| KCătălinn a întrebat:

Hai salut! Am și eu o problemă și sper că mă puteți ajuta. Acum câteva zile am văzut că fata de care sunt îndrăgostit are un iubit, de când am văzut asta am așa o stare foarte nasoală. Treaba este că eu cu ea ne știm de foarte mult timp sau bine...ne știam că acum aproape 7 ani eu a trebuit să mă mut, iar în toți anii ăștia nu am ținut legătura. Am fost împreună când eram mici bine nu știu dacă pentru ea a însemnat ceva dar pentru mine da. Eu aveam 12 ani ea avea 10-11, acum eu în 2 săptămâni fac 18 iar ea are 16. Îmi aduc bine aminte că mama ei era împotriva relației noastre și chiar mi-a zis să o las în pace n-am luat în considerare. Îmi aduc aminte că eu cu ea la un moment dat ne certasem și restul nu mai știu până la momentul în care a trebuit să mă mut. Revenind în prezent, văd că ea s-a schimbat foarte mult cel puțin din poze impresia asta îmi dă pare așa mai destrăbălată. Ea a mai făcut și o glumă urâtă atunci când eram mici și eram împreună în care mi-a zis că acum este cu un prieten de ai mei și de atunci am suspectat că nu era sinceră când spunea că mă iubește. În fine ideea este că ieri am văzut o poză (poza este din 2 ianuarie) când se săruta cu unul de vreo 19-20 de ani și am presupus că este iubitul ei. Eu chiar o iubesc și nu pot să mi-o scot din cap dar nu am curajul să îi scriu pentru că sunt foarte timid și parcă nici nu aș vrea să îi stric relația în plus nici nu știu dacă mai vrea să audă de mine având în vedere că nu prea am ce să îi ofer căci eu nu prea am avut parte de școală și nu știu ce o să se aleagă de mine, am doar 4 clase. Ea pare fericită așa cum este acum dar totuși aș vrea măcar să știu dacă mai am vreo șansă la ea. Mai este și faptul că acum când fac 18 ani mă gândesc să plec la lucru în Germania s-ar putea să mă întorc peste foarte mult timp și atunci este posibil să fie prea târziu să mai am o șansă cu ea. Mai țin să precizez că eu nu am mai avut o relație de atunci că poate dacă aș cunoaște altă fată m-aș îndrăgosti și nu aș mai suferi după ea, totuși nu cred asta pentru că simt din toată inima că ea este aleasa. M-aș bucura nespus de mult dacă ați lua în serios tot ce am spus și m-ați ajuta cu un sfat, mai ales cei care ați trecut prin asta dar și cei care credeți că mă puteți ajuta lăsați un răspuns.

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mult poti incerca sa reiei legatura cu ea, sa incepeti din nou sa vorbiti. Daca se leaga ceva, bine, daca nu, nu te baga in relatia ei caci nici tu nu ai vrea sa iti faca cineva treaba asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te in Germania si fa-ti viata ta!
Cunoaste o alta fata, care sa simta acelasi lucru pentru tine si vei fii fericit.
Asta care ti-a fost vecina a devenit o obsesie, nu dragoste, ca te-a refuzat si pentru ca ii prefera pe altii si nu pe tine.

| Hammurabi a răspuns:

Dă-mi voie să nu te cred că ai doar 4 clase și tot ce ai scris mai sus e scris de tine. laughing (destul de coerent și corect gramatical)
Așa că eu nu te iau în serios.
(sunt mulți aici pe site care au terminat liceul și fac o mare varză dintr-o simplă frază)

| KCătălinn explică (pentru Hammurabi):

Îți dau voie să crezi ce vrei tu dar îți dau cuvântul meu că în tot ce am scris mai sus am fost 100% sincer, inclusiv când am zis că am doar 4 clase. Chiar dacă nu prea am fost școlit și regret nespus de mult asta, am făcut tot posibilul să nu ajung un analfabet.

| KCătălinn explică (pentru Hammurabi):

Îți dau voie să crezi ce vrei tu dar îți dau cuvântul meu că în tot ce am scris mai sus am fost 100% sincer, inclusiv când am zis că am doar 4 clase. Chiar dacă nu prea am fost școlit și regret nespus de mult asta, am făcut tot posibilul să nu ajung un analfabet. (Îmi pare rău dacă apare de 2 ori acest răspuns, l-am mai scris odată dar am impresia că nu s-a trimis.)

| Hammurabi a răspuns (pentru KCătălinn):

