| anonim_4396 a întrebat:

El nu ma iubeste. Adica, ar vrea sa ma iubeasca, dar nu ma iubeste. Eu nu sunt fericita cand el imi spune "te iubesc", si totusi, zambesc si ii raspund "si eu". Uneori pare atat de fericit ca ma are, ma priveste in ochi si ma soarbe cu privirea.love struck In acele momente imi da senzatia ca ma iubeste, dar nu.sad Nu ma iubeste.
Mi-e greu sa il privesc cum se chinuie sa ma iubeasca. Stii ce greu e sa iti doresti sa iubesti si sa nu poti? Sa nu poti din cauza ta. Stii ce greu e sa faci un om sa te iubeasca? E la fel de greu ca atunci cand ti se cere sa nu mai iubesti.
El nu ma iubeste. Ii place doar sa ma joace, ca pe o papusa, ma crede o Barbie. Ma ia din cutie, ma pune la loc. Ceilalti n-au voie sa se joace, nici macar sa se uite.
El nu ma iubeste, dar cand o sa ma iubeasca, o sa fiu, fie cea mai fericita, fie impreuna cu altcineva. Si sunt sigura ca o sa ma iubeasca intr-o zi.
Cine nu e mandru ca te are, nu regreta cand te pierde?! sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

De ieri port cuvintele tale in gand si-ti simt lacrima din suflet.
Si rana.
Ieri m-au izbit prea tare si n-as fi reusit sa-ti raspund,acum o sa incerc.

Cu ce suflet trist si viteaz ai putut scrie toate randurile astea,cu ce resemnare plina de speranta...

Stiu cat te costa zambetul cu care raspunzi "si eu",stiu cat iti sfredeleste sufletul acel "te iubesc" spus,dar nu crezut.
Te doare si totusi,continui ca Sisif sa-ti impingi bolovanul suferintei,in fiecare zi,pe-aceeasi panta chinuitoare!
Speri sa te iubeasca,astepti,pandesti fiecare clipit de ochi,fiecare respiratie,gest,zambet,semne par sa existe,dar nu.
Nu e iubire,e doar surogatul ei,o iubire copilareasca,un entuziasm subit pentru minunata jucarie care,uite,o are si e numai a lui!
Jucaria nu poate avea vointa proprie,va canta si va dansa numai pentru ochii lui,numai cand el va dori si va permite lucrul asta...

Sa faci un om sa te iubeasca,e usor.
Sa-l faci pe EL sa te iubeasca,e imposibil,mai are de crescut si invatat.Din suferinta multa,din lovituri care lasa cicatrici in suflet.

Ai venit prea devreme in viata lui.
Esti ca o vara luminoasa in luna decembrie,asteapta suferind sau pleaca murind,poate ca gheata lui se topeste acum,dar pana-i infloresc pomii si-i da coltul ierbii,tu vei fi devenit toamna si vantul o sa-ti sufle frunzele uscate.

Va regreta,stiu,te va iubi,fii sigura.
Dar tu vei fi iarna, demult.

Eu as pleca, iubind inca, numai ca sa raman vara lui vesnica, chiar daca sunt plina de lacrimile ploii.

Ai inteles.

| madyddd a răspuns (pentru greece12):

Multumesc foarte mult. Ce-i drept cuvintele tale mi-au adus mai multe lacrimi dar poate ca lacrimile sunt cuvintele pe care inima nu le poate exprima si cred ca este unul dintre cele mai grele lucruri in viata, sa ai cuvinte in inima pe care nu le poti pronunta sad. Nici o altă boală nu e ca boala inimii.
Inca o data iti multumesc si promit ca o sa ma gandesc la ce mi-ai spus. happy

| greece12 a răspuns (pentru madyddd):

Stiu ca nu poti sa pleci cand iubesti,este cel mai greu si mai mare "nu pot",e mai greu decat sa-i ceri unui om sa nu mai iubeasca.
Speranta ta este ceea ce iti da viata in fiecare zi, daca pleci ar insemna s-o pierzi pana si pe ea.
Dar pentru cat timp inca, iti vei tine inima inchisa intr-o papusa de clestar?
Te vei pierde pe tine, vei asfixia eul tau care spera atat de nebuneste la fericire, incat va muri pentru asta...

| Ioana103 a răspuns (pentru greece12):

Am ramas fara cuvinte... BRAVO! BRAVO...

