| ForeverWarrior a întrebat:

Exista dragoste la prima vedere? Cum iti dai seama? Funda pentru cel care ma lamureste!

Răspuns Câştigător
| euanonim16 a răspuns:

Exista! Am patit-o si eu. Este atunci cand ochii vostri se intalnesc si nu va uitati in alta parte pana cand incepeti sa va cunoasteti!big grin Si intrati intr-o conversatie! happy

8 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Sigur ca exista dragoste la prima vedere. Dar sigur exista si dragoste la a doua, a patra sau a sasea vedere. Insa pentru a putea vorbi de dragoste cu adevarat trebuie sa treaca cateva luni bune, in care sa-ti dai seama daca a fost sau nu, dragoste la prima vedere.

Pentru mine, dragostea la prima vedere reprezinta acea chimie, acea scanteie care apare atunci cand intalnesti o persoana care-ti place foarte mult fizic, dar cu care vei intemeia o relatie de durata pe viitor bazata pe sentimente.happyAltfel toata lumea ar putea spune ca a fost dragoste la prima vedere despre orice persoana simpatica pe care o intalneste pe strada si pe care probabil sa nu o sa o mai vada niciodata in viata sa.

Ideea care sta la baza conceptului de "dragoste la prima vedere" este urmatorul: v-ati intalnit, v-ati placut reciproc, stabiliti alte intalniri, la fel de pline de emotie si palpitante, si in final, ramaneti impreuna.
Dar mai sunt si relatiile acelea esuate, de scurta durata, gen: "ne-am intalnit pe plaja, la mare, ne-am placut, am petrecut o seara impreuna, iar a doua zi ne-am vazut fiecare de viata lui. De ce?

Pentru ca a fost dragoste la prima vedere, iar o astfel de dragoste este imposibila. nu exista…

| Swallow a răspuns:

Cred ca exista. Doar iti place cineva pentru prima data fizic, iar apoi il cunosti. Am patit`o si eu, e ceva foarte straniu happy E atunci, cind chiar dupa proaspata cunostinta, continui sa te gindesti la acea persoana si nu te poti gindi la altceva decit la ce o face el/ea ina cel moment. Dragostea la prima vedere e provocata de inima pentru ca creierul tau nu poate analiza inca partile negative sau pozitive ale acelei persoane, deci cred ca e cea mai pura si sincera dragoste; cind simti o atractie puternica nici macar deschizind gura.

| Analytical a răspuns:

E ca si cum ai fi in transa! totul e frumos, roz, iti place totul la el, pana se demonstreaza proba contrarie. Aici, incepe "tornada", nemultumirile si regretele. Oricum, ai jura in o asemenea dragoste? "love just seeing", implica doar atat, doar asta? nu cred! de ce? pentru ca iubirea nu tine de foame cum se spune... big grin nu la propriu evident e expresia ci ia partea din perspectiva iubirii cu care te poti hranii. Adica, vezi dar nu poti atinge, si nu din prima. Iubirea se construieste in ani. Ai vazut tu o casa construita intr-o zi? Asta e maximul de placere pe care il poti simti in acel moment dar te rog, nu il definim drept dragoste, ok? Iubirea e mai mult, nu o simpla privire te atrage cu acea profunzime. Nu iti dau o definitie anume despre dragsote, pentru ca nu exista, cum nu exista nici "dragoste la prima vedere". happy

| Ðianna a răspuns:

Dragostea la prima vedere e doar atractie fizica. Iubirea - e totul.

| gemeni6226 a răspuns:

Da exista m-am casatorit cu cel care a fost dragoste la prima vedere.

| ThePoet a răspuns:

Exista si, sincer, am patit!

| Anxiousy a răspuns:

Exista, asa s-a indragostit iubita mea de mine, suntem si acum impreuna (avem 8 luni) este prima relatie pentru ea, prima dragoste, si a fost la prima vedere

| Dany_Daniel_1998 a răspuns:

Cand vezi aceea persoana te ia un fior in tot corpul si te gandesti numai la ia te simti emotionat. funda? plz