| anonim_4396 a întrebat:

Exista viata dupa fostul/fosta? Cum trecem peste despartire si cum facem sa nu ne mai fie dor? Astept experiente si opinii proprii, fara link-uri.
Fundita cine merita!

Răspuns Câştigător
| madyddd a răspuns:

Despartirea este foarte grea, uneori ingrozitoare, mai ales atunci cand ai investit cele mai profunde sentimente frumoase. Insa, lucrurile rele nu sunt intotdeauna atat de tragice pe cat par.

viata merge mai departe, poti incepe o noua etapa si meriti sa te bucuri de tot ce este mai frumos!

Asa ca, ridica fruntea sus, sterge-ti lacrimile si incearca sa iti revii din amortire! Si pana la urma, nimeni nu a murit dintr-o despartire; incearca sa privesti totul ca si cum ai finalizat o calatorie din viata ta; urmeaza multe altele, mult mai palpitante si care te pot surprinde foarte placut!

In tot acest timp ce urmeaza unei despartiri, incearca sa nu stai singura; suna-ti prietenii, mergeti la film, iesiti la plimbare, incearca orice, numai sa te tina ocupata.
Incearca pe cat posibil sa nu te gandesti la ce a fost, la trecutul pe care l-ai avut cu iubitul tau. Este foarte greu, intr-adevar, dar iti poti impune asta. Prezentul este cel care conteaza in momentul de fata.

Daca te gandesti ca ai fost invinsa, inseamna ca ai fost invinsa. Totul tine de modul tau de gandire. Chiar si persoanele puternice si pline de viata mai pierd cate o batalie; i se poate intampla oricui!
Pana la urma, vei invinge doar daca vei crede cu adevarat ca vei invinge. Adopta o gandire pozitiva si vei reusi sa treci mai usor peste aceasta mica problema.

Si eu m-am despartit, dupa o lunga relatie, de cineva drag. Am plans, am suferit, imi pierdusem increderea in barbati, m-am razvratit si mi-am zis ca nu ma voi mai apropia de niciun barbat, niciodata, pentru ca toti sunt la fel. Gresit! Intr-adevar, este o parere total eronata. De ce? Pentru ca nu toti sunt la fel, cum nici toate femeile nu sunt la fel. Daca toti au acealasi sex, acest lucru nu inseamna ca toti au acelasi caracter.
Nu trebuie sa te izolezi si sa iti creezi propria lume. Cu timpul, aceasta lume a ta se va prabusi si, odata cu ea, si tu. Este absolut normal sa fii foarte trista si suparata pe toata lumea, dar este doar o etapa prin care treci.

Vestea buna este ca poti gasi un iubit chiar mai bun ca el. Daca privesti totul cu optimism si nu te panichezi, in mod sigur "procesul tau de vindecare" poate avea un final mai mult decat fericit.

5 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Depinde daca te-a facut sa suferi,te-a parasit si si-a batut joc de tine,da! O sa-l vezi ca pe un gunoi, si o sa treci peste! O sa-ti spui ca nu te merita si ca tu meriti ceva mai bun!
Dar daca a-ti pus suflet amandoi intr-o relatie si apoi v-ati despartii, nu stiu ce sa spun, unii "se arunca de la etaj", altii au puterea sa treaca peste! Depinde de persoanawinking

| tefffy a răspuns:

Buna! normal ca exista kiss dupa ce te desparti de prietenul tau simti ca totul se prabuseste sad dar de fapt nu este asa :*. Incearca sa te gandesti ca dupa rau vine bine. Peste despartire treci in cam 4 5 zile o saptamana sau poate din nefericire si mai mult. Incerca sa te gandesti la cele rele din relatia voastra atunci cand tu ai suferit astfel nu iti va mai fi dor. Cu toate ca doare, poate el nu a fost baiatul potrivit, tu erai prea buna pentru el.Ai grija kiss te-am pupat

| 354 a răspuns:

Buna.Parerea mea este ca da exista viata si dupa o eventuala despartire, deoarece nu avem incotro trebuie sa mergem mai departe, asa este viata, si trebuie sa o luam ca atare si cu bune si cu rele.Peste despartire treci numai daca iti doresti cu adevarat sa uiti persoana respectiva, dor iti va fi dar trebuie sa inveti sa-ti controlezi sentimentele. Daca el/ea a fost de vina trebuie sa fi foarte tare si sa nu privesti inapoi, eu am o replica pe care mi-o spuneam tot timpul big grinaca lui nu i-a pasat mie de ce? sti cum am uitat eu fostul iubit, mi-am facut altul si cu ajutorul lui Dumnezeu! o zi buna in continuare sa ai succes!

| BlackAngel97 a răspuns:

Normal ca exista viata dupa fostul.Din pacate nu putem sa facem prea multe ca sa trecem peste despartire si sa uitam repede, trebuie sa asteptam sa treaca de la sine chiar daca in acest timp suferim. Ca sa nu suferim si pe viitor in urmatoarele relatii trebuie sa fim mai atenti pina atunci plangem si nimeni nu ne poate ajutacrying

| Neinteresantul a răspuns:

Exista. La inceput e greu. O sa-ti treaca in maxim 6 luni daca ai cu ce sa-ti ocupti timpul. Iesiri, discutat cu multe persoane despre ceea ce s-a intamplat, despre cum te simti, rabdare, incetezi sa o/il mai cauti.