36 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Eu nu inteleg... Odata ce se chinuie sa te iubeasca, si depune efortul acesta, ce ai cu el? Care e de fapt problema ta? Daca tu asta simti, tine-l la distanta. Nici nu am inteles care e intrebarea... straight face

| Libelle a răspuns:

Oare nu tiparele tale despre dragoste nu te lasa sa vezi modurile ei de manifestare?
Dragostea nu inseamna posesie, nu inseamna promisiuni de"voi fi mereu" sau juraminte. Dragostea e libertate, inseamna "te iubesc pentru ca esti", fara limite impuse de ceva.
Tu vrei ca el sa te aiba si tu sa il ai, subliniez a 2a.Dar asta ti-e garantat?
E normal sa spui ca te va pierde, ca vei fi cu altcineva? Ne.
Iubirea e altfel. Poate e asa cum o simte el si tu nu o intelegi. Poate tu o simti intr-un mod ce vrea posesie si el intr-un mod liber, fara presiuni, mai intelept chiar.

ca tot e vorba... pune pret pe detalii, nu te lasa orbita de teorii de cacao.Mereu avem puterea de a simti tot ce-i mai presus de ce analizam.

NOname
| NOname a răspuns:

E tulburător ce spui și frumos într-un fel trist și aproape poetic.

Se vede că ești înțeleaptă și realistă și parcă vezi prin omul de lângă tine, îl citești, fără să te amăgești, dar în același timp netulburându-i liniștea, continuând să zâmbești și să speri, chiar dacă în sinea ta te macini și fierbi.

Și poate ai fi surprinsă, dar cred că dacă toți ar fi cel puțin pe jumătate la fel de realiști (și pregătiți să înfrunte realitatea), peste 50% din casnicii/relații s-ar încheia. Pentru că mulți preferă să trăiască în minciună și nu se întreabă ce e cu adevărat în capul partenerului. Iar ignoranța în acest caz aproape pare a fi o salvare (sau din contră?).

Multe "te iubesc-uri" nu sunt ceea ce par și se spun doar ca să lege, să aducă un zâmbet, să înlocuiască un "bună dimineața", un "mulțumesc" sau să sublinieze o stare de bine, o simpatie de moment și atât. Și aceste "te iubesc-uri", pe negândite și puerile, scad foarte mult valoarea și credibilitatea adevăratului "te iubesc". Riști, când îl vezi, să nu îl recunoști și să treci pe lângă.
Mulți doar se joacă de-a iubire, prietenie...

Iar la ultima ta întrebare chiar nu știu ce să-ți răspund, pentru că mereu am fost mândră de cei la care am ținut și pe care i-am pierdut. Mândră cu o mândrie aproape oarbă.

Dar dacă n-ar fi fost așa (deși nu văd cum), da, probabil ar fi fost mult mai ușor să renunț, să trec peste, să uit sau chiar s-ar simți ca o ușurare.

P.S. Să mai scrii, Mădălina, scrii frumos.

| Tmcn a răspuns:

Profa mea de psihologie spunea că iubirea se adevereşte în ani, nu luni sau zile. Poate nu sunteţi de atât timp împreună încât să ajungă să te iubească. Te place, se simte atras de tine, cum e şi normal, dar nu poţi spera să te iubească într-un timp scurt.

| anonim_4396 explică (pentru Tmcn):

Pai cand nu-i duce capu pe majoritatea asa e ma tmcn, ei au impresia ca *iubesc* dupa 5 zile, ( of doamne am un iubit de 5 zile sil iubesc de mor, vai vai ) si alte prostii din astea, dar habar nu au ce e aia.

| Tmcn a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact.

| Lexy ♥ a răspuns:

Sunt oameni care isi exprima sentimentele prin cuvinte si alti prin fapte, asta nu inseamna ca nu te iubeste sau ca nu tine la tine. Daca iti demonstreaza ca te vrea este de ajuns.Crezi ca isi petrece timpul cu tine ca nu are altceva de facut sau cum? E clar ca ii place compania ta ca altfel nu statea in preajma ta.Nu ai spus altceva decat Nu ma iubese, Nu ma iubeste...dar de unde sti? Ti-a spus el sau ai tras tu o concluzie? De tine nu ai spus nimic tu il iubesti? Poate el te iubeste(si nu stie sa iti arate, nu poti sa stii ce e in sufletul unui om) si ai inteles tu gresit..si anume ca nu te iubeste.Si referitor la ultima ta intrebare se spune ca un om isi da seama ce a avut langa el numai dupa ce la pierdut.

| kittyshor a răspuns:

