| angelinthedark a întrebat:

Eu am facut sex neprotejat cu prietenul meu chiar in perioada fertila, totusi mi-a venit menstruatia, el nu s-a terminat in mine... bun ceea ce vr sa va zic e ca prietenul meu vr sa avem un copil si eu i-am zis ca nu se poate asa ceva, el a zis ca daca raman graivda, vrea sa ma ia la el si sa fac copilul, dar eu am doar 17 ani, el 22, nu e momentul acum, in plus mai am scoala.Am vz ca el e tare entuziasmat cu ideea de a avea un copil, a zis ca ma iubeste mult si ar vr un copil cu mine, a zis ca nu conteaza ce se v aintampla si ce obstacole vor fi, el va fi alaturi de mine, eu am zis ca daca cumva am ramas gravida voi face avort, el nu vrea, a zis ca nu cumva sa fac fara sa stie el, a zis ca el nu vr sa fac una ca asta, ca isi va asuma el responsabilitatea pentru mine si pentru copil, el era bucuros zilele astea ca poate am ramas, aseara i-am zis ca mi-a venit stopu si el a zis ca si daca raman e bine ca ma ia la el, si daca nu raman atunci e ok ca mai avem timp.Acum problema e ca mi-e frica sa o fac cu ellaughing, adica folosind metoda coit interupt nu o voi mai face niciodata asa cu el, apoi pastile nu vr sa imi iau de pe acum, iar prezervativ... mi-e teama sa nu se sparga si in plus el daca vr sa ma lase gravida poate cine stie ce face cu prezervativul, mi-e teama. Voi ce credeti? Adica dc tine asa mult mortis ca el vr sa se insoare cu mine, ca munceste el, eu doar sa ma mut la el, sa ma marit cu el si sa fim impreuna, dar nu vreau asta! Cum sa ii scot ideea asta din cap si sa ineleaga ca pentru casatorie si pentru copil suntem prea tineri, nu vr sa ma distrug de pe acum, el a zis ca ast pana termin totusi scoala dar vad ca isi doreste mult sa ma marit cu el, dar eu nu vreau, voi ce credeti de comportamentul lui?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Un copil trebuie facut cu "cap" si cu o dorinta foarte mare din partea amandurora. eu si sotul ne-am gandit un an pan am fost convinsi ca intr-adevar ne dorim un copil si nicunul nu a insistat pe asta. daca tu nu vrei nu-l face, nu trebuie sa-ti para rau mai tarziu, un copil trebuie sa fie cea mai mare bucurie a vietii.

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ia anticoncepţionale şi gata.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Dupa ce te iubeste si spune ca vrea o familie cu tine, tie nu iti convina!laughing

Imi vine sa rad, cat noroc pe tine si tu te simti ofensata!

Oricum, esti deja femeie si poti sa te protejezi.

''iar prezervativ... mi-e teama sa nu se sparga''' Adica preferai coitul intrerupt care nu este sigur mai deloc decat prezervativul care e cel mai sigur doar ca ti-e teama ca se spargelaughing Mai repede ramai gravida daca nu te protejezi si folosesti doar coitul, decat daca folosesti prezervativul!

Nu stiu ce e in capul tau, dar sincer, esti varza!

| Floreenofficial a răspuns:

Nu faci niciun copil acum! daca el avea 17 ani nu mai avea chef de copkii si daca te ameninta ca te lasa da-l naibii! sa-si gaseasca una de 22 de ani cu care sa faca copii! pana nu termini 12 clase nu faci niciun copil!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ca daca nu va invata sa-ti respecte deciziile nu puteti fi un cuplu. La el este mentalitatea educata si rigiditatea ce-i drept cam mare pentru 22 ani. Nu poate sa-si doreasca copil impotriva vointei tale, ce sa-si asume el? Ca daca nu-i convine se poate razgandi oricum. Si poarta el sarcina? Trece el prin durerile nasterii? Nu, el da din solduri si apoi cotizeaza. Chiar nu i-a explicat nimeni ca esti minora si singurul motiv ca face sex cu tine e suficient pentru dosar penal? Cel mai realist sfat ar fi sa refuzi din start sexul in perioada fertila si o zi-doua inainte si dupa, in rest va puteti distra cat vreti dar oricum ramane de preferat sa ejaculeze afara pentru ca 100% nu poti fi sigura nicicand. Apoi, indiferent daca va fi sau nu cazul sa ramaneti impreuna, trebuie sa inveti sa-ti impui punctul de vedere cand esti sigura ca ai dreptate. Uneori situatia te obliga sa spui: ori ca mine, ori deloc. Scopul tau in viata nu e sa fii doar un accesoriu pentru el. Chiar daca e o personalitate mai insistenta nu inseamna ca nu-l poti conditiona, chiar ar fi o incercare buna ca sa stii la ce te astepti mai tarziu. Doar n-ai vrea sa te trezesti peste 10 intr-o situatie in care trebuie sa-ti impui parerea si sa ai vreo surpriza sa reactioneze violent. Daca vrea copil acum sa si-l faca singur, tu nici liceul nu l-ai terminat.

