| SeNyS a întrebat:

Ft mult am tinut la el, desi nu am stat cu el.probabil ca nu a fost interesat, doar ne-am sarutat de ctv ori, atat apoi nu ne-am cautat, poate si-a pierdut interesul, eu cedand usor.in fine, m-am gandit ft mult timp la el si ma simteam rau din cauza asta, intr-un final mi-am fc o relatie, stiu ca actualul tine la mine, dar tot la celalalt ma gandesc, desi stiu ca nu o sa fiu cu el vreodata, sufar si ma consum din cauza asta, imi pare atat de rau ca nu ma pot multumi cu ce am, si imi doresc sa am ceva imposibil... ce e de facut?:-

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci thinking pff d'oh, tu l-ai iubit foarte mult pe X [ sa-i zicem asa ], dar el poate a gasit pe altcineva sau nah nu simtea nimic pentru tine si a zis ca totul sa se terminewinking, acum chiar daca u esti cu altcineva, tie gandul tot la el deoarece cred ca a fost prima ta iubire [ ceva de genu thinking] si ai pus suflet in acea relatie, si o sa-ti treaca dorul de X daca o sa ai un prieten care o sa te iubeasca, rasfete, sa te excite o sa uit de X. Chesti ca nu te multumesti cu ceea ce ai e ceva trecatorwinking dar in timp o sa pretuiesti ceea ce aiwinking bafta.

greece12
| greece12 a răspuns:

De multe ori se intampla, incercand sa uiti pe cineva sa-ti faci o relatie si gandul sa-ti fie tot la vechea dragoste.Nu-ti mai fa atatea procese de constiinta, inimii nu-i poti porunci.Esti indragostita inca de cel din trecut si asta nu iti permite sa-ti deschizi inima si sa te bucuri de ceea ce ai acum. Sfatul meu? Incearca sa gasesti toate calitatile si partile bune ale actualului si sa te autoconvingi ca este foarte super si ok. Daca nu poti,cauta altul, nu te multumi cu o relatie de compromis, el(actualul) poate sa ajunga sa te iubeasca si ii va fi foarte greu in momentul in care va intelege ca nu ai aceleasi sentimente pentru el.Cu alte cuvinte, nu-i fa actualului ce ti-a facut tie baiatul de care esti indragostita. Dragostea trece cu dragoste, se va gasi baiatul potrivit care sa te impresioneze atat de mult incat sa uiti de vechea dragoste.Vei suferi mult timp,intr-adevar,dar asta nu va tine toata viata,va trece! Oricum,primul pas deja l-ai facut, ai pe altcineva langa tine, nu-l chinui doar.Vezi cat e de rau sa te chinui.Sa fii puternica si curajoasa, sa te lupti sa-ti regasesti echilibrul sufletesc, numai tu te poti ajuta.Mult noroc!