| r0x1 a întrebat:

Eu am aproape 15 ani si mi-am inceput viata sexuala acum 2 saptamani. am auzit ca daca iau anticonceptionale o sa ma ingras. cum e mai bine sa iau pastile sau nu si sa ma protejez doar cu prezervativ?

Răspuns Câştigător
| cristinela a răspuns:

E cam devreme, draga mea, dar e bine ca te/ai gandit la metode contraceptive.Anticonceptionalele nu ingrasa.Eu am luat si nu m/am ingrasat de loc. Dar nu se iau dupa ureche.Trebuie sa mergi la un ginecolog, care o sa iti recomande anticonceptionalele care ti se potrivesc tie.Pana atunci nu renunta la prezervativ. Sper sa iti faci curaj sa mergi la ginecilog.Crede-ma ca e mai bine sa iti dea o retetade anticonceptionale, sau sa iti recomande alt mijloc contraceptiv, decat sa iti faca o intrerupere de sarcina!

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te ingrasi de la anticonceptionale. Eu zic sa folosesti metoda contraceptiva pe care ti-o va recomanda ginecologul la primul consult. Fiindca zilele astea trebuie neaparat sa mergi la ginecolog, mai ales ca esti atat de mica si ai un risc foarte mare de cancer de col uterin.

| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic ginecolog care iti va prescrie anumite pastile. Dar cel mai bine cred e sa folosesti prezervativul. Cam devreme ti-ai inceput viata sexuala.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Te-ai grabit si nu e bine, pericolul de cancer de col uterin e foarte mare la aceasta varsta. Ca sa ei anticonceptionale trebuie sa mergi la un ginecolog, luate dupa "ureche"pot da complicatii care iti lasa sechele toata viata.La ginecolog e posibil fiind minora sa iti ceara sa mergi cu unul din parinti.Periodic trebuie sa te prezinti la un control de rutina si atunci fiind minora tot insotita de unul din parinti.Problema este ca nu exista contraceptive cu protectie 100 %. Daca ai facut pasul acesta foloseste prezervativul, sunt atatea boli cu transmitere sexuala pe care le poti contracta incat e mai bine sa te feresti.

Răspuns utilizator avertizat
| andalu a răspuns:

Depinde de organismul tau, sunt mai multe tipuri de anticonceptionale, nu toate ingrasa, nu toate fac parul sa creasca si oricum au efecte diferite de la persoana la persoana.Eu iti recomand insa prezervativul, pentru ca ofera in plus si protectia fata de anumite boli cu transmitere sexuala

| cucu a răspuns:

@tepes ...lasa ma DOAMNA in pace /cum poti sa te iei de ea? doar este o doamna nu? a fost in stare sa`si inceapa viata sexuala dar nu a fost in stare sa se documenteze mai bine despre contraceptzie inainte. e mai simplu dupa

| SlobodLaGura a răspuns:

Cine suntem noi sa criticam? Nu e de laudat si de urmat ce face ea. dar e bine ca are o urma de luciditate. Prezervativul tinut sub limba face minuni. zicea cineva inaintea mea!laughing

| Ana-Maria94 a răspuns:

Nu stiu ce sa folosesti, dar stiu ca u e bine ce ai facut.Adica ai 15 ani aproape deci cred ca nu te-ai gandit prea bine.

| georgy_7464 a răspuns:

Dupa parerea mea cam devreme ti-ai inceput viata sexuala, eu am 28 de ani si pana acum nu am folosit pastile contraceptive, doar prezervative. Daca vrei sa iei pastile eu zic ca mai bine ar fi sa te duci la un cabinet de planing familial ca sa-ti dea pastilele care ti se potrivesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si a fost bine? asa devreme? cum te simti femeie? ca domnisoara nu era bine, de aia ai pus-o? da acum ca esti femeie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iei si anticonceptionale dar pisate, dar mai buna protecti o ai cu prezervativ...il ti in gura si nu ai nici o problema, sub limba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi fuguta la un medic ginecolog. Daca ti le recomanda el e ok, dar trebuie sa stii ca pentru. a lua anticonceptionale trebuie sa fii sanatoasa(sa nu ai nici un fel de afectiuni ale ficatului sau rinichilor).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roxo Roxo.hee heete num ca si mine nu stiu ce sa-ti raspund... dar cel mai bine e sa te protejeziwinking