April
| April a întrebat:

Gand de seara pentru voi toti:"Cum as putea sa-mi pierd increderea in dreptatea vietii cand stiu ca cei ce dorm in puf nu au vise mai frumoase decat cei ce dorm in tarana?"-Kahlil Gibran
Noapte buna si pace tuturor!

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu iti pot da un raspuns sincer, insa personal. Imi apartine. Ca sa fii fericit nu iti trebuie palate, nu iti este necesar mai mult decat o rogojina. Pe ea, si doar pe ea putem sa fim foarte fericiti, numai sa intelegem sensul acestei afirmatii. Trebuie doar sa ai pe ce sa iti asterni capul spre odihna sufletului. De fapt suflet vorbim aici. Caci de trup... poti sa ai toate bogatiile lumii la picioare, si, daca ai o problema de sanatate, le-ai da pe toate pentru o pastila care sa te faca bine. Si se intampla sa nu o gasesti. Si atunci... care zici tu ca este dreptatea vietii? Ca ai vise frumoase si dormi in ele? Dar cand sunt urate, iti accepti asternutul? Nu conteaza unde iti asezi capul spre odihna, ci trebuie doar sa tii cont cate raze de soare te intampina dimineata prin acea fereastra. Iti doresc numai iubire!

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Foarte frumoase aceste vorbe. Dreptatea vietii consta in faptul ca toti avem o inima si toti,, gustam " aceleasi trairi.

Somn usor si fiti iubiti!

| edoru a răspuns:

Asta seamana cu Aperion-ul lui Anaximandru dupa ce il contrazice cu un argument foarte interesant pe Thales cum ca physis (natura) nu inseamna doar apa(umezeala), ci este un echilibru intre apa, aer, foc si pamant, iar conceptul asta este singura scriere care ne-a ramas de la el, multumita lui Simplicius, si care este prima fraza filosofica (scrisa) din istoria omenirii fara ca Anaximandru sa-si dea seama pentru ca nici macar nu exista cuvantul "filosof" pe vremea lui: "Ele(apa, aerul, focul, pamantul) trebuie sa dea socoteala unele altora pentru nedreptatea facuta potrivit cu randuiala timpului".
De aici rezulta, un prim aspect, modul in care natura se autoregleaza, dar n-am sa detaliez toate aspectele pe care le vad eu, ci doar felul cum aceste patru elemente nu doar ca fiinteaza una in completarea celeilalte, ci si ca trebuie sa existe ca infinit una pentru cealalta, desi conceptul de infinit s-a inventat putin mai tarziu.
*natura doar ca termen este mult mai mult decat mediul inconjurator, d-apoi privita ca un concept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Rece printre stele lucitoare, întuneric în jur, totul trecător, o durere mă apasă în suflet, încă o zi trecută, mâine în zori ceață densă, oare ce va mai fi?
Noapte bună.
Pa, pa.