| anonim_4396 a întrebat:

Este normal sa iubesti o fata la o varsta cat de cat frageda? Daca am 12 ani si imi place de o fata, cu i-as putea spune asta? O iubesc extrem de mult si cred ca as face orice pentru ea. Daca ii voi spune direct si va zice "nu" ar fi cam penibil si s-ar duce vorba prin clasa si toata lumea ar rade de mine...ati putea sa imi dati niste sfaturi? As aprecia sa ma ajutati si va multumesc.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani nu iubesti, simpatizezi!
Dar, poti sa-i spui ca o placi si ca vrei sa fie prietena ta!

| seth2016 a răspuns:

Ca sa nu rada de tine las-o sa fie doar crush-ul tau.

Vorbeste cu parintii tai despre asta. Cand o sa mai cresti si o sa ai o relatie cu o fata o sa va fie mai usor sa discutati si sa te ajute.

| Kira5854 a răspuns:

De ce ai nevoie la 12 ani de o relatie? DAca ai unr aspuns bun epntru asta, iti zic eu serios ce sa faci cu tipa

| Andrew20v a răspuns:

Pe tine (Gretta) te-am mai vazut la foarte multe intrebari de pe m.tpu.ro. Ceea ce nu inteleg la raspunsurile pe care le dai, este ca mereu dadeai aceleasi raspunsuri: "La 12 ani mai joaca-te cu masini si jucarii". Ce aveti toti cu chestia asta? Nu va pot intelege. Am mai citit si la altcineva care m-a facut interesat de raspunsul lui, daca pot zice asa. A zis ca iubirea nu are varsta si ca suntem liberi sa iubim, daca se poate cat mai mult. ACEL comentariu (raspuns) m-a impresionat mai mult decat toate celelalte (de la acea intrebare, desigur).

| anonim_4396 explică (pentru Andrew20v):

Măi puștiulică, ce nu pricepi este că: Te bagi într-o "relație", dar ce faci? Ieșiți la o înghețată, etc., dar mai departe? Nu îmi zic că de acum de gândești la sex... deja e jale tată. Mai așteaptă vreo 2 ani că nu cred că tipa se grăbește, până atunci mai înveți și tu ce înseamnă o relație. Și lăsați vorbele gen " iubirea n-are vârstă", pentru că vorba vine că atunci când vrei o relație trebuie și să știi cam ce aștepți/oferi în acea relație, sau într-un cuvânt la ce se rezumă, deci eu nu sunt la fel de puritan ca și doamna Gretta îi dau dreptate în acest caz.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrew20v):

Ce poti intelkege tu la 12 ani?
Cel care a spus ca iubirea nu are varsta nu s-a referit sub nicio forma la copii, ci la adulti!
Un copil mic face confuzie intre simpatie si iubire, este cu mult prea mic pentru a intelege multe lucruri, de aceea iti spun.
Pe de alta parte, tu mi-ai putea fii nepotel, asa ca, incerc sa-ti epxlic pe intelesul tau, ca sa poti pricepe.
Celor mai mari, le explic pe intelesul lor, diferit de cum o fac cu tine.

| Andrew20v a răspuns:

Tu, fiind fata, in relatia cu prietenul tau, cine a facut primul pas? (AnonimaUtilizatoare)

| AnonimaUtlizatoare a răspuns:

Da-i un simplu mesaj intreab-o daca are prieten blabla si vezi ce zice si dupa ii propui. Daca va spune nu si va face misto de tine tu poti sa le spui colegilor ca ai vrut sa faci misto de ea si sa o facisa se simta importanta

| LoveBlack a răspuns:

Cea mai sigură metodă este să o fuți/violezi
Va înțelege de la sine ca o iubesti