| BRG a răspuns:

Momentan eşti prea mică pentru a avea un copil, momentan tu eşti un copil, nici 18 ani nu ai, trebuie să -l laşi să nu te iei după el, că te lasă cu copil şi te părăseşte, iar dacă faci avort te-ai nenorocit de tot, ori mori ori nu mai poţi avea copii niciodată. Deci ce alegi?

| irina20 a răspuns:

Spune ca daca ramai insarcinata te v-a lua la el, dar ce de asteapta sa ramai? De ce nu va mutati acum impreuna si dupa un timp sa vina si un copil? Eu zic sa ai mare grija... Un copil la 17 ani, nu e chiar o bucurie(cum ar trebui). Spune-i ca nu vrei un copil si nu cred ca v-a incerca cu forta sa-l faci...Bafta!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Aveti timp pentru copii destul.Deci scumpa esti tanara traieste-ti viata nu te lega la cap cu weee de pe acumwinking

| Lorelai a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbsti cu el si sa il faci sa inteleaga ca tie nu iti trebuie copil de acum. Va intelege daca te ibeste si nu isi va da drumul in tine. Un lucru esential intr-o relatie este increderea.
Bineinteles ca poti folosi prezervativ daca vrei si daca chiar nu se poate ajunge la o intelegere cu prietenul tau. Pastile nici eu nu iti recomand de la aceasta varsta.

| roxpau a răspuns:

Eu cred ca el te iubeste foarte mult si ii este frica sa nu te piarda din cauza asta insta sa aveti un copil, cel mai bine este sa stai de vb cu el si sa ii explici ca este prea devreme sa aveti un copil ca aveti toata viata inainte plus ca tu trebuie sa iti termini studile, daca nu ai studile terminate nu vei avea un loc de munca si din start va fi mai greu sa cresteti un copil.
Daca iti este frica sa mai faci dragoste cu el ca te va lasa insarcinata cel mai bine este sa iei anticonceptionale

| tia a răspuns:

Poate nu stie ce vrea de fapt. Cum poti sa-i ceri unei tinere de 17 ani sa faca un copil.nu stiu ce e in capul lui.
Ar fi mai bine sa discuti serios cu el, sa nu cumva sa se ajunga la copil si sa nu mai fie nimic de facut. Incearca sa ii explici ca tu nu iti doresti asta de pe acum, ca poate mai suntlucruri pe care vrei sa le faci, pana la a avea un copil. Fa-l sa inteleaga si ce iti doresti tu, nu numai ce vrea el.
Si nu o mai fa cu el, mai ales neprotejat. Spune-i ca nu mai vrei. Sau e tipul care insista? Si tu trebuie sa-i faci pe plac?
Ai grija ca un astfel de om, e in stare deorice ca sa te lege de el pe toata viata.
Bafta!

| sensibilosu a răspuns:

E obsedat

| babydollella a răspuns:

Gandeste-te putin si la viitor...nu vreau sa te sperii, dar nu toate sunt chiar atat de roz, un copil e o bucurie, dar la momentul nepotrivit e un kin cand nu stii cum sa te descurci si cand incep sa apara problemele chiar si in cuplu...las-o balta ca e timp de copii, fa un copil in momentul in care ai ce sa-i oferi, sa-i asiguri un trai linistit si sa ai timpul sa te ocupi doar de el nu de problemele care ar aparea din cauza varstei sau a familiei

| SteffJess a răspuns:

Nul crede! te poate pacali