| analovemaria a întrebat:

Eu sunt cu un baiat e dragut si stie sa se poarte cu o fata dar e foarte gelos Si sufocant sa ma despart sau nu de el

7 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

Normal ca nu, asta inseamna ca te iubeste...de ce te-ai desparti de el? Dar ii poti spune ca e putin cam sufocant.

| madasuk a răspuns:

Nu, e pakat sa te desparty de el ca e gelos si sufokant. daca e gelos te :X mult si ii poti sai sp sa nu mai fie asa sufokant. dca vrwinking

| MoRtY a răspuns:

Explicai asta,,, cred ca o sa inteleaga, si faptul ca e gelos inseamna ca el chiar tine la tine!smug. sau depinde de tine, ramai cu el daca ti cu adevarat la el, sau daca nu despartete pur si simplu de el!smug sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| FataDinVecini_3045 a răspuns:

Ce as face eu in cazul tau? As impune niste reguli, in relatie, pe care sa le respectam amandoi.
Prima ar fi ca atunci cand suntem impreuna sa nu vorbim despre altii/altele in exces.Sa ne plasam pe subiectul ``noi``si sa il dezvoltam cat de mult posibil.

Al doilea lucru ar fi sa incercam amandoi sa nu scoatem gelozie si suspiciuni, cand nu sunt motive, ci doar inchipuiri.

De exemplu, eu ma duc la liceu, el la liceul lui. Ce-ar fi ca in loc sa ne trimitem mesaje frumoase, si sa vorbim despre unde-o sa mergem diseara, sa ne certam pe subiectul ``cred eu ca tu te uiti dupa altii.``? Din ceva extrem de banal se duce la o cearta in toata regula.

A treia chestie e ca atunci cand suntem impreuna, pe strada de exemplu, sa nu inceapa nicunul cu comentarii aiurea gen ``draguta tipa``sau ``ce jeansi misto are baiatul de la masa de alaturi``. Astea doar ca sa starneasca gelozia.Mai bine o lasam balta.

Trebuie sa il faci sa inteleaga ca nu ai cum sa fii 24/7 cu el, nu poate fi atat de egoist incat sa iti ceara sa renunti la timpul cel putin destinat tie.Ai dreptul laa iesi 1 data pe saptaman cu prietenle in oras, la liceu tineti legatura, iar de timpul liber, stati cat mai mult impreuna.

| Lexii a răspuns:

Daca este gelos inseamna ca el chiar tine la tine. Probabil asa e felul lui, incearca sa vorbesti cu el sa ii spui ca tu il placi si nu l-ai insela deci nu are de ce sa fie gelos.
Incearca sa vorbesti problema asta deschis cu el astfel iti va spune de ce se comporta asa.
Succes:*!

| GenEu a răspuns:

Gelozia provine din iubire.
Tind sa cred ca baiatul te iubeste... Ramane la decizia ta.
Succes!

| EuCuTine a răspuns:

Eu zic sa ii zici asa " frate gelozia ta ma lasa fara aer " si dupa " vrei sa imi dai si mie niste aer si niste libertate sau iti dau eu tie libertate permanenta si definitiva? " daca este baiat desptept intelege daca nu asta este. Nu te despartii de el ca te iubeste dar explica-i ca este prea ventuza de tine. Funda