devreme dupa parerea mea... Nici macar scoala nu a terminato. Mai bine asteptati sa mai cresteti, sa vedeti si voi cum e viata reala, cat de greu e sa te intreti singur si mai ales sa vedeti cat de bine va intelegeti cand sunteti doar voi doi.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Dece sa fie devreme? daca ti-ai terminat studiile si ai gasit jumatatea inimi tale si crezi ca sinteti un cuplu fericit eu ce ai mai astepta.

| eu's a răspuns:

Daca esti sigura de iubirea ce eu porti si primesti in acelasi fel nu nu e devreme daca sti ca poti sa termini si scoala si sa iti intemeiezi viitorul cu el atunci NU nu e devreme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare devreme.
Mai intai sa iti termini scoala, sa ai un serviciu cel mult stabil si un bugetwinking.

| andrutsy a răspuns:

Nuo preawinking dar zic sa mai ast vreo 2-3 aniwinking

| alin17 a răspuns:

Mda aceea persoana are trebuii mai intai sa termine scoala sa se stabilizeze profesional(o slujba, un apartament etc.) ca daca nu ai asa ceva uite cum o sa mearga treaba :
Te casatoresti, n'ai unde sa stai, n'ai bani pentru. bunurile necesare (fara o facultate greu gasesti o slujba mai buna straight face ) vor fi probleme peste probleme, degeaba se iubesc acele persoane pentru ca odata ce intervin acele probleme relatia se va strica usor usor si nu mai zic daca se naste un copil laughing
happy

| gabita82 a răspuns:

Da sigur, nu e destul de matura pentru asemenea decizie.