| tunde_4773 a întrebat:

Hallo happy TPU! am nevoie sa am descarc emotional si sa primesc sfaturi...:p

varianta scurta: oare ce e in capul lui?!
varianta lunga: acum 6 luni am inceput sa filtrez la locul de munca cu un tip, fost coleg de facultate. Ma atragea felul lui de a fi dintotdeauna si ma atrage mai ales mai ales d. p. d. v. fizic ( forte greu sunt atrasa de sexul opus ); imi inspira masculinitate si prezenta lui ma face fericita si linistita... e foarte sexy ( mai multe femei afirma asta), nu am putut sa ma abtin sa nu "ma dau la el" desi stiam ca are prietena!
Eu nu sunt "femeia fatala" pe care o viseaza noapte masculii, dar sunt constienta ca sunt suficient de atractiva si placuta, primesc multe complimente in sensul acesta si am avut suficienti pretendenti ca sa imi intaresc increderea in forta mea de atractie...in fine! unde vreau sa ajung e la ideea ce ma macina si frustreaza - "el nu ma vrea "!

ca sa fiu mai explicita: filtrul consta in contactul vizual pe care l-am inceput eu aratandu-i insistent ca il ador. Lui parea sa i placa si a doua zi a incepu el sa se uite insistent la mine; mentineam directia vizuala mai mult de 10 secunde timp in care ne si zambiam happy. Au fost mult timp tot felul de filtre siropoase si emotionate intre noi dar cu o doza necesara de discretie. La un moment dat pornea filtrul si cand intram in jocul lui lasandu-mi instinctul sa creeze, se opria parca speriat de situatia necontrolata; eu, jenata de atitudinea lui renuntam. Bizar e ca in ziua urmatoare incepea din nou si iar si iar...PANA CAND - "vestea buna" - s-a despartit de prietena lui (ea l-a parasit pentru ca "a realizat ca e putin cam plictisit de ea")!
in timpul asta ne-am apropiat mai mult dar cu o doza buna de discretie. Cand m-am intors la locul de munca ( dupa concediu) el era mai rece si distant cu mine. M-a socat! nu mai vb. cu el si eram si eu distanta...pana cand a inceput din nou sa filtreze si am stabilit pentru doua zile o noua conexiune. Vazand ca nu e constant mi-am dat seama ca el nu simte nimic profund pentru mine si ca sunt "jucaria lui". Am fost directa si i-am spus in fata ca niciodata nu o sa mai am nimic cu el, si i-am marturist tot ce simtiam si gandeam. Am fost neplacut surprinsa sa aflu ca s-a reimpacat cu prietena lui! El a negat tot ce a fost intre noi spunad ca el asa e din fire, mai comunicativ si ca e o totul o creatie a mintii mele! el nu s-a folosit emotional niciodata de mine sau de altcineva, el nu obisnuieste asa ceva! a inceput sa fie aspru si dur.sa imi spuna ca pot sa il si detest din partea lui, nu tine la mine si singura pe care o iubeste e prietena lui...
Asta m-a facut sa fiu ignoranta cu el si sa nu mai schimb vorbe...nu il mai privesc si il ignor rautacios. Simt ca nu i place si de multe ori parca incearca sa imi atraga atentiea si se copilareste incercand sa ma ipresioneze fiind foarte impresar si zgomotos( asa vreau eu sa cred, altfel nu imi explic comportamentul exagereat cand e in preajma mea)
De cateva ori a aparut "ca din senin" la cateva evenimente culturale (ce nu il interesaza in principiu) dar la care stia ca o sa particip. El abordeaza intotdeauna atitudinea care o am si eu fata de el ( daca il privesc ma priveste -chiar intens, daca il ignor ma ignora )
nu stiu ce sa mai fac, incerc sa il uit si nu pot...inca sunt foarte atrasa de el dar nu vreua sa-i mai arat asta! Am impresia ca se simte ranit in ego-ul lui de masacul si incearca sa ma atraga...
voi ce credeti?
merita sa imi iau gandul de la el sau sa mentin tensiunea asta erotica in speranta ca roata se va intoarce in favoarea mea?

