Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Este necesar epilatul in zona intima? De ce? Vreau mai multe pareri, atat de la fete cat si de la baieti.

20 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

"Necesar"?! Ca sa faca unii bani, pe seama naivitatii si mofturilor "estetice" ale altora?! Ca unele isi fac freza informa de inimoara, sau sciu numele "lui" sau cine stie ce mai fac pe acolo?! Un trend, ca si unghiile cu gel, cu stelute, cu. Cine e curios, sa citeasca carte "Maimuta goala" de Desmond Morris, si va afla de ce trebuie sa pastram si paduricea ( macar vreo 2 cm matasosi, acolo.) si multe altele, inlcusiv sexul, sexul oral, alaptarea, maternitatea si multe altele! Eu nu stiu cum suportati sa vi se agate mereu chilotii de firele abia itite! A-ti putea plimba palma pe o padurice frumoasa si matasoasa este ceva superfain, curata, bineinteles, si mirosind proaspat si natural, excitant., nu imbibata aiurea de chimicale! Cititi si va luminati!

NOname
| NOname a răspuns:

Este preferabil ca zona intimă să fie cât mai curată, îngrijită, fără păr sau cu păr puţin. Ţine în primul rând de igienă (părul reţine foarte uşor impurităţile şi mirosurile). Şi din punct de vedere estetic arată mai bine, deşi aici depinde de gusturi. Iar femeia se simte mai proaspătă şi confortabil (în special vara, când este cald şi se transpiră la greu).

Însă dacă ai o igienă riguroasă şi părul nu te deranjează (nici pe partenerul tău), atunci nu e niciun fel de problemă, îl poţi lăsa, dacă vrei (eventual, scurtând puţin cu foarfeca). Este o decizie personală. Corpul tău îţi aparţine şi tu decizi ce faci cu el.

| CristiB93 a răspuns:

Nu este necesar happy, oamenii dealungul timpului nu se epilau si nu pateau nimic, gandeste-te daca parul nu ar fi trebuit sa fie acolo atunci acesta nu ar fi existat la oameni, dar are si el rolul lui, de asta exista acolo, nimic nu e degeaba la oameni, Dumnezeu l-a facut pe om cu tot ce trebuie sa aiba, daca nu avea nevoie de par acolo atunci oamenii nu ar fi avut, are si el un rol oricat de mic ar fi acela, nu stiu exact care este, dar asta e adevarul.

| Alexandra_3724 a răspuns:

Necesar e putin spus. Tine de igiena intima.Atunci cand te vei culca cu o fata sau un baiat ( ca nu stiu ce esti ) vei sta cu blana aia? Este absolut necesar!

| ReiVaN a răspuns:

Normal prietene, vrei sa traiesti cu un sobolan mort deasupra organului genital?

| loveyouschatz a răspuns:

Eu zic ca este igienic si arata mult mai bine cand te epilezi.Eu sunt fata si ma epilez cu ceara sau zahar la salon

| relian a răspuns:

Nu este necesar, doar daca te simti tu mai bine cu sau fara. Apoi daca transpiri f tare ar fi cazul sa elimini parul de pe acolo.Si stai linistit sau linistita ca parul nu este loliul, sau griu sa infrateasca.Am vazut ca cineva pe aici spunea de il tai se va indesi ca iarba pe cimp.Ce mai idei si pe unia.Pai daca ari fi fost asa eram acoperiti de par, ne sufocam deja de atita par.Deci tine de tine daca vrei sa o faci sau nu.

| Azµre a răspuns:

Dacă vrei să faci impresie normal îți aranjezi puțin zona pubiană, o tunzi sau îi dai o formă. Majoritatea bărbaților le preferă "Cheale". Acum depinde de gusturi, și depinde de tine cum vrei. Nimeni nu v-a spune nu părului pubian.

| Konata a răspuns:

Buna!
Pai este important sa te epilezi la zonele intime pentru ca daca te dai cu bic-ul parul va creste mai des si mai puternic in radacini. Cu cat il dai mai mult cu bic-ul cu atat se face mai des si se intinde pe portiuni mai mari adica peste linia slipului. PS: sunt fata happy.

| anonim_4396 explică (pentru Konata):

Am citit pe o pagina ca este bine sa nu te epilezi, deoarece daca nu este epilata, zona intima este protejata impotriva microbilor.

| relian a răspuns (pentru Konata):

Scuze ca te intreb dar unde ai obsv lucrul asta cu desisul parului daca il tai? Vrei sa spui ca parul daca il tai infrateste? Adica dintr-un fir va iesi doua sau mai multe fire? Mai sa fie uite ca am mai auzit inca o chestie tare.Si apoi daca il tai sau il smulti prin epilare nu e tot una? Eu zic ca tot aia este cu diferanta ca firul taiat te va intepa nitel atunci cind va creste, pe cind ala smuls(epilat)nu te va intepa deloc.Eu sint baiat si nu am vazut sa mi se indeseasca parul de la epilat sau ras.Ce vedeti voi daca sinteti tineri ca parul se indeseste nu este pentru ca il tai, ci pentru ca apar fire noi de par odata ce anii trec.Si acele fire vor apare indiferent daca te razi, epilezi sau nu.Scuze ca ma bagai si eu in seama. Sper ca nu am deranjat.

| Konata a răspuns:

Da, dar daca epilarea este facuta corect ( la salon) se pot evita microbii. Microbiii se evita prin spalarea frecventa a zonelor genitale.

| Azµre a răspuns (pentru Konata):

Oricum, e un fel de 50-50 aici. Unii spun că astfel microbii se mulțesc mai repede, logic dacă nu te speli. Alții spun că protejează. Oricum ar fi nu contează atâta timp cât ai o igienă adecvată.
Cum spui și tu, epilatul cu bic-ul face părul mai gros și mai des. Cel mai bine ar fi cu ceară. De exemplu noi ca bărbați avem 2 variante, una ne facem cu un aparat de tuns, și lăsăm nițel, și alta cu bic-ul. Acum depinde de fiecare în parte.

| AgathaRo a răspuns:

Tine de cald nasol vara cat si iarna. Unii prefera sa se rascheteze cu BIC altii prefera sa se tunda ca in cazul meu. Motivele sunt destul de evidente nu te iriti si nu creste asa repede, nu se ingroasa in ultimu hal. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider ca ar fi necesar epilatul, din punct de vedere estetic [arata urat parul ala acolo]

Răspuns utilizator avertizat
| 1919JustUs a răspuns:

Igiena.

| Draghici_Cristian_1987 a răspuns:

Nu este necesar. Sunt persoane care prefera sa iba par in zona intima si persoane care prefera sa nu aiba. Parerea mea este ca fara par este mai igienic.

| Teodorof_Denis_1998 a răspuns:

Da,trebuie ca sa nu transpiri asa de repede

| Schitu_Ramona_1987 a răspuns:

Eu ma epilez inghinal la o clinica speciala din Bucuresti, Coquette Beauty Clinique si sunt f multumita. Si prietenul meu e...;)) Nu mi se pare atat de against nature sau scarry sa te epilezi inghinal. In fine, cu laserul nu e nici chiar atat chin si avand in vedere ca e un proces de epilare definitiva... merita. Inainte sa va faceti pareri pro sau contra, intrati pe site-ul lor, citit putin si vedem apoi;)
www.coquette.ro