| discretul a întrebat:

Exista vreo problema daca rami insarcinata dupa 4 luni de la nastere.Am nascut normal, am alaptat 4 luni, exact cum am intrerupt alaptatul am ramas insarcinata.Intrebarea este daca organismul sa refacut dupa prima sarcina si daca aceasta sarcina va fi ok.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune ca sarcina va fi 10% ok. Medical, nu ti-as recomanda o sarcina la asa scurt timp, fiindca organsimul tau nu a apucat sa-si refaca rezervele de calciu, fier si acid folic. Asa ca s-ar putea sa te confrunti cu anemia si copilasul s-ar putea sa creasca mai greu.
Dar, sincer si uman, daca ai ramas insarcinata si iti faci ecografie si vezi ca copilul e intreg (n-are nici un motiv sa nu fie), ar fi pacat sa nutii sarcina. N-o sa se intample sigur nici o tragedie, eventual iti suplimentezi mai mult mineralele si vitaminele lipsa, ai mai multa grija de tine si totul va fi bine.

4 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Este posibil dar nu intirzia si ia ti un test de sarcina sau un control medical de rutina nu risca sa te trezesti cu inca o sarcina cred ca nu doresti asa repede

Laur
| Laur a răspuns:

Perioada dintre 2 sarcini ar trebui sa fie macar 2 ani ca sa poti sa te regenerezi. In cazul tau va fi nevoie de monitorizare mai stricta a alimentatiei in timul sarcinii. Sunt sanse mari sa nu fie nici o problema, dar trebuie mers la controale regulate.

| Instinkt a răspuns:

Nu exista nici o problema dar pentru mai multa siguranta du-te la doctor big grin sati traiasca copiii

| ellene a răspuns:

Daca prima sarcina a decurs normal, nu cred ca vei avea probleme cu cea de a doua. Am niste prieteni, frati, nascuti la o distanta de doar 1 an...deci mama lor a ramas insarcinata la o luna dupa prima nastere. Mai bine consulta medicul, eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. Felicitari, cred ca e frumos sa ai copii, mai ales de varsta apropiata. O sa se inteleaga de minune cand vor fi mari.