Maddy..sa stii ca iubirea nu se cerseste, ea se ofera. cine ai vrea sa te iubeasca si n-o face, nu e demn de iubirea ta. nu fi naiva. daca nu te iubeste acum, nu nte va iubi niciodata. faza cu poftade mancare vine mancand e ceva.dar in cazul iubirii nu mai e asa.si daca iubesti intr-o relatie.in timp iubirea se subtiaza si de cele mai multe ori ajungi sa nu mai iubesti, si tot ce iubeai odata se transforma in ceva ce te dispera la culme. maddy..nu e demn de iubirea ta.nu are rost.e pierdere de timp si nu vei ajunge nicaieri ca "te iubesc.dar de fapt o zic pentru ca o zici si tu ". nu merge asa. sfatul meu pentru tine e ca mai bine suferi cateva luni-1 an dupa el..decat sa treaca timpu si sa suferi ani dupa el si dupoa timpul pierdut..gandeste-te bine

| foxsilver a răspuns:

Cand speranta devine sinonima cu amagirea, atunci incepe declinul, se naste o fantoma dupa chipul si asemanarea ta iar iluzia tine loc de viata.Nimic din jurul tau nu e real,nu poti trai, nu poti simti nimic cu adevarat.
Poate pentru el esti doar un trofeu, iar acel"te iubesc"este ca un premiu pentru care te simti obligata, din iubire, sa-i multumesti in fiece zi.Asta este iluzia unei vieti,ce din pacate, multi o traiesc.
Precum femeii ce i-a venit sorocul sa nasca, ar trebui sa racnesti pentru ultima oara, sa te zbati cu furie ca sa rupi lanturile amagirii ce te-au inlantuit, si sa scoti din tine VIATA.Sa inveti sa traiesti din nou.
Nu va fi usor,va fi poate chiar un chin, dar cel putin nu va tine vesnic.
Suntem condamnati la viata, suntem condamnati la moarte, dar nu suntem condamnati sa ne traim viata precum mortii, sa bantuim pe pamant precum nalucile.Soarta asta o merita doar cei ce nu stiu sa primeasca iubirea ce le este data in dar.
Iar cine a iubit o data cred ca mai poate gasi resurse sa iubeasca si a doua oara.Pentru ca iubirea isi face cuib intr-un suflet atat de mare, incat pot sa incapa si o mie de iubiri.

| ccrank a răspuns:

Esti o fraiera.laughing) daca vezi ca nu te iubeste...ce tot iti mai faci sperante.laughing mai sunt cateva miliarde de barbati in lumea astabig grin...o sa gasesti tu un barbat care sa te iubeasca la momentul potrivit!;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, sunt Ken, si-ti cant un refren:
Numai tuuu esti Barbie a meaaa,
O papuuusa acadeaaa
Te topeeesti ca lumanareaaa
Si nu-ti treeece suparareaa...
Moama, de cand vroiam sa cant asta cuiva!

| madyddd a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea dintai calitate a vorbirii este sa nu risipesti mai multe cuvinte acolo unde ar fi suficient unul singur.winking in cazul tau este o mare diferenta intre a spune ceva si a avea intr-adevar ceva de spus...

| NeneaGogu a răspuns (pentru anonim_4396):

bai ursache, de unde mama naibii le scoti ma? laughingrolling on the floor esti o figura si jumatate

| anonim_4396 explică (pentru madyddd):

Sa mor eu, tocmai imi fierbeam pastele sa fac o lasagna, si hop si tu cu Barbi-smele tale... de ciuda am luat papusa lu' fi-mea, am smuls hainele de pe ea si... dar mai bine iti arat, ca sa nu se interpreteze gresit:
http://i.imgur.com/FRMUe.jpg
Deci asta e cu acadelele alea mari: mananci cat vrei, faci glicemie, restul nu arunci, ca nu sunt marfa perisabila :))
Le depozitezi in frigider, sa te mai bucuri si maine de ele.
Deci ce vroiai sa iti zic? Bidinele siropo-artistice, ca nea gogu? Te ajuta cu ceva parerea noastra? Ar trebui sa ii ceri LUI parerea, daca vrei ajutor...
PS. La intrebarea ta raspund asa: cui nu-i de-a dreptul rusine sa te aiba, se incapataneza sa te tina, de avarie =))

| NeneaGogu a răspuns (pentru anonim_4396):

Corporatristu

| anonim_4396 explică (pentru NeneaGogu):

Yup!

| anonim_4396 explică (pentru madyddd):

Bre, nu-i fair! Eu sunt junior, stau tinta piept numarul 4 aici, sa ma impusti tu cu stupizi, de frustrare pen'ca stii ca am dreptate?
Ce, vrei sa pornim razboi de voturi? Asteapta matale inca 4 zile, si te umplu de bigudiuri... si eu care credeam ca o sa imi dai funda crying
PS. Uite cum facem: baga-ma la Ignor, si nu o sa iti mai murdaresc mocheta cu cizmele mele pline de noroi. Eu unul nu te bag, ca n-am motive. Mie mi-e simpatica mocheta ta laughing

| NeneaGogu a răspuns:

