| Ioana01019 a întrebat:

Este eficientă pastila de a doua zi, luata după 22 de ore de la actul sexual neprotejat, cu ejaculare? Eu eram in acea perioada a fertilității

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Da sefa, limita este de 48 ore altfel e cam apa de caini.

| Ioana01019 explică (pentru 120bulevard):

Mulțumesc mult de tot! Crezi ca pot sa nu rămân gravida dacă eram la ovulatie? Te rog frumos sa ma ajuți cu un răspuns

| 120bulevard a răspuns (pentru Ioana01019):

Nu sefa nu ramai, doar una din 300 de femei pot ramane gravide sansa e foarte mica.

| Ioana01019 explică (pentru 120bulevard):

Citisem pe net si zicea undeva ca dacă iau pastila după sau in momentul când am ovulatia nu e eficientă si m-am speriat

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eficacitatea pastilei este de 94-95% in prima ora dupa ejaculare si se reduce drastic cu fiecare ora care trece.
Dupa 22 de ore eficacitatea pastilei este sub 50%.

| blackann a răspuns:

Da

| Ioana01019 explică (pentru blackann):

Deci nu e nicio problema ca am luat o cu puțin timp înainte de ovulatie

| blackann a răspuns (pentru Ioana01019):

Nu conteaza perioada, atata timp cat n au trecut 3 zile de la contactul sexual.

| Ioana01019 explică (pentru blackann):

Ok. Am luat o la 22 ore. Mulțumesc!