| anonim_4396 a întrebat:

Hei,am 15 ani si am intretinut relatii sexuale eri cu prietenul meu, dar ciclul trebuie sa apara pe 15 martie.Am o problema caci la inceput el a folosit prezervativul, iar la un moment dat imi zice ca prezervativul s-a scos si e linga vagin.Sunt sanse sa ramin insarcinata?

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mariana123456 a răspuns (pentru BogdanS6):

Pai sunt sanse sau nu sunt? trebuie sa beau contraceptive?

| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 5 zile ale ciclului menstrual nu prea mai exista posibilitatea instalarii unei sarcini nici in cazul in care el ar fi ejaculat in vagin.

| Mariana123456 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi, chiar mai linistit putin, dar nu cred sa fii ejaculat, deci eu am facut eri pe 9 martie, iar ultima data cind am avut ciclu a fost pe 15 februarie si s-a terminat pe20-21.Iar acum am eliminari albe pe lenjerie.Pot ramine sau nu?

| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz pastila de a 2- zi nu se ia asa de capul tau. Folosirea ei se face NUMAI/DOAR la recomandarea medicul ginecolog.In situatia ta probabilitatea unei sarcini este extrem de mica practic inexistenta.In cazul in care totusi ai dubii discuta obligatoriu cu un ginecolog.

| Mariana123456 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tu vorbesti de pastila adica de contraceptive? dar nu inteleg cind o sa-mi apara ciclu daca s-a terminat pe 20 februarie

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mariana123456):

Daca ai acele scurgeri, menstruația îți va veni.
Deci, in proporție de 80% nu ești însărcinată.

Insa, pe viitor ai grija! Si folosiți prezervativul de fiecare data!

| Mariana123456 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc draga, dar la mine perioada a inceput pe 15 februarie si s-a terminat pe 20/21 februarie.Si cum crezi trebuie sa apara undeva pe 15-16 martie? si am scurgeri albe/galbui pe lenjerie si dureri inca de eri.Deci sunt sanse sau nu sa fiu insarcinata?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat a existat un contact sexual neprotejat exista si risc de sarcina. Sansele sunt mici, dar nu inexistente... si ce inseamna la tine "trebuie sa beau contraceptive?" Ai macar idee cum se iau contraceptivele... aaaaa stai ca ai 15 ani si te ai apucat de sex fara sa stii cu ce se mananca

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea ta adresata lui BogdanS6 :"Pai sunt sanse sau nu sunt? trebuie sa beau contraceptive?". Revenind la problema ta, in cazul in care menstruatia ta a inceput in data de 15 februarie si a tinut pana pe 21/22 februarie ovulatia urma sa se produca in zilele de 1 sau 2 martie. Ovulul poate fi fecundat doar in ziua ovulatiei posibil si urmatoarea zi dupa care fecundarea devine imposibila.Sexul in cazul tau a avut loc mai tarziu cu o saptamana astfel ca teoretic este IMPOSIBIL sa se produca o sarcina in aceasta perioada chiar si in cazul ejacularii spermei in vagin.NU poti ramane insarcinata nici daca ti-ai dori, asa ca te poti linisti. In mod normal urmatoarea menstruatie ar trebui sa se produca incepand cu data de 15 martie.

| Mariana123456 a răspuns (pentru suntserios):

Era protejat, pai iti zic ca la un moment imi zice,, stai putin ca s-a scos si este linga vagin, iar apoi din nou si la pus.Sunt sanse?

| Mariana123456 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mersi foarte mult! dar oricum e mai bine la ginecolog sa ma duc si sa ma consult,

| Mariana123456 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar daca am facut eri, si azi am dureri puternice ca nici nu prea pot merge bine si am scurgeri pe lenjerie, e un semn bun sau rau?

| 1999dia a răspuns:

Ar putea exista sanse! Cel mai bine, in caz de precautie du-te la farmacie si cumpara pastila de a2a zi.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariana123456):

S-ar putea sa fie din cauza semnelor premenstruale.Tu esti cea care poti sa faci comparatia intre durerile resimtite acum si cele de pana acum. Nu vad ce al motiv ar putea exista sa-ti provoace aceste dureri. Atata doar ca s-ar putea sa fie cam devreme.Ar mai fi vreo 4-5 zile pana la data normala. Dar pot apare oricand dereglari hormonale. Ar fi bine sa mergi la o consultatie.Ti-am lasat un mesaj.Iti doresc multa sanatatesi numai bine, Pa, pa.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru 1999dia):

Esti o IMBECILA draga domnisoara. Ar fi bine sa te informrezi despre efectele nocive ale pastilei respective. Administreaza-ti tie fara consultatie si recomandare medicala.

| Mariana123456 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am calculat si uundeva trebuie sa apara pe 14-15 martie, da dureri am in prag cum in popor sa mai zice.Inseamna ca totusi nu voi fi insarcinata?

| Alcyon a răspuns:

Daca nu esti in perioada fertila, nu cred c-or sa fie probleme. Trebuie sa aveti mai multa grija, fiindca nu e de glumit. Statisticile spun ca numarul de minore ce raman gravide este enorm in Romania. Si asta numai din cauza lipsei de informare, sau a imaturitatii partnerilor, ce se apuca de sex la varste la care nici nu stiu prea bine ce-i cu ei si cred ca totul se rezuma la distractie.

| Mariana123456 a răspuns (pentru Alcyon):

Asa si daca ciclul trebuie sa-mi apara pe 14 martie si am dureri, fiidca eri s-a intamplat contactul asta, si acum am eliminari, sunt sau nu sanse?

| Mariana123456 a răspuns (pentru Alcyon):

Aa si inca ceva am dureri in partea stinga jos, cred ca ai inteles tu unde, si nu prea pot merge, tot este un semn ca voi fi insarcinata sau nu?

| Doub a răspuns:

Vai de capul vostru de generatie de distrusi.

| Livelord a răspuns (pentru Doub):

The truth has been spoken.

| Doub a răspuns (pentru Livelord):

Din pacate.sad

| Livelord a răspuns (pentru Doub):

sad
Si cand te gandesti ca generatia asta o sa ia decizii in tara noastra peste cativa ani.
Trist.

| Doub a răspuns (pentru Livelord):

Pfff, e ciudat sa vezi cum prostia e intr-o continua ascensiune.thinking
Dar asta e.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice contact sexual fara protectie prezinta risc de sarcina... oricat de mic ar fi, dar exista.
Chiar daca ciclul tau vine la timp, pentru linistea ta, ar fi sa faci un test de sarcina la 21 de zile de la contact.
Si un control la ginecolog nu ar strica.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Mariana123456):

Cum adica sa bei contraceptive? In primul rand alea se iau inainte si numai dupa un consult medical!

| Emilian65 a răspuns:

Daca treaba este asa cum zici tu, sunt sanse foarte mari sa ramai gravida.

| Morenna10 a răspuns:

Sansele sunt mici dar nu inexistente

| catanavip a răspuns:

Poti avea alte neplaceti nu numai sarcina asa ca protejeaza-te