(nu am vrut sa scriu atat mult, sper sa cititi si sa ma ajutati cu pareri si sfaturi )
multumesc! :*

3 răspunsuri:
| Adelina_3234 a răspuns:

Buna eu in locul tau l-as uita pentru. ca daca te placea cu adevarat renunta la acea femeie pentru tine.

| chibiusa a răspuns:

Cred ca totul a pornit din cauza ta.
poate tipul este mai comunicativ sau poate ca asa e el din fire, iar in momentul in care te-ai dus si i-ai spus tot ce ai avut pe suflet, ca il placi si la la la atunci poate s-a gandit ca "hey, uite roata de rezerva".
din moment ce s-a impacat cu prietena lui, este clar ca tu nu reprezinti nicio importanta in viata lui, iar simplul fapt ca te cauta pe la evenimente si ca iti acorda atentie din cand in cand, nu arata altceva decat ca isi doreste o aventura cu tine, sau pur si simplu isi doreste sa aiba pe cineva just in case.

cel mai bine ar fi sa renunti, nu se merita si nu te place. nu cred ca s-a despartit (prima data) de prietena lui pentru tine.
daca o sa continui sa-l bagi in seama (chiar si cu rautatile ii dai mare importanta) el nu va renunta niciodata si te va tine captiva in panza asta de paianjen in care te-a prins deja.

ignora-l, fi naturala si prietenoasa ca si cu oricare alt coleg de munca.
nu trebuie sa-i demonstrezi ca nu-l mai placi sau ca iti e indiferent
ci doar ca ai trecut peste.
trebuie doar sa ai stapanire de sine si sa renunti la aceasta mare porcarie in care esti bagata.

si inca o chestie, nu stiu despre ce filtre ai tot vorbit acolo dar eu am presupus ca este vorba despre flirt.

te-am pupat si ai mare grija de tine si nu uita, tu, ca persoana, esti mai importanta decat orice atractie fizica si trebuie sa tii la tine mai mult decat la altii.

| tunde_4773 explică:

Multumesc de pareri...ma ajuta, imi intaresc decizia de a renunta definitiv sa mai visez la el, o sa fie mai sanatos ca deja ma simt chiar SICK...
ceea ce inca ma retine, e atentia pe care mi-o acorda de cand l-am acuzat ca "se joaca cu emotiile mele" si mici acte deochiate cum ar fi faptul ca l-am surprins din cand in cand cum jongleaza cu privirea de la picioarele mele la sani si tot asa...si cand observa ca l-am surprins se uita prin alte parti...
trecem unul pe langa altul si nu ne salutam, eu imi intorc aroganta capul in alta parte si el imi imita gestul...a devenit o obsesie! am impresia ca se gandeste la mine, am facut din el un ideal.
in timpul acesta un prieten mi-a marturisit de atractia pe care o simte pentru mine si ca ma admira mult si ca vrea sa ma cunosca mai mult...am deschis o usa pentru o relatie cu aceasta in speranta de a scapa de obsesia mea. Da, intr-adevar tipul m-a facut sa ma simt bine dar in fiecare seara in intimitatea mea imi aminteam de colegul meu!
cand am ajuns in punctul de a ma culca cu cel cu care am inceput o noua relatie...imi doream sa fie colegul meu in locul lui si nu am putut sa ma abandonez in bratele lui...i-am spus si ne-am despartit.

ma doare foarte mult "porcaria" in care m-am bagat si chiar nu situ cat timp imi va lua sa imi limpezesc capul ca sa pot sa intru in alta relatie- poate trebuie sa consult un psiholog thinking
ma rog, multumesc inca odata pentru. opinii! inca mia sunt binevenite, ma ajutati sa nu innebunesc aciwinking