| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că o femeie care te iubește ar putea dori să se abțină de la contactul cu tine pentru o perioadă lungă de timp, pentru a testa dacă sentimentele tale sunt reale și dacă ești loial înainte de a forma o relație cu tine? Dacă da, credeți că acest test este recomandat sau nu, având în vedere că este riscant, deoarece persoana testată, deși inițial are sentimente autentice, poate dezvolta sentimente negative precum confuzie, durere, frustrare, respingere, nesiguranță și chiar pierderea sentimentelor inițiale?

Răspuns Câştigător
| simplaexsistenta a răspuns:

Din punctul meu de vedere, iti dai seama din cum se comporta bărbatul cu tine daca te iubeste sau nu. Totusi, daca îl testezi in genul asta, sunt doua variante, ori te iubeste si (poate) începe să se simtă rănit ca nu ai încredere in el, ori nu te iubeste si iese de tot din viata ta.

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este riscant. Ea isi poate da seama de sentimentele barbatului din modul il vede cum se comporta zilnic cu ea. Deci, in timp.

| Effy35 a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt de acord cu dvs.

| doctorandus a răspuns:

Meh, astea sunt intrebari la care nu se poate raspunde.

Esti major si vaccinat, decizi singur ce trebuie sa faci, iar psihologia nu-ti poate raspunde la astfel de dileme.

| mastadont a răspuns:

Dacă face așa ceva atunci e manipulare nu mai este vorba de iubire. În plus, un asemenea gest nu arată iubire ci doar dorința de control asupra partenerului.

| Effy35 a răspuns (pentru mastadont):

Manipularea și iubirea nu sunt complet exclusive una față de cealaltă; cineva poate simți dragoste și, din nesiguranță, frica de a pierde relația sau dorința de a controla, poate recurge la manipulare. Totuși, manipularea nu reprezintă o formă sănătoasă de iubire. Iubirea necondiționată, pe care o consider adevărata formă de iubire, se opune manipulării. Este esențial ca o relație să se bazeze pe respect, încredere și comunicare deschisă, nu pe control sau manipulare, care pot cauza durere și suferință inutile.

| darrio2007 a răspuns (pentru mastadont):

Corect!

| ioana748 a răspuns:

De ce ar fi cineva loial unei persoane cu care nu este in nici o relatie?

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Pentru că sentimentul de iubire nu dispare atât de ușor precum cred unii oameni, cel puțin nu acel sentiment profund și autentic.

| Effy35 a răspuns (pentru Effy35):

Dar trebuie să facem distincție între loialitate și fidelitate, deoarece loialitatea nu trebuie confundată cu fidelitatea.

Loialitatea implică un angajament emoțional și moral față de o persoană.

Fidelitatea, pe de altă parte, se referă la un angajament moral și la respectarea promisiunilor.

De exemplu, puteți fi loial și să aveți un angajament emoțional puternic față de cineva, dar să nu onorați exclusivitatea romantică sau sexuală. Sau puteți fi fidel și să onorați regulile unei relații (fără alte relații romantice sau sexuale), dar să nu aveți un angajament emoțional profund sau să nu sprijiniți persoana respectivă în alte aspecte ale vieții.

