| Crs a întrebat:

Este in neregula daca am intretinut relatii sexuale cand eram la menstruatie? Era prima zi, imi venise de jumatate de ora, maxim o ora.
Nu am mai facut-o niciodata la menstruatie, dar prietenul meu m-a convins... spunandu-mi ca lui nu ii este scarba de mine, daca era vorba de alta, da, dar de mine nu.
Poti ramane insarcinata cand esti la menstruatie?
Si... inca ceva >:" cum pot face sa nu mai fiu asa de pudica fata de prietenul meu. imi este rusine sa ma dezbrac in fata lui. si mi-e rusine sa o facem ziua. desi suntem impreuna de un an de zile. >:"

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, nu e nimic in neregula daca o faci cand erai la menstruatie, doar ca nu e prea igienic si te poti simti incomod, dar daca lui nu ii scarba si tu te-ai simtit ok atunci nu e nicio problema.Nu poti ramane insarcinata daca te-ai protejat; e adevarat ca riscurile sunt scazute dar sanse exista oricand chiar daca sunt mici pentru ca de obicei la menstruatie esti in perioada nefertila, oricum n ute baza doar pe asta, protejeaza-te! Pai daca ti-e rusine de el incearca sa te dezbraci asa incetul cu incetul cate putin pana cand iti va trece rusinea; doar e prietenul tau, ai intretinut relatii sexuale cu el si din moment ce e cu tine inseamna ca te place si te iubeste asa cum esti tu, nu trebuie sa iti fie rusine ca nimeni nu e perfect.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata cand esti la menstruatie, mai ales daca ai cicluri neregulate. E adevarat ca prima zi este cea cu risc minim.
Nu e vorba de scarba aici, sunt convinsa ca nici unui barbat nu ii este scarba de iubita lui, nici in perioada menstruatiei. Dar trebuie sa stii ca riscul de infectii este mult mai mare pentru amandoi si pentru a-l proteja macar pe el, ar fi trebuit sa folositi prezervativ.
Cat despre a doua intrebare: e normal sa fii rusinoasa dupa o relatie de doar 1 an. Cele mai multe cupluri nici nu ajung sa aiba relatii sexuale in primul an de relatie, iar cei care o fac, intampina genul asta de probleme. Relatia este inca prea scurta pentru o intimitate completa, in timp, lucrurile se vor regla.

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Dk ai facut`o protejat nu e nimic, pai si eu eram asalaughing)) nmici nu ma uitam la el cand se schimba laughing sau ceva de genulaughing zicea la gluma ca ma bat ca se dezraca si sta `n fata mealaughing)rolling on the floor i-am zis ca pun mainile la ochilaughing)