| AlessiaGabi a întrebat:

Eu și iubitul meu ne tot chinuim sa facem un bebe. Dacă am fost pe stop pe 10 luna aceasta și am făcut sex neprotejat sâmbătă, pe 15 se poate sa fi rămas însărcinată? Eram in perioada fertila? Acum ceva timp a avut loc un mic accident, mai exact pe 26 Iulie și bănuiam deja ca sunt însărcinată așa ca peste 2 zile am făcut o analiza HCG, rezultatul a fost 0, 01 și mi-au spus ca este negativ, însă daca am rămas de atunci de pe 26 Iulie, ieșea la analiza HCG? In doar 2 zile? Mi-a venit menstruatia însă am înțeles ca poate sa vina peste sarcina in primele luni și multor femei li se întâmpla așa, mamei mele de ex i-a venit pana in luna a 4 a de sarcina. Ce alte simptome mai sunt? Eu doar îmi simt sânii mai mari, mai plini, însă nu ma dor deloc.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Daca ai fost ''pe stop'' pe 10 luna aceasta (August) și am făcut sex neprotejat sâmbătă, pe 15, se poate sa fi rămas însărcinată?
Raspuns : daca in data de 10 August (luni) a inceput sangerarea menstruala si in data de 15 August (sambata) ati intretinut actul sexual, in acest caz trebuie sa afli pentru a sti si pe viitor, ca cea de a 6-a zi a ciclului menstrual (10.08 - 15.08 = 6 zile) practic in 97-98% din cazuri reprezinta o zi INFERTILA a ciclului menstrual in care posibilitatea maxima sa se formeze sarcina este de 2-5%.
Deci in proportie de peste 95% NU ai fost in perioada fertila.
2.) Pe 26 Iulie a avut loc un mic accident și bănuiam deja ca sunt însărcinată așa ca peste 2 zile am făcut o analiza HCG, rezultatul a fost 0, 01 și mi-au spus ca este negativ,
Raspuns : Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii macar de acum inainte ca rezultatul valabil si corect al testului de sarcina beta-hCG se obtine numai in cazul in care testul beta-hCG este facut dupa ce au trecut cel putin 13-14 zile de la data la care a avut loc actul sexual in urma caruia se presupune ca a rezultat o sarcina.
In concluzie testul beta-hCG se putea face cel mai repede in data de 8 sau 9 August. Rezultatul testului beta-hCG facut in a 2-a zi dupa sex a fost 100% eronat, fiindca absolut sigur a fost 100% FALS NEGATIV.
In cazul in care iti vei mai face si alta data un test beta-hCG, trebuie sa stii sa interpretezi rezultatul obtinut :
-- daca rezultatul obtinut se situeaza intre 0, 01 si 5, 29 mUI/ml, in acest caz rezultatul este NEGATIV
-- daca rezultatul obtinut se situeaza intre 5, 30 si 5, 80 mUI/ml, in acest caz rezultatul este NECONCLUDENT si testul trebuie refacut dupa ce au trecut minim 3 zile,
-- daca rezultatul obtinut este mai mare de 5, 81 mUI/ml, in acel caz rezultatul este POZITIV si valoarea obtinuta se compara cu un tabel si astfel se determina si varsta sarcinii in saptamani.
3.) Mi-a venit menstruatia însă am înțeles ca poate sa vina peste sarcina in primele luni și multor femei li se întâmpla așa, mamei mele de ex i-a venit pana in luna a 4 a de sarcina.
Raspuns : Atat teoretic cat si practic este aproape imposibil sa poata sa exista in prezent o sarcina format si instalata in uter in acest moment, avand in vedere faptul ca intre timp s-a produs o sangerare menstruala. Daca ultima menstruatie s-a manifestat si s-a desfasurat in conditii similare (identice) d.t.p.d.v. cu celelalte menstruatii produse anterior in privinta : cantitatii de sange menstrual eliminat, al fluxului zilnic de scurgere, a numarului de zile de manifestare, a culorii, aspectului, a texturii, etc. inseamna ca menstruatia a fost autentica si s-a produs datorita faptului ca ovulul NU a fost fecundat, sarcina NU s-a format si nici NU s-a instalat in uter. Din acest motiv tesutul endometrial care a existat in uter a devenit inutil si drept urmare a fost expulzat sub forma sangerarii menstruale care se produce ciclic. Acceseaza si citeste explicatiile prezentate in urmatorul raspuns:
https://www.tpu.ro/dragoste-si-sex/e-posibila-o-menstruatie-peste-sarcina/
Multa Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca in data de 10 iulie erai la menstruatie, pe data de 15 iulie erai in perioada infertila. Deci nu puteai sa ramai gravida.

| GoldenZenith a răspuns:

Stai ca nu am inteles. Ti a început menstruatia pe 10? Sau atunci s-a terminat? Pe 15 nu erai fertilă, daca ti a început menstruatia pe 10.
Ideea e ca femeile sunt fertile, daca au un ciclu regulat de, sa zicem 28 de zile, cam intre zilele 12-16. Ovulatia are loc intr o singură zi, dar spermatozoizii trăiesc 5-6 zile in interiorul vaginului. Depinde cand are loc ovulatia, totusi. Exista ciclu peste sarcina, dar este putin diferit fata de cel obișnuit, în sensul că nu este la fel de abundent si are alta consistenta si culoare.
Simptomele unei sarcini sunt f asemănătoare cu cele din sindromul premenstrual. In principiu, cand rămâi însărcinată, faci pipi f des deși nu bei f multe lichide (undeva la 30 de minute, o ora); te dor sânii f tare, ai mirosul f dezvoltat si unele mirosuri iti dau o senzatie de greață si iti cauzează voma. In general, o femeie simte cand este gravidă, pentru ca isi simte corpul diferit. Încercați să faceți sex câteva zile la rând, la 3 sau 4 zile de cand ti se termina menstruatia si sa ejaculeze in interiorul tau.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Alți se chinuie să nu aibă copil și voi vă chinuiți să aveți copil
Cum funcționează viața