| angelinthedark a întrebat:

Eu mereu fac aproape orice imi spune iubitul meu, daca vrea sa mergem undeva am mers cu el, dar eu daca ii spun el mai mereu ma refuza, tot gaseste el o scuza, de intalnit ne intalnim foarte des doar ca de exemplu am zis ca vreau sa merg cu el la biserica intr-o duminica si el nu mai afost de ani buni la biserica, i-am zis sa mergem si noi o data macar impreuna, mai bine la biserica decat la discoteca. El nu si nu, ca nu vrea sa auda de biserica, ca el nu merge ca nu vrea si punct.Am tot incercat sa il conving, a fost mai multa o chestie de ambitie sa vad daca reusesc dar a zis ca se mai gandeste, apoi mi-a zis categoric nusad. Cum sa il conving, ce sa ii zic sa vina cu mine la biserica ca ar fi frumos sa mergem?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Eu mi-as pune o intrebare: chiar ma iubeste? Cind iubesti pe cineva. lasi de la tine in favoarea acelei persoane. Daca el nu lasa, ma intreb cit de mult te iubeste. Tu il iubesti, daca e asa cum zici, i-ai demonstrat deja asta, dar si el va trebui sa o demonstreze, altfel la un moment dat vei ajunge sa fii frustrata - nu se poate ca doar o parte sa dea si celalalta doar sa primeasca. Trebuie ca ambele parti sa dea, si ambele sa primeasca. Frumos gindul tau de a merge cu el la biserica... Pacat insa ca el nu vrea. Ar trebui sa te intrebi de ce nu vrea. Eu iti dau citeva motive posibile: daca aveti o viata sexuala impreuna, atunci poate tocmai din cauza aceasta vine refuzul, stie ca el pacatuieste cu tine, facind-o necasatoriti (biserica spune ca asta e pacat) si de aceea i se pare fara sens, nu poti sa mergi la biserica si totodata sa pacatuiesti, o faci pe degeaba. Sau, daca nu crede in Dumnezeu, nu vede nici un rost in asta, si e normal, de ce sa mearga, daca nu crede? Tu trebuie sa vezi in primul rind de ce nu vrea sa faca un anumit lucru, in cazul acesta, sa mearga la biserica.

5 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Multi barbati si baieti au niste limite: lucruri la care nu ar renunta de dragul nimanui! Tu tocmai ai dat de unul!
E bine sa nu presezi in sensul asta ca o sa reactioneze si mai urat, mai ales ca tu o faci din orgoliu si nu isi are rostul intr-o relatie sentimentul asta!
Accepta-l asa cum e, cu calitati si defecte, sau schimba-l!
E simplu!
Oricum, decat unul care sa nu te respecte si care isi bate joc de tine iubitul tau e mai potrivit!
Invata ca nimeni nu e perfect!

| beka a răspuns:

Inainte de toate, incearca sa il refuzi si tu macar de 2-3 ori sa vada si el cum iihee hee. nu ii mai fa p plac daca vrei s se schimbe:*

| andreimicutu a răspuns:

Nu cred ca sa mergi la biserica este un lucru atat de exagerat. Dar din moment ce el nu vrea presupun ca nu e bine sa insisti. Zi cum vrea el si fa cum vrei tu!winking

| HaChick a răspuns:

Vin eu cu tine la biserica, ceee atata tragedie? laughing Nici eu nu ma duc la biserica atunci cand vor altii, o fac atunci cand simt eu nevoia iar timpul imi permite acest lucru. Incearca sa-i zici ca ai gasit un baiat cu care sa mergi la biserica... pe internet! laughing Poate devine gelos si reusesti mai usor sa-l convingi sa te insoteasca la Casa Domnului. Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat mersul la biserica nu i-a fost insuflat de familie, cred ca iti va fi destul de greu sa reusesti...