| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 18 ani si iubitul meu 23. Suntem impreuna de 1 an si in acest timp ne-am iubit si ne iubim in continuare ff mult.Am avut si unele necazuri din partea fratelui meu care nu a fost de acord cu relatia dintre noi avand in vedere ca el si iubitul meu au fost colegi si prieteni.Nici la ora actuala noi nu vorbim cu el.Problema mea este urmatoarea:eu il iubesc foarte mult si cred ca si el pe mine. Dar cu toate acestea el este foarte orgolios ii place sa conduca, nu accepta nici un fel de glumasi pot spune ca se supara imediat sau imi face observatie daca eu incerc sa glumesc cu el.Eu trebuie sa respect decizile lui dar daca eu vreau sa mergem undeva de multe ori nu este de acord.Nu imi permite sa ma intalnesc cu prietenele mele si il deranjeaza daca vorbesc cu ele la telefon spunand ca nu sunt pentru mine. Uneori daca ceva il deranjeaza la mine ma jigneste dar daca eu caut sa-i explic despre ce e vorba se supara si pleaca.Imi spune ca nu ma ridic la nivelul asteptarilor lui ca tot asteapta de la mine sa ma schimb si eu continui sa fiu indiferenta si superficiala. Uneori cand ma cert cu el ma enervez si ii mai raspund si el ma face obraznica! Are zile cand este abatut si daca il intreb ce are zice ca are o stare proasta cand se gandeste prin cate a trecut si ca nici eu nu il inteleg si nu ma simte aproape de el Eu nu stiu cum sa mai fac sa fie bine caci il iubesc dar simt ca din ce in ce este mai greu sa fac fata acestor stari ale lui. As vrea sa fie mai altfel sa ne distram si sa ne simtim bine sa nu ma mai taxeze la fiecare cuvant si gest pe care il fac. Voi ce credeti despre aceasta situatie si cum ar trebui eu sa fac ca sa fie bine?

9 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Tu faci cam prea multe. Daca ai ajuns sa te certi si cu membrii familiei tale din cauza lui, e grav.Ai doar 18 ani, eu ma indoiesc ca esti fericita in relatia asta, te ingradeste in jurul lui, o sa se ajunga la un punct in care el va fi singura persoana cu care vei putea schimba doua vorbe, si alea probabil vor fi ordine de la el.Esti asa cum vrei tu sa fii, el nu are dreptul sa te schimbe, daca te accepta, bine, daca nu, sa-si gaseasca alta. Spune ca nu te ridici la asteptarile lui, dar el crede ca se ridica la asteptarile tale? Te face fericita, vrea asta? Eu nu cred. E egoist si vrea doar sa te controleze.Are rost ca la 18 ani sa suferi asa? El e omul cu care vrei sa stai? Sa nu ai voie sa glumesti, sa iesi cu prietenii, sa te bucuri de viata si tinerete? Maine, poimaine, iti interzice si sa mergi la facultate si sa-ti iei o slujba, ca nu cumva sa ai vreun contact social.
Nu tu esti cu principala vina in relatia asta. El nu stie sa comunice, sa accepte faptul ca in relatia asta esti si tu, cu dorintele si nevoile tale, nu numai el, nu stie sa iubeasca, si mai mult ca sigur nici nu-i pasa, caci daca i-ar pasa, nu ar face toate astea.
Eu nu cred ca asta e omul cu care vrei sa-ti petreci viata.Mai bine ai o discutie serioasa cu el, iar daca nu se rezolva nimic, lasa-l. Te manipuleaza, profita de dragostea ta si nu are niciun rost sa-ti irosesti viata asa.Gaseste pe cineva care sa te iubeasca, sa te faca fericita si pentru care sa merite sa te sacrifici.
Ai grija.>big grin

| Romancutza a răspuns:

Incearca sa ii faci pe plac cateva saptamanii, si fa ceva in plus, sterge numerele de telefon a prietenelor tale(dar scriele pe o foita sa le ai), asculta-l si fai pe plac, el va observa aceste schimbari si poate ca va incerca si el sa se schimbe, altfel nu ai multe sanse cu el.

| Alina0491 a răspuns:

Eu nu te vad bine cu acest barbat peste 1-3 ani. Gandeste`te bine. Nu`i place daca vorbesti cu prietenele, v-ati suparat ca fratele tau "ti-a interzis " sa fii cu el. Gandeste`te de ce? oare nu pentru ca fratele tau il cunoaste mai bine decat tine odata ce au fost colegi si prieteni? Ai grija de viata ta, este tanara, ai 18 ani, acum e timpul sa te distrezi cu fetele, iar daca acest om nu te lasa, cred ca intr-o zi vei regreta :*

| aliyna a răspuns:

Cam dificila situatie. Tu spui ca el te iubeste, daca e asa cum poti sa jignesti persoana, cum poti sa-i urmaresti fiecare vorba, fiecare gesti sa sa-i faci mereu reprosuri, cum poti sa-i interzici sa se intalneasca cu prietenele ei? Eu, sincer, oricat de mult l-as iubi, nu as putea sa stau langa o astfel de persoana. El asteapta de la tine sa te schimbi, dar vrea sa te schimbi asa cum doreste el, vrea sa fii o marioneta sa te poata conduce si sa-i faci totul pe plac, el nu tine cont de nevoile si dorintele tale. Poate avea dreptate fratele tau sa nu fie de acord cu prietenia voastra, el il cunoastea mai bine decat tine. Ce sa faci? Incearca sa discuti cu el, sa-i explici ceea ce doresti de la viata si de la el si daca nu te asculta si nu tine cont de parerile si dorintele tale, cred ca e mai bine sa renunti acum la el, inainte sa fie prea tarziu.

| snowflake a răspuns:

Eu te intreb: asta e genul de om cu care vrei sa stai? pe care sa il ai tot timpul?
yac! pai cum sa iti interzica sa iesi cu prietenii, sau mai ales cum poti sa iti dai fratele la o parte, din cauza unei scule'n pantaloni?
urat din partea tawinking. mai ales, fie vb cand ai o problema, asculta-ma, tot familia o sa iti stea aproapewinking
omul nu numai ca iti interzice, dar parca a pus stapanire pe viata ta, nu poti face ce vrei tu, dar numai ce vrea el happy. ma repet: un astfel de om vrei sa-ti stea alaturi?

| RUMBURAK a răspuns:

Pai tot ce ai scris aici vorbeste cu el fata in fata.nu pe net se rezolva problemele di relatiile voastre. daca nu era calculatorul nu mai exista comunicare in lumea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu e dificil el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am o problema de genul asta.sad
si pe mine incearca pr sa ma schimbe in anumite lucruri dar eu sunt km incapatanata si kateodata nici nul bag in seama dar el zice ca dk nu ma schimb terminam.acum de ex. am decis sa luam o pauza ca sa-mi pot da seama dk chiar il iubesc sau e dor obisnuinta pentru ca orikat imi zice ca dk nu ma schimb terminam eu nu pot sa ma schimb sau nu vreau nu stiu.ma puteti ajuta si pe mine? va rog dati-mi sfaturi.numele meu este ""jennifer"" skrieti numele meu la sfarsitul ras sa stiu ca este pentru minehee hee:p

| Alexxa_1747 a răspuns:

Daca te iubeste te accepta asa cum estitongue Nu e nevoie sa. ti schimbi prietenele pentru el si sa te schimbi pe tine mai ales. Asta esti tu si asa vei fi fie ca vrea fie ca nu. happy