| LoveMe16 a întrebat:

Exista anticonceptionale care se dau fara rețeta? Si nu vreau raspunsuri " nu lua fara prescriptia medicului" si etc, zic, daca cineva a luat cum s-a simtit sau in urma caror analize se iau aceste pastile, ca presupun ca nu doar unui simplu consult

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea ta este cu adevarat "tapita" asa cum a spus si userul de mai sus.
Nu iei substante chimice precum anticonceptionalele dupa ureche, pentru ca nu te joci cu sanatatea ta mentala si hormonala ca ajungi in depresii, paranoia sau chiar modificari hormonale masive, cu chisturi ovariene, fibroame, noduli mamari sau chiar cancere.
Anticonceptionalele sunt prescrise de ginecolog numai dupa ce faci analzie medicale specifice, ca prescriptia sa se potriveasca tipului tau de hormoni, ca sa nu te afecteze si sa-ti distruga sanatatea.
Folositi prezervativul ala daca vreti sex si nu vreti dureri de cap, ca NU are efecte secundare, nu te modifica hormonal, nu musca pe nimeni, nu doare, nu mananca din penisul baiatului dar te protejeaza in totalitate, atat de o sarcina nedorita cat si de boli cu transmitere sexuala.
In plus, costa 1 zecime din pretul anticonceptionalelor!

| Yurisa a răspuns:

Daca nu vrei raspunsuri " nu lua fara prescriptia medicului" nu mai pune intrebari tampite.
Pentru ca da, exista pericole cand iei orice medicament mai ales cand acestea produc schimbari la nivelul organismului. Exista anticonceptionale prescrise potrivite pentru fiecare tip de persoana. Nu cred ca nu ti-ar da, este riscul tau pana la urma.
Daca tot ai chef de aspirina saracului, ia-o responsabil

| Quassaar a răspuns:

Din nefericire pentru anticoncepționale in Romania nu-ți trebuie rețeta. Asta este și motivul pentru care multe fete le iau fara să știe la ce pericole se expun. De ce ai lua anticoncepționale după ureche când printr-o simpla vizita la medic se rezolva fara nici o problema?! Un consult costa in jur de 100 lei iar în 10 minute ieși informata și fără emoții.

| 90210 a răspuns:

Nu