| Andreea1095 a întrebat:

Eu am o menstruatie foarte neregulata.Luna trecuta mi-a venit pe 6, acum 2 luni pe 13, luna asta nu mi-a venit inca dar duminica am avut o scurgere maronie, apoi 2-3 picaturi de sange.Ce poate insemna asta?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclurile menstruale sunt neregulate lungimile acestora pot sa difere foarte mult una fata de alta chiar daca sunt consecutive. Menstruatia se produce intotdeauna dupa FIX 14 zile din momentul producerii ovulatiei, bineinteles in cazul in care ovulul nu este fecundat. In cazul tau nu se produce OVULATIA deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza in mod normal si in lipsa ovulului nu se produce nici menstruatia si astfel se anstaleaza amenoreea secundara. Functionarea defectuoasa a glandele responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, a tiroidei si a foliculului ovarian influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale majore, care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul lung de 56-63 de zile sau si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa trecerea a 3 luni, se poate considera ca este vorba de o amenoree severa care poate fi semnalul afectiunii numite sindromul ovarelor polichistice (SOPC), care indica deja o dereglare hormonala mult prea severa si intr-o astfel de situatie consultatia ginecologica devine obligatorie. In cazul in care ovulele raman inchistate in masa foliculului ovarian, apare fenomenul denumit sindrom al ovarelor polichistice si din acest motiv apare si amenoreea adica lipsa menstruatiei pe perioade mai lungi sau mai scurte, uneori lungi de mai multe luni de zile sau asa cum ai mentionat intr-o alta intrebare ca o perioada de 2 ani nu ai avut cicluri menstruale lunare. Daca SOPC nu este tratat corespunzator afectiunea in timp evolueaza si uneori poate provoca chiar si sterilitate. Trebuie sa te prezinti la un cabinet, o clinica ginecologica pentru consultatie fiindca doar medicul ginecolog pe baza investigatiilor intreprinse si pe baza rezultatelor analizelor hormonale poate sa-ti efectueze un profil hormonal si pe baza acestuia sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Afectiunea nu este deosebit de grava, dar totusi ar fi indicat sa nu amani prea mult vizita si consultatia medicala. Multa sanatate!

| CoconutBaby a răspuns:

Ca esti virgina