| alex177770 a întrebat:

FOARTE IMPORTANT! REFERITOR LA ACEASTA INTREBARE FACUTA ACUM CATEVA ZILE!

Am luat hotararea sa stam separati o luna de zile si sa ne gandim la ce este mai important pentru fiecare.
Ca raspuns, logodnica imi zice ca daca o accept cu libertatea ei bine daca nu mai bine ne despartim acum!

Vrea sa avem un copil si are aceste pretentii:
-Vrea 5-6 ori pe an sa iasa cu fetele in discoteca fara sa aiba ora de intoarcere
-Sa plece o data pe an cu fetele la mare/munte in tara sau strainatate (aici ce ma sperie este ca se poate ca una din prietene sa vina cu amantul iar alta isi inseala iubitul care sta acasa si are grija de copil la fiecare iesire iar aceste prietene si beau destul de mult).
- Sa isi ceara de la job sa plece in afara tarii sa lucreze 2 saptamani pe an ca sa fie singura fara stres de familie copil, etc
- sa plece 1 data pe an singura la un spa /detox ca sa nu aiba grija familiei.

Sunt eu prea gelos/posesiv sau ea are probleme in a incelege ce presupune un cuplu, un copil, o familie?

VA ROG SA IMI DATI UN SFAT CAT SE POATE DE SINCER! CHIAR AM NEVOIE!

24 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Fratioare, tu faci ce vrei, dar eu daca as fi in locul tau, as fugi fara sa ma uit inapoi...si nu, nu cred ca esti prea gelos/posesiv, mi se pare ca esti un om normal.

| darrio2007 a răspuns:

Asta nu e de măritat. Dar daca vine cu bani acasa, de ce nu?

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Si ce te oprește sa angajezi o bona când o sa aveți copil ca sa mergi și tu cu băieții la băute?

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

De ce vrei sa devii SCLAVUL SOTIEI? dacă nu iti convine faptul ca fata asta vrea libertate de ce nu te despărți de ea? Fata a pus punctul pe I și tu nu vrei sa înțelegi

| ania a răspuns:

Cine vrea sa aiba o famile unita se distreaza împreună cu partenerul de căsătorie. Mai bine Roagă-te lui Dumbezeu sa aducă în viata ta persoana care El știe ca e potrivita pentru căsătorie nu sa fii a cincea roată la căruță.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai las-o naibii si alcoolica si petrecareata si libertina, la ce-ti trebuie asa nevasta si mama de copii?
Eu spun sa fugi cat mai ai timp, ca asta nu-i femeie normala, cu care sa-ti doresti copii!

| VoidEternal a răspuns:

Daca nici nu aveți copil încă și ea deja își planifică cât mai multe ieșiri și cât mai mult timp fără el, numai mamă model nu o să fie femeia asta.

Eu nu as alege ca viitoare sotie și mamă a copiilor mei o astfel de femeie. Aș lasa-o să îmbătrânească cu prietenele ei dacă tot ține așa de mult la ele.

| LordCristobal a răspuns:

Salutare!
Eu iti zic din start ca nu prea te potrivesti cu logodnica ta.Ea e foarte libertina si cosmopolita si adora viata de oras si de noapte.Tu esti un baiat asa mai de casa si putin gelos.Eu zic ca nu esti foarte posesiv dar ea are cateva pretentii exagerate.Treaba aia cu iesitul de 5-6 ori pe an la discoteca cu fetele e cam exagerata, pai cand te casatoresti iti mai domolesti nevoile de distractie pe care le aveai inainte sa fii casarorita.Treburile alea cu plecatul in vacanta sau la spa cu prietenele nu sunt chiar asa naspa.Dar faza aia cu lucratul in afara tarii timp de doua saptamani e de rasul curcilor, pai odata ce te casatoresti iti asumi ca o sa faci fata stresului cauzat de familie si copiii.
Eu iti recomand sa nu te casatoresti cu ea, tu esti mai casnic iar ei inca ii place sa se distreze la maxim, practic nu e pregatita pentru o casnicie. Poate peste zece o sa gandeasca altfel.
Sincer din ce ai povestit tu voi nu prea va potriviti, ar fi bine sa iei in calcul o despartire de ea.Tie ti-ar trebui o fata care sa nu aiba un cerc mare de prietene si sa fie mai cuminte de felul ei.

| LordCristobal a răspuns:

Si inca un sfat:incearca sa iti mai domolesti gelozia ca o femeie tot te inseala oricat de strict si grijuliu ai fi tu.Tu cauta sa iti gasesti o fata care sa fie pe acelasi nivel cu tine si sa aiba conceptii de viata similare cu tine sau care sa se completeze cu tine.
Si daca prietena ta ti-a propus o luna de pauza e clar ca relatia voastra scartaie si nu mai merge.Ar fi bine sa o luati pe drumuri diferite.

