| 0Helpppp a întrebat:

Hei, ajutati-ma va rog. Am 16 ani, iubitul meu 17 face 18 curand. Suntem impreuna de un an, iar mama nu e deloc de acord cu relatia, chair si dupa atata timp, ea incercand sa ne desparta (ai mei sunt divortati, tatal in alta tara). Am avut niste scandaluri imense, eu acasa nu ma pot concentra la invatat, nu ma simt comfortabil la mine, asa ca vreau sa plec pentru o perioada la prietenul meu (stam la 3 statii distanta, foarte aproape). Nu stiu cat va fi perioada, lunga sau scurta, de la cateva zile, pana definitiv. Mama sigur va incerca sa apeleze la politie, face deseori pe nebuna. Ma poate lua inapoi cu politia? Se da vreo amenda? Pot sa patesc ceva? Prietenul meu poate? familia prietenului mei? Nu uitati, am 16 ani, chiar sunt curioasa daca politia ma poate aduce inapoi acasa (ps. As sta de buna voie, Nu practic prostitutie, Nu ma obliga sexual, nu ma tine cu forta, nu ma bate, nu ma santajeaza, etc). Multumesc

4 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Esti minora si prin urmare la PRIMUL APEL EFECTUAT DE CATRE MAMA TA POLITIA IN SECUNDA DOI ESTE IN FATA USII ATENTIE! NICI O SECUNDA MAI MULT! esti minora, iar daca faci greseala sa mergi la iubi (nebun la cap ca se incurca cu o minora) in momentul in care face 18 ani ESTE BAGAT LA INCHISOARE PENTRU CORUPERE DE MINORI! tu zici ca mergi de buna voie, etc, dar in ochii LEGII! tu nu ai DISCERNAMANT! esti tanara ocupate serios de scoala la modul intens sa fi admisa la o universitate de prestigiu in tara si asa vei scapa si de mama ta daca pleci la faculta in alt oras sa nu mai zic ca te asteapta DELICIUL VIETII in facultate si e pacat sa iti strici tineretea cu relatia asta, mai ales ca esti super tanara, ar trebui sa zbori din floare in floare. SFAT FINAL: daca nu vrei ca iubi sa ajunga la PARNAIE opreste relatia IN MOMENTUL ACESTA!

| Emilian65 a răspuns:

Esti inca minora, si politia te va lua si te va duce inapoi la mamata. Pe el il poate baga la corupere de minori si-l va amenda sau ii va face dosar penal.

| Alcyon a răspuns:

Sfatul meu e sa nu te certi cu mama ta. Asculta de mine, barbatii vin si pleaca. Daca iubi o sa dea de una mai frumusica sau cu mai multi bani, o sa te lase cu ochii in soare. Parintii sunt langa tine toata viata. Nu merita sa te certi cu ei, pentru un barbat care azi e, maine nu mai e.

| RaissaM a răspuns:

Ai discernamant de la 16 ani laughing)))) cum poti sa zici ca nu are discernamant? Si eu am plecat de acasa in urma unui scandal cu mama si am stat o noapte la iubitul meu, si nu a patit nimic nici el si nici parintii lui, pentru ca am zis clar in declaratie ca am mers de buna-voie si nu m-a fortat nimeni.
N-are discernamant? Prietenul meu cum are discernamant la 16 ani? De la 16 ani il ai, nu de la 18. De la 18 pornesc alte chestii.