| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că manipularea este compatibilă cu iubirea condiționată, dar nu și cu iubirea necondiționată?

11 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Frate, tu te plictisesti rau!

| anonim_4396 explică (pentru TimberWolf):

Nu mă plictisesc deloc; întrebările pe care le pun sunt pentru a înțelege mai bine ce înseamnă dragostea, mai ales că mă confrunt cu o astfel de problemă. Chiar acum, observ câteva răspunsuri contradictorii, iar asta mă frustrează foarte tare.

P.s. Dacă nu îți plac discuțiile despre acest gen, poți foarte bine să le ignori; nu ești obligat să răspunzi.

| ioana748 a răspuns:

Nu exista iubirea conditionata.
Alb este alb, negru este negru, iubirea este iubire si punct.
Manipularea nu are nici o legatura cu vreun sentiment de bun augur.
Este o manifestare a unei probleme de ordin sufletesc si va cauta pana cand isi va gasi victima ideala. Se va hrăni din suferința celuilalt. Probabil ca doar asa poate functiona.

| simplaexsistenta a răspuns:

Manipulate nu are niciun fel de legatura cu orice sentiment de iubire. Ori manipulezi, ori iubesti.

| Effy35 a răspuns (pentru simplaexsistenta):

Sunt de acord cu dvs.

| Whitte a răspuns:

Nu!
Manipulatorul nu simte nici un sentiment fata de cel pe care il manipuleaza.

| Effy35 a răspuns (pentru Whitte):

Nu cred că manipularea înseamnă neapărat că persoana nu iubește; uneori, poate fi doar un răspuns la nesiguranță. Totuși, manipularea nu se potrivește cu iubirea necondiționată, care ar trebui să se bazeze pe respect, încredere și comunicare deschisă.

| Whitte a răspuns (pentru Effy35):

Manipularea o faci constient. Nu din raspuns de nesiguranta.

| Effy35 a răspuns (pentru Whitte):

Asta înseamnă că nu există conceptul de iubire condiționată și că, cel mai probabil, este confundată cu sentimente de posesivitate și manipulare, iar singura formă adevărată de iubire este iubirea necondiționată.

| Whitte a răspuns (pentru Effy35):

Corect.