| alex177770 explică (pentru LordCristobal):

Eu am pus pauza! Pentru ca nu am mai suportat faptul ca se imbata!
Isi pierde mintile cand o face!(adica mi-a zis a doua zi ca spera sa nu fi profitat nimeni de ea cat a fost beata)! Atunci am pus pauza! Azum merge la medic insa pentru mine este prea tarziu! Iar ea imi cere inca o ultima sansa ca sa fim impreuna insa in termenii ei. Apropo am vrut sa ne luam un apartament impreuna si cand sa facem o oferta mi-a zis ca trebuie sa semnez act la notar ca nu voi lucra de acasa! Iar plecatul in vacanta cu prietenele si sa ajunga un amant doi in grup tie ti-ar conveni?(sa fim seriosi) sau sa plece singura la spa in alt oras?(asta mi se pare mai normal insa tot imi da de gandit putin? odata ce vine un copil va mai avea timp? ea zice ca ma lasa acasa sa imi cresc copilul iar ea se duce la spa, cu prietenele la mare, 2 sapt pe an in alta tara cu job-ul si la toate evenimentele firmei din afara tarii numai ca sa nu fie cu familia, sa se elibereze mental). O vezi ca sunt eu gelos? (sincer nici nu ma gandesc la inselat, ma gandesc numai la respectul ei fata de mine si familie)

| alex177770 explică (pentru alex177770):

Apropo imi spune mai tot timpul sa imi vad de afacerile mele (eu imi pot face singur orarul) si ca o sufoc ca de doua ori pe saptamana cand mai pleaca la plimbare ii zic ca pot sa iau o pauza si ma duc la plimbare cu ea! Eu sincer o vad foarte normal si firesc iar ea ar trebui sa se bucure insa in schimb imi zice ca eu trebuie sa am orar de 8-10 ore ca la servici, sa stau in biroul meu si sa nu imi zica nici macar unde pleaca. Ca poate sa plece dimineata de acasa, sa se intoarca seara iar seara imi sppune ce a facut in timpul zilei (asta cand nu are munca-ea lucreaza acum doar 2-3 zile pe saptamana in rest este acasa)!

| alex177770 explică (pentru alex177770):

Acum recunosc ca in ultima vreme ma mai invita cand iese cu familia la o plimbare insa dupa imi reprosaza ca de ce am acceptat, ca trebuia sa imi vad de munca mea, etc! La fel si in Noiembrie cand a lucrat 2 saptamani in alta tara, mi-a propus ca in ultimele 4 zile sa ma duc la ea deoarece nu mai lucra si ne putem petrece timpul impreuna iar cand am ajuns la hoteliul nde firma ii platea totul m-a certat ca de ce am venit si nu o las si pe ea sa se distreze cu colegii! Mi s-a parut si mi se pare foarte aberant!

| AdeLeu a răspuns (pentru alex177770):

Plecatul in vacanta cu prietenele si sa ajunga un amant doi in grup tie ti-ar conveni. Lumea face ce vrea cu viata lor, sunt mature, au ales sa insele, fix problema lor, pentru ce mi-as face griji? Daca e sot, sau amant, nu e tot acelasi rahat? Sa se duca la spa in alt oras, daca voi nu prea aveti in oras, sau gaseste ceva mult mai frumos, complet normal, daca ai o relatie cu cineva, nu ii taia aripile ca nu faci nimic. Nu esti tatal copilului? Ce e gresit in a sta cu copilul tau cat ea este la spa, sala, etc? Ii faci copilul si dupa doar pe ea o lasi sa fie mama full-time, iar tu 1h pe zi sau ce? Mama-tata, 50-50 atentie la copil, cand unul e plecat 100 unul, si dupa se face cu schimbul. Cand vreti sa iesiti in oras, il luati dupa voi? Trebuie sa aranjati lucrurile astea de dinainte

| Miruna333 a răspuns:

De cerut, nu a cerut nimic strigator la cer. Cei care critica aceste,, pretentii'' clar nu inteleg ca fiecare om, in relatii, are nevoie de libertatea lui personala. Ca si iubita, sotie, mama, bunica, etc, ai nevoie de timp cu tine. Este necesar, sanatos sa petreci timp cu partnerul, sotul, copiii, dar nu sa stai 24/7 cu ei, asta nu e sanatos, lumea uita sa aiba alte hobby-uri, activitati, iesiri in orasi, se instraineaza de prieteni, cunostinte, si asta face mult rau. Persoanele care cred ca o persoana, mama, tata, trebuie sa stea bot in bot cu copilul, e penibil. Daca venea lista din partea unui barbat, sa iasa de 5-6 ori pe an fara,, ora de intoarcere'', nu cred ca mai sarea nimeni si ii lua apararea barbatului.
La faza cu,, pot veni amantii in vancata'', striga neincrederea pe care o ai in partenera. Cititind comentariile lasate de tine, faptul ca se imbata mult si ca face afirmtii de genul ca poate a fost violata, fara sa stie, adica bea pana isi pierde cunostinta, asta e strigator la cer. Cred ca a fost rezonabila cand ti-a spus ca ori accepti, ori e mai bine sa va despartiti, alege sa va despartiti ca viitor nu vei avea. Ca se duce la spa, nu-i problema, e vorba de betii si alte prostii de genul. Se pare ca nu se distreaza in limite ok

| alex177770 explică (pentru Miruna333):

