| anonim_4396 a întrebat:

wave! Ce faceeti? Uite, am nevoie de putin ajutor big grinbig grin. Pana mai acum 3 ani eu nu ieseam din casa, nu aveam prieteni, pana am reusit nu stiu cum sa ma indragostesc si am realizat ca nu stiu cum sa ma comport cu lumea din jurul meu. Toti imi spuneau ca sunt fitoasa, apoi rea, si atunci am zis sa ma schimb, aveam nevoie de cineva cu care ( scuze cacofonia ) sa vorbesc, pe urmarul careia/caruia sa plang( am avut mai multe probleme din cauza acelei "iubiri") dar nu reuseam sa`mi fac prieteni. iar acum toti isi permit orice cu mine cand sunt prea rea ma lasa balta toti deodata iar cand sunt prea buna ma folosesc cum vor si`mi mai si spun ca sunt naiva si visatoare. mi-am facut un nou prieten de care m`am si despartit pe motiv ca nu stiu sa ma comport, desi nu mi-a zis`o in fata, a ales o alta fata, mai tupeista etc. si chiar si mai rea... ma rog. Voi ce ziceti? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Daysukki a răspuns:

crying suntem la fel big grin dar eu am avut prieteni in trecut si mi-au castigat increderea.si eu am fost foarte naiva atunci cand ma gandeam la ei.toti prietenii mei si-au batut joc de mine.si stiu exact prin ce treci si nu e usor.m-au barfit pe la spate. unii m-au batut pe bune, altii mau injurat si restul m-au scuipat.am fost foarte distrusa o perioada pentru ca eu credeam ca si ei tin la mine asa cum tin eu la ei.acum mi-am facut o nou prietena (cea mai buna ).cel putin asta credeam eu dar a ajuns sa-mi fure iubitul si dupa ce la parasit si-a tras altul iar pe mine ma uitat.am plans enorm dupa toti prietenii mei.si mai ales dupa fata asta pentru ca credeam, eram sigura ca este diferita, dar ma inselasem.acum sunt foarte fericita fara prieteni.colegi mei de clasa nu ma baga in seama.si imi este foarte greu sa vorbesc cu baietii pentru ca ma calca si pe nervi si in picioare.dar sunt mult mai fericita de cand am realizat ca de fapt ei sunt fraierii pentru ca au alungat din viata lor o persoana care se gandea si la ei si care-i iubea. acum sunt mai dura.inca nu mi-am facut prieteni noi dar nu disper. stiu ca am fost fraiera pentru ca am plans dupa ei.de fapt ei nici nu ma meritau.si in cazut tau pot sa-ti spun ca tu trebuie sa fii tu si sa realizezi ca prietenii adevarati te vor accepta asa cum esti.tu ca si mine nu am gasit persoanele potrivite.dar asta nu ne impiedica sa ne traim viata in continuare.eu traies sperad ca voi gasi prieteni care sa ma accepta asa cum sunt.cu toate calitatile si defectele mele.cand cineva iti da un pumn si cazi la pamant, te ridici.nu stai sa-ti plangi de mila.si trebuie tratati asa cum te-au tratat ei pe tine.problema nu eti tu ci ei.pentru ca pe lumea asta sunt multi.multi prosti si nu multi dintre cei buni realizeaza ce persoana extraordinara esti tu. tine capul sus si nu-i baga in seama. lasa-i sa creada ce vor ei pentru ca mai devreme sau mai tarziu vor realiza ca sunt niste tonti si vor ajunge la fund.fii fericita.nu mai fi trista si iesi din casa, plimbate.fa ce te face sa zambesti pentru ca eu stiu prin ce treci si trebuie sa fii tu mai desteapta decat ei.nu pune la suflet orice rahat spus de un idiot.idiotii nu te cunosc asa ca oricat te-ar rani nu uita sa nu bagi in seama pentru ca ei nu te cunosc cu adevarat. lupta pentru ce vrei pentru ca nimeni nu o sa te ajute.

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie doar sa gasesti linia de mijloc,nici prea buna,nici prea rea. Observa comportamentul celor din jurul tau, imprumuta lucrurile care iti plac, respinge ce nu ti se potriveste.Invata sa asculti pe cei din jurul tau, fiecare iti va dezvalui un fel de a fi, si gandeste-te ce ti-a placut si ce nu ti-a placut la fiecare.Nu-ti inabusi caracterul sub masti copiate de la ceilalti, fii tu, dar imbunatateste aspectul comportamental cu ce crezi ca ti-ar sta mai bine.Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa zic, sa fi prietenoasa si nu falsa.
Si sa nu iei de buna orice prietenie.
Oamenii sunt falsi, te barfesc si etc.
Ai grija ce spui ca se interpreteaza, mai ales cand esti barfita.
Trebuie sa stii sa lupti si sa iti pastrezi capu sus si zambetul in fata.
Nu trebuie sa iti pui viata pe hartie. Viata ta o poti discuta cu cineva de incredere, de preferat pe internet. De ce? Pentru ca chiar daca persoana respectiva te'ar barfi nu te'ar afecta in viata ta reala.