| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca nu fac pauza 7 zile de la anticonceptionale nu se intampla nimic grav?
adica vreau sa aman venirea menstruatiei o luna...
mentionez ca iau microgynon...
se poate sa iau 2 folii consecutiv.adica 42 zile. j apoi sa fac pauza...normal...j sa reiau cu 21-7?

Răspuns Câştigător
| RalucaFiore a răspuns:

Da poti.cu riscul de a te deregla hormonal.Gandeste-te bine.si tine cont ca pastilele alea contin hormoni.iar tu functionezi normal din punct de vedere hormonal cu alea 7 zile de pauza incare iti vine si menstra. daca tu vrei sa iti dai putin hormonii peste cap e problema ta.Succes.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa iei asa numai daca ginecologul care iti supravegheaza tratamentul considera ca nu e periculos. In principiu, faci un consult ginecologic, test Papanicolaou, discuti cu medicul si daca spune ca e ok, nu faci pauza. In timpul celei de-a doua folii mai faci un consult ginecologic, iar dupa menstra urmatoarea, altul plus ecografie. E relativ scump si sa stii ca are riscuri. In sesnul ca s-ar putea sa ai dupa aceea nevoie de tratament ca sa revii la normal, chiar mai multe luni.

| kroko a răspuns:

Da, cand vrei sa amani iei 2 folii una dupa alta. posibil cand se termina perioada sa ai dureri mai mari si sa tina mai mult. dar exista riscul ca in loc sa-ti vina (dupa prima folie) sa ai niste scurgeri minore de lichid roz este normal sa nu te sperii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti amana menstruatia. Trebuie sa faci pauza de 7 zile si apoi incepi din a opta zi urmatoarea folie. E in joc sanatatea ta. Toate cele bune.