| Silvia328 a întrebat:

Hei! Am 23 de ani, ciclu menstrual oarecum regulat. De obicei îmi venea cu 1 zi doua înaintea datei în care îmi venise luna anterioară. Ultimul ciclu a încăput pe 12 septembrie. Am întreținut relații sexuale neprotejate cuprinse între 23-27 septembrie. Undeva pe 5 octimbre am avut niste dureri mari asemănătoare mentruatiei însă nu mi-a venit. În câteva ore mi-a trecut durerea, Si de atunci nimic. Acum fiind deja 14 octombrie menstruatia încă nu a aparut. Care sunt sansele de a fi rămas însărcinată și cand ar fi cel mai indicat sa fac un test de sarcina? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ai afirmat ca : ''De obicei îmi venea cu 1 zi doua înaintea datei în care îmi venise luna anterioară.'' reiese destul de sigur si clar/cert ca ciclul tau menstrual are lungimea in jur de 29 de zile (30/31 de zile ale lunilor calendaristice minus 1-2 zile = 29 zile) si de asemenea ca este si de tipul foarte REGULAT. Pe baza acestui rationament se poate considera si aprecia ca daca menstruatia si ciclul menstrual a inceput in data de 12.09 atunci ar fi trebuit ca in mod logic si normal ciclul menstrual sa se termine in data de 10.10 si in aceasta situatie ovulatia ar fi fost normal sa se fi produs in data de 27.09. Rezulta ca cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE s-au suprapus cel mai posibil peste intervalul zilelor cuprinse intre 23.09 si 28.09 corespunzatoare pe baperioada in care au fost intretinute relatiile sexuale neprotejate conform afirmatiei precizate in aceasta intrebare. Durerile care s-au produs in data de 05.10 adica dupa trecerea a 8/9 zile fata de data posibilei formari a sarcini s-ar putea sa fi fost provocate de procesul de nidatie/implantarea ovulului in masa endometrului. Concluzia care rezulta intr-o proportitie mai mult decat covarsitoare, conduce spre ideea/posibilitatea de a exista o sarcina implantata in uter. Fiindca ziua de azi 15.10 ar corespunde celei de a 18/19-a zile de sarcina, testul efectuat pe baza urinei probabil in proportie de peste 90% va fi POZITIV, dar indiferent care va fi rezultatul obtinut, dupa trecerea a 4-5 zile se efectueaza un al 2-lea test pentru ca rezultatul obtinut sa confirme sau infirme primul rezultat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 23 de ani ar trebui sa ai educatie sexuala destula si sa fii in stare sa-ti tii un calendar menstrual, sa stii ce-i aia ovulatie, perioada fertial si acnd se produc ele, nemaifolosind termeni ca "ar trebui sa-mi vina cu 1 zi inainte", mai ales cand faci sex neprotejat.
Ciclul regulat se succede la acelasi numar de zile in fiecare luna!
Ovulatia se produce la exact mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Perioada fertial incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina dupa 3-4 zile, dupa ovulatie.

Cum nu stim la cate zile se succede ciclul tau, nu putem stii daca ai avut sex in perioada fertila sau nu, ca atare nu-ti putem spune daca esti sau nu gravida.
Iti recomand totusi sa-ti faci un test de sarcina DUPA 21 de zile, DUPA ultima partida sexuala.
In cazul tau: 27 sept + 21 zile = 18 oct.
Deci, un test corect de sarcina se poate face DUPA 18 Octombrie!

| SkyPilot a răspuns:

Ce imi place cand cineva te critica pentru ca nu stii cum se calculeaza calendarul la 23 de ani dupa care, de la inaltimea celor 50 de "ghiocei" din buchetul vietii iti da un raspuns complet aiurea!
Ca sa citez:
"Ciclul regulat se succede la acelasi numar de zile in fiecare luna!
Ovulatia se produce la exact mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Perioada fertial incepe cu 3-4 zile inainte de ovulatie si se termina dupa 3-4 zile, dupa ovulatie."
O banalitate crasa si doua inexactitati!
Iti calculezi calendarul astfel:
- determini ziua la care ar incepe urmatoarea menstruatie.
- numeri inapoi 14 zile. Aceea este data (presupusa) la care ai ovulatia.
- esti fertila incepand cu 5 zile inainte de data ovulatiei (pentru ca spermatozoizii pot ramane viabili in interiorul tau pana la 5 zile) si pana cu 24 de ore dupa ovulatie (cand ovulul tau isi pierde viabilitatea).
Slabiciunea metodei calendarului este aceea ca durata ciclului poate varia in functie de diversi factori (dereglari hormonale, o emotie puternica, dieta, boala, o schimbare puternica de mediu etc.).
Daca nu ai chef sa iti calculezi perioada fertila, exista numeroase aplicatii care te pot ajuta. Dar daca mergi pe metoda calendarului, trebuie sa folosesti concomitent cel putin inca o metoda contraceptiva. Si trebuie sa intelegi ca nimic nu e 100% sigur. Tot va ramane ceva gen 1% sansa de graviditate.
Testul de sarcina se face la minimum 7 zile de intarziere. Nu 21 de la data partidei de sex, ci de la data ovulatiei (deci inca o eroare a "antevorbitoarei"). Daca il faci mai devreme, daca testul e expirat sau daca nu e facut cum trebuie, il faci degeaba. Cel mai bine este sa citesti cu atentie prospectul cu care vine si sa il respecti intocmai. Daca testul iese negativ, e bine sa il repeti la aproximativ 5 zile.
Nu am verificat calculele corbului, dar rationamentul lui este corect. El vorbeste de 4-5 zile pentru perioada fertila, eu sunt mai pesimist si as calcula 6-7.