| anonim_4396 a întrebat:

Este posibila o sarcina dupa 2 teste negative?

Răspuns Câştigător
| Dennys1521 a răspuns:

Sanse sunt mereu...dar totusi sa fim realisti dupa 2 teste sansele sunt sanse ff mici.
oricum eu zic sa stai linistita.ca nu prea e posibil

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cand au fost facute testele. Daca ambele au fost facute din prima urina de dimineata, in zile diferite, dupa minim 21 de zile de la contactul sexual neprotejat sau dupa minim 7 zile de intarziere a menstrei, riscul de sarcina este minim. Fii atenta la numaratoare. Daca contactul sexual a fost pe 1, sa zicem, cele 21 de zile se numara incepand cu ziua de 2, deci primul test poate fi facut pe 23 dimineata. La fel si cu menstra: daca trebuia sa vine pe 5, sa zicem, prima zi de intarziere este 6, iar testul se poate face pe 13 dimineata.
Orice test negativ facut atfel, nu trebuie luat in considerare. Daca vrei sa folosesti urina de peste zi, adauga inca 3 zile (adica poti face primul test dupa 10 zile de intarziere a menstrei sau 24 de zile de la contactul sexual).
Multe femei isi fac testele incorect (pe ambalaj, de exemplu, scrie ca dupa 10 zile iti poate arata ca esti insarcinata, dar nu ca NU esti insarcinata). Asta inseamna ca testul facut la 10 zile se interpreteaza doar daca este pozitiv, aratandu-ti ca esti insarcinata. Daca este negativ, este neinterpretabil.

| oana122 a răspuns (pentru Brigaela):

Um normal daca as fii insarcinata as fii in luna a 2-a si 2 saptamani aproape trei.nu cred ca este posibil sa fiu. daca a trecut atat timp.

| Brigaela a răspuns (pentru oana122):

Daca ai facut acum testele, adica dupa doua luni si au fost negative, nu esti insarcinata. Daca menstrele anterioare au fost normale, de asemenea se exclude o sarcina.

| AliceHamingway a răspuns:

Nu mai ales ca ai facut doua teste iar dac ai folosit prezervativ atunci chiar nu

| AliceHamingway a răspuns:

Funda?

| oana122 a răspuns (pentru AliceHamingway):

Pai nu am folosit dar nu a intrat pana la capat decat vreo 3 cm...si nic stari de voma nu am avut.
deci tu zici ca nu este posibil?

| oana122 a răspuns:

De fapt a incercat sa intre in mine.a intrat decat vreo 3 cm. dupa care a mai incercat din nou.dar nu a reusit.dar nu am avut simptome decat ca mi-a intarziat menstruatia care e venit de 2 ori de atunci...deci ce credeti?