Ceva nu este in ordine, de unde sti ca nu te iubeste?

| madyddd a răspuns (pentru NeneaGogu):

Nenea Gogu, dupa cum am spus ii place sa se joace cu mine. vrea sa fiu papusa lui, i-ar placea sa ma modeleze dupa bunul lui gust... cineva care te iubeste nu cred ca ti-ar face asta! Sunt ca o bucatica de zahar incins. Atunci cand sunt calda, poate sa imi dea orice forma. Cand ma racesc, devin dura, raman insa la fel de dulce. sad

| NeneaGogu a răspuns (pentru madyddd):

mda, ai perfecta dreptate, toate depinde numai si numai de tine, pune picioarul in prag si spune-i in fata, ma i gogule asa nu mai merge, eu trag dreapta si tu stinga cand invers, hai sa ne despartim prieteneste si cu asta basta, stiu ca o sa suferi enorm decat sa te imbolnavesti mai bine e asa

| madyddd a răspuns (pentru NeneaGogu):

Mersi mult, Nea Gogu... o sa imi fie de folos sfatul tau big grin.

| NeneaGogu a răspuns (pentru madyddd):

e si pacat ca o fata asa tanara sa-si consume viata asa, pina te mariti trebuie sa iti dai seama ce inseamna aia tinerete

| madyddd a răspuns (pentru NeneaGogu):

Exact! Ca o piesa de teatru, asa este viata: nu intereseaza cat de mult a tinut, ci cat de frumos s-a desfasurat. happy

| NeneaGogu a răspuns (pentru madyddd):

scuza-ma ca zic una mai de la tara, ce da din ea gajica laughing imi place cum gandesti, vezi ce faci si, daca doresti, spune-ne si noua

| madyddd a răspuns (pentru NeneaGogu):

laughing) chiar m-a amuzat!
Da, sigur promit ca o sa te tin la curent cu ce sa v-a intampla! big grin

| mada1820 a răspuns:

Atunci cand nu exista iubire din partea amandurora nu cred ca poate exista o relatie cu adevarat indiferent cat s-ar stradui el. o spun din propria mea experienta un baiat ma iubea nebuneste si nu stia ce sa imi faca sa ma simt mai bine si sa-l iubesc sie, insa eu nu puteam sa-l iubesc chiar daca imi doream asta foarte mult. deci vorba ta cand o sa te iubeasca el poate u o sa aparti altui baiat.

| beki13 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=ZyhrYis509A
lupta pentru tine si fericirea ta, vezi tu ce e mai bine pentru sufletul tau
sa ne ti la curent cu decizia luata

| Daavidd a răspuns:

Tu ai scris ''Mi-e greu sa il privesc cum se chinuie sa ma iubeasca.'' si ai mai scris ''El nu ma iubeste, dar cand o sa ma iubeasca, o sa fiu, fie cea mai fericita, fie impreuna cu altcineva.'' Sti Mady daca El nu te iubeste acum, nu o va face mai tarziu, dar daca un baiat te iubeste atunci te va iubi si mai mult chiar daca v/a trece timpul>P

| napoleon16 a răspuns:

In situatia ta am ajuns si eu cu o fata... dar parerea mea este ca trebuie sa ii acorzi o sansa sa vezi daca merita cu adevarat... daca nu, il lasi si nu il mai ierti niciodata! parerea mea. Multa Bafta!

| Catalincic a răspuns:

Eu am aceeasi situatie si te inteleg destul de bine, dar tu acordai foarte putina atenti si vei vedea ca lor le place foarte mult atentia noastra si ei se folosesc de noi doar cind au nevoie. Urmeaza sfatul meu eu am aceeasi situatie si vei vedea cum va merge asta.

| BiutzaPuffy a răspuns:

Si care ar fi intrebarea?sad

| madyddd a răspuns (pentru BiutzaPuffy):

Vroiam niste sfaturi cu privirea la ceea ce am spus happy

| Madalin_Alin_1990 a răspuns:

Acelasi lucru m-i s-a intamplat si mie, eu iubeam o fata enorm de mult. Ea isi dorea sa poata sa ma iubeasca a incercat sa fie cu mine dar fara succes.ea acum vrea sa fim doar prieteni dar cand o vad si o privesc in ochii ma doare oare ma va iubi vrodata? ajutaima va rog ce ar trebui sa fac?