| AdelinaSilaghi22 a întrebat:

Este posibil sa fi însărcinată in luna a doua dar testul de sarcina sa fie negativ? Daca da, care ar fi cauza?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este posibil si asa ceva, daca testul nu este facut corect sau daca este expirat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este imposbil ca o sarcina care are mai mult de 4-5 saptamani de viata, sa nu poata fi identificata prin efectuarea corecta a testului de sarcina. Un rezultat foarte sigur cu un grad de precizie de peste 98% este oferit de testul de sarcina realizat pe baza analizei de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale. Dar nici rezultatul testul efectuat acasa pe baza de urina nu poate sa fie gresit, incorect in cazul in care testerul nu este expirat si se respecta intrutotul instructiunile de folosire. Rezultatul este negativ doar in cazul in care lipseste hormonul hCG din urina, iar acesta lipseste fiindca pur si simplu lipseste sarcina deci nu are cum sa existe. Hormonul hCG este produs doar de placenta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca testul de sarcina nu a fost facut corect sau este expirat, este posibil sa nu-ti indice corect daca esti sau nu gravida.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Cauza ar fi sexul laughing Mergi la ginecolog faci ecografie transvaginala și o sa vezi dacă ești sau nu însărcinată.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil ca testul sa fie nevativ, daca a fost facut cu mult inainte de 5 saptamani dupa ultima menstruatie, chiar daca tu esti insarcinata (sarcina fiind in forma celulara nu poate "informa" corpul ca este gestant pana la o anumita perioada).
Al 2-lea motiv, ar putea fi: testerul sa fie defect.
Al 3-lea motiv, ca procedura de recoltare sa nu fii fost facuta corecta.
In cazul asta, un test de urina sau sange, facut la un laborator privat, iti da raspunsul corect in 24 de ore.
Totusi, sunt femei care in prima luna de sarcina, au ciclu fals, numit si cilul de nidatie a ovulului. Mentionez ca nu se intampla tuturor femeilor, doar unele il au.