| andreas210 a întrebat:

Femeia mai ovuleaza in acelasi ciclu menstrual daca a luat escapelle? Din ce stiu, menstruatia, este "ramasitele" ovulului nefecundat impreuna cu alte secretii. Deci, ea o sa mai aiba ovulatie in acel ciclu?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Stimabila de mai sus confunda grav ciclul menstrual cu menstruatia.

Stai linistit, tu te-ai exprimat corect si da, femeia va ovula si in timpul ciclului menstrual in care a administrat Escapelle.
Tot ceea ce face pastila de a doua zi este sa amane ovulatia cu cel putin 5 zile, astfel incat spermatozoizii ajunsi accidental in vagin sa nu poata sa fecundeze ovulul, din moment ce acestia traiesc maxim 5 zile in aparatul reproducator feminin.
Din acest motiv, pastila este eficienta doar in cazul in care a fost administrata inainte de a fi eliberat ovulul.Administrata chiar si cu 1 minut dupa eliberare, ovulul poate fi fecundat chiar si cu pastila.

De cele mai multe ori (dar nu este obligatoriu), din cauza schimbarilor hormonale bruste si destul de agresive care determina decalarea ovulatiei, femeia va experimenta o sangerare anormala dupa 5-10 zile de la administrare.
Aceasta sangerare NU este menstruatie, nu este considerata ca fiind menstruatie si nici nu confirma sau infirma eficacitatea pastilei, fiind doar un efect advers destul de comun.

Deoarece este posibil ca Escapelle sa deregleze si urmatoarele cicluri, este recomandat sa nu va panicati atunci cand observati intarzieri ale menstruatiei, sa faceti pentru linistea voastra un test de sarcina dupa 21 de zile de la contactul buclucas si sa folositi prezervativul din moment ce dereglarile nu vor permite estimarea ovulatiei.

Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta are stimabila?laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Femeia NU ovuleaza cand este pe ciclu menstrual!
Menstruatia este procesul care se intampla cam la 2 saptamani dupa ovulatie, cand se elimina ovulul nefecundat.

Intrebarea ta "Deci, ea o sa mai aiba ovulatie in acel ciclu?" nu face nici un sens!

Ovulatia se produce de obicei intre 2 cicluri menstruale, dar din cauza ca iubita ta a luat escapelle, nimeni de pe fata pamantului nu-i mai poate spune cand se vor inatmpla aceste 2 procese, pentru ca organsimul ei a primit o bomba hormonala care i-a modificat totul.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi, asta este motivul pentru care refuz sa dau informatie baietilor/barbatilor despre ciclu si ovulatie la femei, care nu au idee despre ce vorbesc, fiindca nu este corpul lor si nu inteleg ce seintampla in corpul femeii.

Spune-i iubitei tale sa-si faca cont aici, ca-i gratis si sa ne intrebe ce vrea sa afle!

| Kiwijuice69 a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi pentru asta a fost creat TPU, ca să ne ajutăm, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kiwijuice69):

Cand cineva are o problema persoanala, din bun simt vine personal aici si o pune, cerand informatie si clarificari.
Cand persoana aia nu da doi bani si pune pe altii sa intrebe in locul lui (sau al ei), inseamna ca-i doare in cur de raspunsurile noastre, ori ca cel care a pus intrebarea in numele altora, o face fiindca vrea sa-si bage nasul in viata intima a altora.
De cele mai multe ori nu ajuta, fiindca nu stie toate datele complete ale problemei, ori nu are habar ce simte cu adevarat cealalta persoana si atunci nu ajutam pe nimeni, fiindca intermediarul care vine sa intrebe nu are habar despre ce vorbeste si probabil nici sa explice inapoi celeilalte persoane.
Cand sunt probleme intime sau probleme persoanele serioase, invitam aici direct femeia sau barbatul care are problema, nu intermediarii sau prietenii, ca se pierde pe drum informatie care s-ar putea sa nu ajute in final, pe nimeni.