Astfel, puteți fi loial fără a fi neapărat fidel și viceversa.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Inteleg ce spui.
Se poate ca celalalt sa iubeasca autentic si pur dar vezi tu... iubirea nu este totul Intr o relație. Trebuie si putina ratiune. Daca celalalt prefera sa stea departe si ii arde te teste inseamna ca isi bate joc de iubire si cu tot respectul trebuie constientizat putin.
Iubirea nu sacrifica pe nimeni, din contra ar trebui sa aduca o stare de bine.
Trebuie sa avem putina educație despre inteligenta emotionala altfel devenim material didactic, in timp ce altii se distrează pe seama noastră.
Daca iubesti pe cineva care sta departe sau ma rog asa crezi ca simti poate trebuie sa analizezi putin ce se intampla,caci multi oameni cad in propria capcana in timp ce unii doar profita de sufletul lor si se intampla reale tragedii.
Sunt persoane care au talent si tehnica de manipulare de fac pe celalalt sa i doneze si toata averea,tocmai ce aratau la stiri.
Adica asa filozofand despre iubire este una,dar in realitate sa fim seriosi, daca unul testează si o face pe persoana rationala incearca sa inveti de la ea,macar cu atât sa te alegi.
Daca iubesti pe cineva care nu este langa tine si te ia la misto cu teste, inseamna ca esti in fantezii si ti ai creat o falsa imagine,de fapt iubesti un personaj imaginar, ca la o adica ea nu este langa tine. Bine si asa,ce sa spun. lntre timp posibil sa pierzi pe cineva care intr adevar ti ar oferi iubire. Bine,unii se si sinucid din dragoste, tot pe fondul unor grave probleme de tip emotional, ca l a parasit iubita, care de fapt era imaginara, iubea ceea ce credea el ca este, nu ceea ce era de fapt.
Nasol ca atunci cand cineva face teste cu tine nu este vorba nici macar de îndrăgosteala, de iubire nici nu se pune problema. Loialitatea nu tine de iubire, mai curand de educație si principiu.
Nu este de judecat o persoana care isi permite sa te ia la misto cu teste, acolo este gol mare, suflet nu exista si nici macar ratiune. Ca un instinct al conservării i ar dezvolta anumite abilități prin care sa nu isi bata joc de vreun om cu suflet deschis.
Practic isi face rau si face rau si unei persoane nevinovata. Ma rog, in terminologia de specialitate se numește narcisism.Eu zic sa avem sufletul la locul lui dar si creierul.
Avem o viață si nu cred ca merita sacrificata decat din iubire pentru copii.
Mai bine o relatie conventionala bazata pe respect si stare de bine decat iubire povestita.
De fapt daca cineva te respecta, ofera atentie nevoilor tale, vine in intampiunare cu lucruri bune pentru viata ta, sunteti pe același nivel de evoluție spirituală, are bune intentii, valorifica timpul si iti este aproape oferindu- ti oportunitatea sa te simti bine si apreciat fix pentru ceea ce esti si cred ca vine si iubirea pe parcurs. Adica trebuie sa te bucuri, sa ai sufletul incarcat de bine intr- o relatie, nu de suferința si falsa iubire.
Intr adevar sunt niste etape peste care nu trebuie sa se treaca, dar aceste etape se intampla in doi. Daca nu exista compatibilitate, nu se trece la etapa următoare.
Insa trebuie sa fie oameni sanatosi la cap in primul rand. Ca daca ai cap stii sa gestionezi si partea emotionala si de asemenea realizezi ca nu este bine sa te joci cu sufletul nimanui ca nu de asta suntem noi pe aici pe pamant. Am venit sa evoluam si sa mergem mai departe.
Ma rog, iubirea pura, autentica intre barbat, femeie nu este sinonimă cu sacrificiul de sine si sa nu realizezi ca esti bataia de joc a cuiva care face teste si se bucura daca esti trist sau in suferința.Ca din pacate unora singura satisfacție care le-a ramas este sa vada suferința altora.
De ce fac asta? Pai tot din suferința, normal. Dar nu este o scuza, ca acum sunt psihiatri si pot ajuta, desi narcisismul am inteles ca i cam irecuperabil.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Mulțumesc pentru aceste gânduri! De data asta nu o să mă apuc să analizez logic fiecare cuvânt, idee, având în vedere că ideea centrală ar trebui să se reducă la ceea ce ai spus în ultimele rânduri: de ce fac asta? Păi tot din suferință, normal.
Pentru că, acum zic eu, altfel aș fi eu cel care ar suferi.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Daca esti intr-o relatie in care nu esti sprijinit in toate aspectele vieții aceea nu este relatie, este o forma de compromis. De obicei oamenii raman asa pentru copii, vecini de apartament. Pana la urma fiecare sa- si faca viata cum doreste si cum crede de cuviință.
Printre altele sa nu cautam fericirea noastra pe la nimeni ca ne putem ajuta si singuri.
Adica intregi suntem de unii singuri, restul ca este sau ca nu este, neimportant.
Pana la iubire sa nu uitam ca avem o viata,.Sa o traim frumos in raport cu noi insine.
Ai tu grija de sufletul tau, ca probabilitatea sa o faca altcineva este destul de mica, mai ales in timpurile acestea cand se cultiva egoul, materialismul si superficialitatea.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Cred că acesta este și motivul pentru care oamenii apelează adesea la manipulare înainte și în timpul unei relații: încercarea de a se simți cu adevărat apreciați și valorizați. Totuși, așa cum ai menționat, manipularea poate conduce la relații nesănătoase și dezechilibrate, deoarece se bazează pe tactici nesincere. Aprecierea obținută astfel este adesea condiționată și dăunătoare. Este esențial să construim relații bazate pe comunicare deschisă și onestitate pentru a avea conexiuni autentice și de durată.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Da, de acord, insa din teama de suferința nu trebuie sa aducem suferința.
Ca suferința, suferința aduce.
Te izolezi, te descoperi pe tine, iti desfasori viata in solitudine, frumos, in liniste.
Si asa esti sigur de o treabă, ca nu vei suferi.
Daca nu exista nimeni care sa iti ofere acea incredere, nu incerca sa construiesti pe cineva ca este pierdere de timp si timpul este pretios.
Nu este vina nimanui ca nu este asa cum vrei tu sa fie.
Din pacate nimeni nu iti poate garanta nimic cand este vorba despre o alta persoana in afara de tine.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Ai dreptate.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Este daunatoare in primul rand pentru cel care manipulează. El nu va sti niciodată cum este sa fii apreciat sincer, va suferi din ce in ce mai mult si de fapt in interior va trai o stima de sine extrem de scazuta.
Aparent obtine ce doreste dar suferința se adanceste pana se ajunge la dezumanizare.