Buna Miruna, pai sincer daca nu ar avea problema cu bautul nu cred ca ar fi probleme! Numai ca am trecut prin multe baute de-ale si si se dadea la altii de fata cu mine fiind bauta asa ca sunt sincer speriat si nu vad un viitor cu ea in situaltia actuala. Ea acum se duce la medic sa rezolve situatia insa nu stiu daca si cat o va putea ajuta?! Ce parere ai? Ar trebui sa mai stau si sa vad daca rezolva situatia cu bautura sau sa fug? (ea mi-a zis acum cateva zile intr-o cearta ca daca se duce la mare cu fetele bea 1 bere sau 7 ca ea nu se va lasa de baut insa vrea ca medicul sa o ajute ca sa bea si sa nu mai piarda controlul) - eu sincer nu cred ca o poate ajuta nimeni atata timp cat ea nu se va lasa de baut!

| ValentinMihai78 a răspuns:

E o curvă, o prostituată de lux, acesta este răspunsul cel mai sincer!
Tu alegi dacă vrei o prostituată ca soție sau o femeie normală!

| 120bulevard a răspuns:

Situatia e destul de clara per-ansamblu, tu tragi sa faci o familie si sa ai copii si sa fii o persoana serioasa si ea trage sa joace la 2 capete fara ca tu s-o suspectezi, daca esti baiat destept, intelegi. Acum, concluzia si decizia o tragi tu.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Alex imi pare rau pentru situatia ta si nu vreau sa nimeni sa treaca prin ce treci tu acum, dar asa cum ti-au zis si altii cu femeia asta chiar n-ai ce sa viitor sa-ti construiesti, e clar din comportamentul ei ca nu te respecta ca barbat, mai pe sleau te tine sub papuc si cu pistolul la tampla pentru orice prostie pe care o face, o femeie care chiar vrea sa-si cladeasca un viitor cu tine n-o sa piarda noptile prin cluburi venind acasa beata si flirtand cu alti barbati, e strigator la cer tu ca barbat sa tolerezi o astfel de femeie, si ai mai zis ca are 35-36 de ani? Sa-i fie rusine, la varsta ei ar trebui sa se preocupe de altceva, nu de cluburi, distractii, aventuri copilaresti, probabil daca apare un mititel in peisaj nici macar n-o sa-si ia rolul de parinte in serios. Tu ca barbat trebuie sa-ti gasesti o femeie cu care sa rezonezi si din intrebarile care reies tu nu mai rezonezi deloc cu aceasta femeie, este timpul sa faci o decizie care sa te scuteasca de stres, timp, bani si alte eforturi emotionale. Sunt milioane de femei in tarisoara asta si e imposibil sa nu gasesti una care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine si care sa vrea sa construiasca o familie frumoasa cu tine.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Asta e o femeie fara simt de raspundere si narcisista, egoista, de ce sa-ti impuna tie atatea chestii cand tu nici macar nu poti sa-ti impui punctul de vedere? Intr-o relatie deciziile se iau in 2, daca ea considera ca e un lucru normal sa se duca in club, sa se bage in seama cu altii, sa danseze cu altii fara ca tu sa stii, sa se imbete si Doamne fereste sa se intample atrocitati pentru care nici macar nu-si da consimtamantul si te judeca pentru reactiile pe care le ai inseamna ca o face cu bunastiinta si vrea intentionat ca relatia sa se destrame, spune-i verde in fata ba femeie eu de unde sa stiu daca tu te imbeti tu ajungi in siguranta acasa la copii si la familie sau o sa te trezesti in pat la altul dezbracata? Mai bine du-te si cauta-ti o femeie de calitate si de calibrul tau, ca nu merita sa-ti pierzi apogeul masculin pentru o asemenea femeie care trateaza viata si relatiile ca si cand ar avea 17-18 ani, nu are simt de constientizare si de raspundere, nu este destul de matura sa inteleaga ca viata nu functioneaza asa. Mai bine las-o singura cu pisicile in garsoniera sa-si traiasca viata, ca asa vrea si nu s-a saturat si pana la urma o sa gaseasca unu care s-o umfle in pumni si picioare ca asa merita, nu-ti mai irosii timpul cu femeia asta ca nu merita, si daca chiar vrei ca ceva sa mearga impune-ti punctul de vedere ca esti barbat, pana la urma tu esti stalpul familiei, capul familiei, daca te intelege bine, daca o tot tine pe asta cu "libertatea" ura si la gara, eu zic ca meriti ceva mai bun, se comporta precum o bagaboanta si o alcoolista nicidecum precum o femeie care vrea cu adevarat o familie, copii, mai ales ca ai zis ca are prietene usuratice, tine minte ca, ce se aseamana se aduna.

