| Effy35 a întrebat:

Este adevărat că iubirea profundă se manifestă printr-o dorință intensă sau durere emotională pentru persoana iubită atunci când aceasta lipsește?
Ați iubit vreodată în viața voastră pe cineva în acest fel?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Da. Am iubit si inca iubesc. Dar persoana imi este alături.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dacă ești tampit pățești și asta, te tâmpești de tot

| Effy35 explică (pentru RAY):

Așa este, iubirea este un nonsens vechi de milenii, pentru care oamenii mor și dau tot ce au, timp, bani, energie.
Iubirea este un sentiment complex și profund, care poate aduce atât fericire, cât și suferință. De-a lungul mileniilor, a fost sursa unor mari acte de curaj și sacrificiu, dar și a unor tragedii. Pentru mulți, iubirea dă sens vieții și motivează acțiunile și deciziile lor. Este un concept care transcende rațiunea și adesea nu poate fi explicat doar prin logică, fiind adânc înrădăcinat în natura umană și experiența umană.

| RAY a răspuns (pentru Effy35):

E e o prostie care tine pe loc evolutia umana spre ratiune, nu vb si de razboaie, crime, violuri, tradare, dezamagire

| Hyperion7 a răspuns:

Manifestarea asta a fost ciopârțită pe toate părțile și fiecare înțelege ce vrea din ea acum.
Alții zic că trebuie să fii acolo,sa îți dorești cu toată inima,alții zic sa te detașezi, pentru a nu respinge ceea ce este al tău (pe principiul atracției )
Din experiența proprie, lasă lucrurile sa vina de la sine și nu forța nota!
Cu cât forțezi nota mai tare, cu atât e posibil sa pierzi scopul pentru care lupți și să faci chestii pe care le poți regreta.
Daca lași lucurile de la sine, se vor așeza singure.
Daca iubirea vine însoțită de durere, aceea nu este iubire sănătoasă!

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Nu aș vrea ca viitoarea mea parteneră să nu mă iubească din toată inima și să nu dorească cât mai multă intimitate cu mine, pentru că asta ar însemna să fiu cu cineva detașat emoțional de mine, iar asta este ceva ce nu pot accepta.

Și da, aș prefera să fiu singur decât cu cineva care nu mă iubește, nu îmi simte lipsa sau îi este rușine de mine în lume din cauza vârstei, religiei, etniei, statutului social smd...
Ori mă iubești cu toată inima, ori cu jumătati de masura, alegerea ta.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Nu cred că ai înțeles ce am zis happy
Nu ziceam că partenerul tau nu trebuie sa te iubească și așa mai departe,ci tu să ai capacitatea de a alege din mulțimea asta de oameni,un partener care ți se potrivește.
Pentru că na, viața îți va trimite oameni, e firesc.
Unii vin pe post de lecții, alții doar temporar, iar alții...sa rămână în viața ta, însă dacă nu ai capacitatea sa distingi iubirea curata de una mascată de interese, cum vei ști cine te iubește cu adevărat sau nu?
Drept sa îți zic, iubita mea a apărut în viața mea fix când am renunțat să caut, iar asta ca idee.
In viața nu primești tot ce vrei, pentru că nu tot ce vrei tu este și bun, chiar dacă în viziunea ta pare să fie.
Doar așteaptă momentul potrivit.

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Am spus doar ce vreau eu de la o relație, nu am spus-o cu intenția de a te corecta cu privire la ceea ce ai spus mai devreme.

Adevărat, dragostea nu trebuie căutată sau forțată, deoarece vine de la sine.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Și e bine sa îți dorești ce ai menționat,însă,între noi fie vorba,câte din acele lucruri le oferi Intr-o relație?
Contează mult și asta.
Pentru că dacă vrei x,y,z, ar trebui sa oferi la rândul tau aceste lucruri, pentru că relația trebuie sa fie echilibrată, altfel spus, daca iubești și nu te simți iubit, evident că te acaparează frustrările și na, înțelegi ideea.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Hyperion7):

Da',întrebare rolling on the floor
Eu sunt confuz tare!
Ești femeie sau bărbat? I don't want to see

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Până la vârsta mea actuală, 27 de ani, nu am fost niciodată într-o relație, pentru că sunt genul de persoană care nu poate fi într-o relație cu cineva dacă nu dăruiește la fel de mult pe cât dau eu.

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Sunt barbat.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

Deci ești perfecționist și puțin cam prea idealist...
Sa știi că o relație presupune cunoaștere, cunoașterea ta, cunoașterea tipurilor de fete care ți-ar putea atrage atenția etc etc etc.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Hyperion7):

Plus că e vorba și de maturitatea ta emoțională, sociala, pentru că nu IQ este mereu cel ce contează, contează și EQ și SQ, dar și AQ, iar dacă nu le ai dezvoltate, riști să ai diferite incapacități.
Nu mai zic de faptul că o relație presupune și un oarecare sacrificiu și compromis, pentru că dacă ești prea înalt în standarde, posibil nimeni sa nu ți le atingă!

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Poti spune asta sau poti spune că imi doresc o iubire adevărată sau autentică, oricare dintre variante va fi corectă.

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Nu caut modele, caut pe cineva care să mă iubească așa cum o fac eu.
În plus, cine te va iubi te va iubi indiferent cum arăți.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Effy35):

E subiectiv, pentru unii iubirea adevărată înseamnă o vorbă buna la nevoie, pentru alții conexiunea sexuală, pentru alții banii primiți și cadourile,iar pentru alții toate la un loc însă iubirea adevărată vine și cu puțina suferința,mai ales daca ai traume nevindecate, pentru că cei care te iubesc,îți apasă pe acele butoane pentru că așa se întâmplă.
Acum na,daca tu consideri că e corect așa, rămânere la latitudinea ta.

Mai mult,nu zic că la fizic trebuie sa fii model,dar uneori e nevoie sa evoluam acolo unde nu se vede aka in interior.
De aceea trebuie să știi cum să vorbești cu o femeie, cum sa o faci fericita.
Pentru că dacă mergi pe principiul, dă să fie ca sa nu fie, atunci e nașpa, din perspectiva mea.

| Effy35 explică (pentru Hyperion7):

Nu cred că iubirea poate fi redusă la un simplu gest de bunătate, deoarece acest lucru ar implica să iubesc pe oricine mă tratează bine, dar iubirea nu se rezumă doar la asta.

De asemenea, nu cred că dragostea este doar o conexiune sexuală, deoarece asta ar însemna să iubim pe oricine este atractiv din punct de vedere fizic, dar dragostea nu funcționează astfel.

Cred că natura iubirii este rezultatul unei combinații de factori, deși nu pot explica cum unii oameni pot iubi pe cineva care nu îi iubește.
Iubirea implică o conexiune profundă, compatibilitate emoțională și intelectuală, încredere și respect reciproc.
Este posibil să apreciem și să respectăm pe cineva pentru bunătatea lui, aspectul lui...dar iubirea romantică sau profundă implică de obicei mult mai mult decât atât.

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Daca crezi in femei tampesti, nu crede in iubirea lor

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Eu cred si sunt fericit, asta după 2 ani.

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Ai iubita?

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

De 2 ani, curând 3

| RAY a răspuns (pentru Hyperion7):

Wow ce surpriză, mă uimești

| LuciLuci2 a răspuns:

Da. Bravo.