| aGuest a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem impreuna de un an aproape si am hotarat ca e timpul sa trecem la pasul urmator. Vrem sa ne culcam impreuna, de precizat ca suntem ambii virgini, si suntem constienti ca trebuie sa ne protejam, dar vrem sa incercam pentru inceput fara prezervativ si vreau sa stiu daca exista riscul de a ramane insarcinata daca nu "termina in mine. " Si ar fi a doua intrebare. Pot lua anticonceptionale fara prescriptia medicului ginecolog? Si daca da, care ar fi acelea si in ce masura ar trebui sa le i-au?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un risc de cam 30% dat fiind ca este primul contact sexual (cel cu risc maxim). in plus, dat fiind ca prietenul tau este virgin, nu va sti niciodata daca a ejaculat sau nu in interior.
Nu poti lua contraceptive fara prescriptie ginecologica. La prima ta consultatie (obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale), cere medicului si contraceptive.
Este intelept ca pana la inceperea contraceptivelor sa folositi prezervativ daca nu av doriti copil chiar acum. Dezvirginarea va fi de 100 de ori mai putin dureroasa cu prezervativ (deci un mare avantaj) si nici nu riscati sa deveniti parinti inainte de vreme.

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Eu mă gândeam că întrebi care e riscul să iau hepatită, hiv sau altă boală cu transmitere sexuală de care nu știi tu sau partenerul...

| Oana92 a răspuns:

Nu lua anticonceptionale, au foarte multe efecte secundare. Cel mai bine e sa folosesti prezervativul, nu are efecte secundare si fereste si de boli si de sarcina.

Foloseste lubrifiant primele dati pentru a calma durerea si nu uita de prezervativ. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu iei anticonceptionale după ureche, se iau la prescripţia unui medic.
Niciodată nu faci dragoste fără prezervativ, să fie foarte clar!
Te pup!

| xDr0gs a răspuns:

Fa un test de sarcina si dupa mergi la medic sa iti faca o prescriptie.

| felyna12345 a răspuns:

Cum spune si Brigaela ...sunt ceva seanse mai ales ca el nu are experienta.
Ca sa poti lua, anticonceptionale trebuie sa mergi la medic pentru ati prescrie...nu poti lua de ''capul '' tau ..pentru ca pot fi si reactii adverse!