| BloodyBlade a întrebat:

Funda! Buna TPU revin din nou cu o intrebare si sper sa ma ajutati! Inainte de a va cere sfatul as dori sa nu ma judecati pentru ca stiu ca e gresit ceea ce fac...In urma cu 3 luni fostul meu prieten s-a despartit de mine deoarece eram o "copila", iar acum vrea sa ne impacam.Este normal ca eu tot sunt si voi fi o copila mult timp de acum inainte(asa cum zice el, ce are 18 ani). Problema sta in felul urmator:eu am 15 ani si am alt "prieten",care este mult mai frumos,mai destept, ma iubeste si nu cred ca m-ar putea face vreodata sa sufar asa cum a facut-o primul...dar eu inca mai am sentimente pentru fostul care se tot baga in viata mea si mi-o da peste cap.Actualul,insa, este mai timid si mai romantic, dar este putin mai scund ca mine(cu vreo cativa cm ce-i drept). Stiu sunt superficiala din cauza asta si nu e bine si nici corect.Va cer sfatul:sa raman cu actuatul(avem aproximativ 2 luni jumatate impreuna) sau sa ma intorc la fsotul cu care am avut o relatie de aproximativ 8luni? Multumesc pentru tot!happy:*

7 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Ramai cu cel pentru care ai sentimente mai puternice. Nu stim noi ce-i in sufletul tau. Nu timpul petrecut cu unul sau altul are relevanta, ci cat inseamna fiecare pentru tine

| EvilThoughts a răspuns:

Sunt intr-o situatie asemenatoare happy. Sunt cu un băiaty de aproape 4 luni si acum vreo 2 luni un coleg mi-a spus ca tine foarte mult la mine si la putin timp după, că mă iubeste.Eu, in schimb, il iubesc pe iubitul meu si i-am spus asta.Ma simt impartita in doua, deorece nu vreau sa ii ranesc pe nici unul din ei, dra viata merge mai departe, iar eu am de gand sa raman cu iubitul meu, la care tin enorm, si el la mine.(si el e mai timid si romantic ♥ ). Ideea este ca tu trebuie sa te gandesti foarte bine.Te-a ranit inainte si te poate rani din nou, dar in aceeasi masura s-ar putea sa se fi invatat minte.Nu poti fi sigura.Iar acest nou iubit, daca ti-a demonstrat ca te iubeste (că să spui e ușor), atunci nu cred ca ar fi foarte frumos din partea ta sa il lasi balta.
Acum...inima cere ce inima vrea.
Gandeste-te extrem de bine inainte sa faci ceva ce poate vei regreta.Eu zic să rmai cu acea persoana la care tii si care tine la tine. happy. Sa ne anunti cum a mers happy.Îți țin pumnii.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Mai bine ramai in prezent. Nu are rost sa te uiti in urma. Nu rezolvi nimic daca mergi pe drumul vietii, uitandu-te inapoi. Cu fostul ai avut o relatie frumoasa si e normal sa tii la el. Daca a fost primul prieten atunci nu il vei uita prea curand. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai alta relatie. Daca actualul e baiat bun, nu lua in considerare micile detalii cum ar fi inaltimea. Si eu am avut un iubit cu vreo 2 cm mai mic decat mine si am avut o relatie foarte frumoasa, este un baiat minunat. Ai incredere in relatia asta, daca stii ca e mai bine asa, atunci ramai la actualul. Probabil ca fostul tau prieten va mai incerca dar in situatia de fata, parerea mea esteca ar trebui sa il refuzi. Bafta! happy

| Oana92 a răspuns:

Parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa ii lasi pe amandoi. Pe actualul pentru ca nu ai sentimente pentru el si la un moment dat il vei face sa sufere, iar pe fostul pentru ca isi bate joc de tine si te face sa suferi.

| Maddutzakiss a răspuns:

Buna gandeste care din cei doi te face mai fericita pentru care din ei ai sentimente mai puternice gandeste ca fostul poate nu are intentii asa bune orice aste posibil poate nu ii convine ca ai alt prieten sau poate si el mai are sentimente vorbeste cu el si dati seama daca este sincer sau nu iar apoi vei decide daca te impaci cu fostul sau ramai cu actualul nu te grabi sa faci un pas gresit gandeste bine inainte de a lua o decizie sper ca te-am ajutat funda?

| pisicutaanonima a răspuns:

Eu zic ca mai bine ramai cu actualul deoarece nu prea stii ce urmareste fostul iar daca zici ca actualul te iubeste atunci nu-l lasa sa plece pentru ca la urma iti va parea rau pentru ca ai avut ceva de valoare si l-ai lasat sa plece sper ca te-am ajutat! ceaw

| Andreutza171 a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa ne ceri noua sfatul draga. Asculta-ti inima si urmeaza-ti instinctele. Inima niciodata nu te va dezamagi! Va fi mereu acolo gata sa se rupa in bucati, sa planga pentru tine, sau sa radieze de fericire. Si ca sa nu te las cu ochii in soare iti dau un sfat si sa te gandesti la el: nu timpul formeaza o relatie, ci sentimentele. Tu poate ai stat cu fostul 10 ani si cu actualul o saptamana. Daca il iubesti pe actual in o saptamana, mai mult decat l-ai iubit pe fost in 10 ani, atunci e logic cu cine ar trebui sa ramai. Si nu mai fii asa de superficiala. Sper ca ti-am dat de ganditwinking