| Effy35 a răspuns (pentru ioana748):

Sunt complet de acord cu tine.

| ioana748 a răspuns (pentru Effy35):

Multumesc ca esti de acord cu mine. happy

| Miruna333 a răspuns:

Daca deja te iubeste, inseamna ca sunteti intr-un stadiu avansat. Sa iti tot testezi partenerul suna a neincredere in relatie si in propria persoana. E clar ca ceva scartaie undeva. N-are cum sa te iubeasca cineva fara sa fie intr-o relatie cu tine, aia e obsesie, indragostire de moment, fluturi in stomac, dar nu iubire.
Sa te retragi doar pentru a vedea o anumita reactie din partea celuilalt suna a manipulare. Astea sunt joculete de oameni imaturi. Ori suntem adulti, ori ne jucam ca in liceu

| Effy35 a răspuns (pentru Miruna333):

Nu neapărat. Poti iubi si sa nu fii intr-un stadiu avansat de relatie.

Credeți că iubirea romantică are nevoie de cadrul unei relații? Nu poate exista și în afara unei relații?

Dragostea romantică poate exista chiar și în stadiile incipiente ale unei relații sau chiar în afara unei relații formale.

| Miruna333 a răspuns (pentru Effy35):

Da, sa iubesti pe cineva fara a fi iubit inapoi si fara a avea o relatie, suna a obsesie. Aia e indragosteala.

| Effy35 a răspuns (pentru Miruna333):

Dar aici nu vorbim despre o iubire neîmpărtășită, ci despre o iubire împărtășită, doar că incertă.

Chiar și așa, puteți iubi o persoană fără a dezvolta obsesii, chiar dacă iubirea voastră nu este împărtășită, dar numai dacă ajungeți să o iubiți necondiționat.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu câte femei acceptă abstinenta sexuală.

| Cinic a răspuns:

Are sens, o perioada pentru ca o femeie isteata vrea sa stie ca este respectata si apreciata si poate sa foloseasca sexul ca un senzor de verificare al loialitatii barbatului. Insa doar o perioda de 3-4 luni. Mai mult mi-se pare cam aiurea, mai ales daca femeia este matura.