Dacă chiar e real că nu ai decât 4 clase, nu pot decât să te felicit pentru modul în care scrii și te exprimi.
Sunt pe aici absolvenți de 12 clase care nu știu să scrie două rânduri sau nu pot fi coerenți într-o singură propoziție.
Bravo ție.

| 1997onur a răspuns:

Du-te și spune-i adevărul spune-i ce simți cu adevărat pentru ia sa nu-ți pese de gura lumi ca spune maicata ca spune taică-tu sau oricine sa nu-ți pese iați inima în dinți și mergi și spune-i adevărul nu pleca în Germania dao dracu de Germania du-te fratele meu du-te spune-i mai întâi iei ce simți pentru ia cu adevărat cum poți tu cum ști tu în felul tău așa cum ești tu cu adevărata și ști tu mai bine cum poți tu doar du-te și spune-i ce simți pentru ia cu adevărata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Faptul că te simți așa pentru că ești îndrăgostit este pentru că ești atașat, anumite mecanisme din creierul tău te țin captiv în asta

Daca doi oameni rezonează, există chimie și conexiune vor fi împreună fără bătăi de cap, iar voi cum nu sunteți asta înseamnă că nu rezonați la modul acela și nu este nici o probelma cu asta

Poate că te simți singur, poate că te simți atașat de ea și te gândești mereu, suferi etc

Acestea nu sunt niște mecanisme sănătoase și e nevoie de curaj ca să începi să înțelegi prin ceea ce treci, să vezi obiectiv situația

Atunci îți vei da seama că nu ești singurul său ultimul care trece prin asta, că vei cunoaște și alte fete, cu unele vei rezona mai puțin și cu alele mai mult

Drumurile in viață se desparte deseori, important e sa o facem într-un mod sănătos, fără să depindem de ceva sau cineva și să nu mai fim naturali, să depindă starea sau fericirea noastră de un factor extrem ca atunci când pleacă să plece și tot ce era aparent benefic odată cu acel cineva

Lucrează la tine, dezvoltată-te și o sa fie mult mai simplu

Mult succes!

| FredericChopin a răspuns:

Eu zic sa nu ti distugi viata daca sa presupunem ai vreo "sansa" stii ce te asteapta? A nu stii iti zic eu dupa aia vrea sa va vedeti mai des (2-3ori /saptamana) apoi apoi vrea sa va faceti iubiti apoi vrea sa va casatoriti dupa aia vrea sa sa te distruga sa te "lege de ea" iti va face un cipil 2 3 10 copii da e apoi vor incepe necazurile ca ea nu te va mai lasa sa pleci in Germania la lucru te va astepta certuri probleme necazuri va trebui sa iti gasesti aici de munca banii vor fi Asa cum vor fi ei acum te intreb eu pe tine tu asta vrei? Pai daca te casatoresti cu ea chiar daca divorsezi te va mustra CONSTIINTA si va veti impaca tu asta vrei apripo cand ai copil mic nu poti dormi noaptea pana cand creste copilul mare aproximativ 5 ANI de zile asta vrei? Bai eu mor cand va aid ca sunteti indragostiti de la 18 19 ani chiar daca zici ca vei fi un sot iubitor tot vei avea probleme probleme care stii ce se va intampla te vor omorî (la fel ca pe unchiul meu avea 22 de ani toy la fel ultima data era la volan a adormit ca i era somn si el a fost tot unul dinasta ca tine asa si mai avea putin f putin pana acasa si a intrat tru un camion in el ala a fost ai tu timp pe la 20 de ani asa dar nu asa serioasa uite un caz fericit este bunicul meu are vreo 90 -95 de ani in fine si inca traieste fericit cu bunica (cred ca inca mai poate sa faca si sex ca i-am auzit o data bine era acum in urma 2 ani cand am mers la ei era seara am mers pana la baie si ei au camera fix a 2 camera de la baie si se auzeau gemete...) In fibe nu asta conteaza vreau doar asa sa iti spun Repet FEMEILE SUNT FIINTE MALEFICE asa ca In fine tu decizi ce vrei sa faci e viata ta eu NU MA BAG

| sarpelethau a răspuns:

Ba frate daca esti sigur ca o iubesti si ea e aleasa si nu ai curaj in cazul asta nu te mai gandi la ea.ba faci o miscare ba zici ceau ceau.you miss 100% of the shots you don't take. tradus pe romana:ratezi 100 la suta din sansele pe care nu le iei.du-te si babardesteo cat mai poti frate, te pup