| Hypefox a răspuns:

Din afara e super clara situatia, noi o vedem diferit!
Ea daca s-ar putea se fu; e cu tine de mana. Deja cu faza ca daca una din prietene inseala, e clara treaba, nu ti-ar zice vreodata precum si fetele ei sunt sigur toate vorbite pentru asa ceva si sa-si tina apararea una alteia.
Eu chiar si cred ca si ea face asa ceva si nu stii.
Pe langa asta faza cu bautul, o femeie care se respecta bea cu o anumita masura nu pana in punctul in care se intreaba daca o si fu; ut-o careva, deci asta denota cat de retinuta e si ea. Adica cu ea n-ai ce sa faci si mai ales daca ii dai sticla intr-o ora sigur e de mana cu altcineva de fata cu tine.
Mi se pare ca esti un om destul de educat si prea sanatos la cap numai ca ai ales persoana nepotrivita. Asa se mai intampla, daca nu e cariera e iubirea si daca nu e iubirea e cariera dar una din 2 sigur e bine pusa la punct.
Eu vad ca financiar si in viata esti realizat dar ai gusturi proaste la fete adica gen tragi la vagaboante, nu fete de casa cu care sa-ti faci familie.
Reevalueaza cine esti si ce fel de femeie vrei sa aiba exemplu copii tai, nu sta sa accepti o femeie de genul asta ca sa zic usuratica. Mai ales daca o sa ai o fata, ti-ar place sa aiba ca exemplu o femeie de bea de junge sub masa?

Conditiile astea pe care ti le impune, ti le pune pe tava de parca ca si cum tu i-ai gresit cu ceva si ea ti-ar da ultima sansa, nu tu ei...

Ia desparte-te de ea daca tot ea iti impune daca o iei asa bine daca nu pa. E clar ca nu te iubeste. Daca iti da sa alegi e clar ca e egoista si se gandeste doar la ea si absolut deloc la tine. Daca te-ar iubi, si-ar sacrifica libertatea. De fapt mai bine zis, ar face orice ca si tu sa te simti confortabil in relatie, sa nu-ti dea de banuit chestii, sa te asigure, sa comunice si sa-ti zica toate cele.

Nu sta undeva unde esti nefericit, ba chiar sa fi luat de fraier cand tu esti sincer cu iubirea pe tava. S-o gasi alta care sa te aprecieze. Mai bine singur decat singur in 2?

| Adolf8 a răspuns:

Salut! Nu sunt eu un expert în dragoste! Dar asta nu este dragoste! Se folosește de tine! E sinceră și este bine. Părerea mea este să o lași în pace, nici nu te gândi la mariaj cu asemenea persoană. Gândește-te pe viitor, vine 2-3 copii, ea pleacă la distracție și tu rămâi acasă cu copii? Asta nu e mare problemă însă când vine vorba de înșelat( ceea ce se va întâmpla plus va mai aduce și ceva boli pe acasă pe drum sexual. Copii vor suferi cel mai mult din cauza că asta nu e și nu va fi putut numi MAMA! PLEACĂ DIN ACEASTA REALTIE TOXICĂ.

| DoctorInFemei a răspuns:

Eu zic sa te repofrilezi pe baieti

| alex177770 explică:

Apropo, am uitat sa adaug cateva detalii:
Am intrebat-o ca in cazul in care prietena vine cu amantul ce se intampla? Raspunsui ei a fost ca nu voi afla /sunt amanunte care vor ramane numai intre fete pentru ca ele nu au treaba cu prietena care vine cu amantul!

Pe de alta parte in cazul ipotetic in care se duce la munte cu fetele iar prietena care isi inseala iubitul cheama catva barbati am intrebat-o la fel ce va face? Raspunsul ei a fost ca ori ramane si se distreaza cu celelalte fete la cabana/ori ma suna si imi spune exact ce se intampla (insa din moment ce sunt asa gelos crede ca ar evita sa imi spuna) / ori se va intoarce acasa si le va lasa la cabna pe fete!

Daca mi se pune problema asa sunt eu nebun sau vrea prea multe libertati?

| alex177770 explică (pentru alex177770):

Va rog sa imi raspundeti si la aceasta ampliere! Multumesc anticipat!