| IonelaMariaaa a întrebat:

FUNDITA sad! De ce ma simt singura? Vorbesc tot cu parintii, cu ei este totul in regula. Insa ma simt singura, de curand m-am certat cu cea mai buna prietena, am iesit in oras, desi i-am spus ca nu ies, ea a fost in acelasi local, nici macar nu ne-am salutat, acum ne ignoram, nu mai iesim. Cand o intreb ce are imi zice "ce sa am?", imi vorbeste foarte sec, nu-mi raspunde la imbratisari si pupici, cum facea alteori. Ma simt singura, cand stau cu parintii este totul in regula, dar cand ma retrag in camera mea, ma cuprinde o stare foarte negativa, imi vine sa plang, am impresia ca-mi lipseste ceva, nu am patit asa niciodata. Am 16 ani. Sunt o fire foarte vesela si plina de viata. Insa nu stiu ce se intampla cu mine. Toate starile astea le am doar in camera mea, cand sunt singura, cand sunt singura altundeva nu am nimic, sunt nepasatoare, insa cand ma retrag in camera mea ma.doboara gandurile negative si frica de singuratate. Plang foarte des si nu stiu de ce. Ce se intampla cu mine? sad

Răspuns Câştigător
| sowhatt a răspuns:

Incearca sa te impaci cu ea, cere-i iertare si poate o sa fie totul bine, ea fiind cea mai buna prietena a ta...e normal sa te simti singura. Fa tot posibilul sa va impacati! A, si n-o mai minti...aici intervine si sentimentul de vinovatie, daca ma intelegi.winking

7 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Vorbeste cu prietena ta trimite i un mesaj cu tot ceea ce simti spune-i ca ai gresit cheamo pe la tine sa stati impreuna, incearca sa gandesti mai pozitiv si ai mai multa incredere in tine nu te demoraliza :X

| madyddd a răspuns:

Uite, n-am stat sa citesc tot ca n-am rabdare. Dar mi-a fost de ajuns sa citesc: "de ce ma simt singura?"
Draga mea, de unde ai aparut?
Fir-ar!
Si eu ma simt la fel!
Doare! Rau de tot!
Nici eu nu ma inteleg, am de toate, ii am pe toti dar totusi lipseste cineva.
Acum,daca ma crezi, stau de ore intregi langa telefon, asteptand.
Ce anume astept? pe dracu', ca nici eu nu stiu. Un semn,ceva, orice.
Si stau,stau,stau! Tu intelegi? inca astept un semn de la el si nimic, Inca, Poate.
La naiba, ce viata.
Eu una, ma refugiez in muzica, citit si statul cu prietenii cat mai mult!
E o perioada de ****, atata tot! Va trece, stai linistita. :*

| IonelaMariaaa explică (pentru madyddd):

Cred ca si acesta este unul din motivele din care ma simt asa.winking
Chiar astept si eu un semn din partea lui, semnul care nu cred ca va mai veni.
S-au adunat multe, faza cu prietena, cu el...
E mult!

| h3r a răspuns:

Ai o viață liniștită, iar faptul că ești apropiată de părinții tăi te ajută mult, mai ales în această perioadă de adolescență.
Apoi...ea, trebuia să te salute! Măcar atât! Și tu la fel! De ce nu te-ai dus la ea?
Puteai să-i spui că vrei să ieși, ea te-a invitat și tu ai mințit-o. Cu siguranță a deranjat-o, chiar nu-ți dai seama?
Cea mai mare parte de vină o ai tu. Nu știu cum poți îndrepta lucrurile. Încearcă să vorbești cu ea și să lămuriți totuși problema. Aici, tu nu ai ținut cont de ea. Acum așa face și ea și...n-o să se ajungă bine.

| NuMaContrazice a răspuns:

Salut!
Sunt de acord cu "sowhatt", impaca-te cu ea si nu mai fi asa... nu o mai minti.Mi se pare normala atitudinea ei.
Cat despre partea cu "singuratatea " si acel sentiment negativ, e perfect normal, ai 16 ani, esti tanara si e o perioada mai dificila in care iti pui tot felul de intrebari si alte prostii de genul prin care trebuie un om sa treaca pentru a ajunge la maturitate happy.
Si eu am tot 16 ani, cand ma simt singur sau sunt plictisit/suparat ma uit la un film amuzant gen The Croods sau comedii, sau mai simplu imi pun castile in urechi si pun niste melodii de la Bob Marley, nu ai cum sa nu te bine-dispuna.winking

| Florenta16 a răspuns:

Trecem prin schimbari hormonale, si este normal. Camera ta este camera ta si te-ai atasat foarte tare de ea si in plus cum ai zis si tu, s-au strans multe energii negative, si iti aduci aminte si de prietena ta, care probabil a fost de mai multe ori la tine acasa, in special in camera ta. Trimite-i un mesaj lung in care sa ii povestesti prin tot ce treci si ca nu poti fara ea, pentru ca era prietena ta cea mai buna si pe langa familie, doar ea te mai asculta. Ia-o inapoi pana nu se alatura unui anturaj groaznic. Si tu, cauta ceva activitati si nu te mai gandi la ea. Bafta!

| Morbidd a răspuns:

Ii doar o perioada inainte de un atac de cord